logo Silvarium tisk

Přerov – Není to tak dávno, co kůrovcová kalamita zasáhla velkou část polesí Svrčov patřící Přerovu. Nenápadný brouk o velikosti jeden až devět milimetrů teď ohrožuje už i smrky v přerovském parku Michalov, jenž patří k chloubám města. Napadené dřeviny musely být vykáceny.
„Nejen v polesí Svrčov, ale i v Přerově jsme nuceni řešit stromy napadené kůrovcem. V parku Michalov jsme v polovině října vykáceli sedm smrků, které tento brouk poškodil," přiblížila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová. Napadeny kůrovcem jsou i některé stromy na přerovských sídlištích – konkrétně jsou to jehličnany v ulicích Šrobárova, Dvořákova, ale i v dalších částech města. „I jejich stav tedy budeme řešit co nejdříve," doplnila.
Přemnožení kůrovců způsobilo podle odborníků především dlouhodobé sucho. „Už v minulosti vznikl velký deficit vláhy, což se projevuje právě na stromech, které jsou oslabené. Smrky navíc patří do vyšších poloh a daří se jim ve výšce kolem 700 metrů nad mořem. Nižší oblasti jsou pro ně nevyhovující," vysvětlila Svatava Doupalová z odboru majetku města, která má na starosti zeleň.
Podle ní jsou smrky celkově oslabeny. „Kůrovec dokáže tyto oslabené stromy vyhledat a napadnout. Během roku vylétávají i čtyři generace. Kůrovci mají možnost létat pět až deset kilometrů, a proto dochází k rychlému šíření nákazy.
Kůrovec je ale vázaný vyloženě na smrky, nehrozí tedy napadení jiných dřevin v parku Michalov," řekla.
Kůrovcová kalamita během dvou let zlikvidovala několik hektarů lesa na Svrčově. Do zalesnění a následné údržby polesí tedy půjde částka téměř tři miliony korun. Polesí Svrčov se nachází zhruba třináct kilometrů od Přerova a má výměru 585 hektarů. Město chystá nové zalesnění pozemků o rozloze 18 hektarů „holin" a přípravu půdy pro výsadbu na rozloze 30 hektarů.
„Smrky na Svrčově by měly být z osmdesáti procent nahrazeny duby, buky, habry a lípami – a v menší míře půjdou do země jedle. Doporučili jsme, aby byla před výsadbou půda vhodně upravena půdní frézou, která rozdrtí dřevní hmotu včetně pařezů," uvedl už dříve Miloslav Dohnal z odboru majetku magistrátu.
Dřevní štěpka zabraňuje vypařování vody z půdy a růstu plevelů – a vysazené dřeviny tak lépe porostou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě