Přihlásit

Kůrovec ohrožuje stromy i turisty (Aha!)

PRAHA – Kvůli suchu ohrožuje Česko největší kůrovcová kalamita v historii. Jediným řešením situace je těžba a likvidace kůrovcem napadených stromů. Lesy tak ovládli dřevorubci a těžká technika. Neopatrným turistům proto může hrozit nebezpečí. Aha! nabízí 8 rad, jak riziko snížit na minimum.

8 rad, jak na něj vyzrát

1. Vyhněte se kácenému stromu

V případě, že uvidíte nebo uslyšíte dřevorubce nebo těžební stroj (harvestor), nikdy se nepřibližujte více než na dvojnásobek délky káceného stromu (nejméně zhruba 50 m)!

2. Obrňte se trpělivostí

Pokud probíhá těžba v blízkosti lesních cest, vždy vyčkejte, než si vás dřevorubec nebo řidič těžebního stroje všimne a dá vám pokyn k bezpečnému průchodu nebo průjezdu místem kalamitní těžby!

3. Nechoďte blízko

Zásadně se nepřibližujte k dřevorubci nebo těžebnímu stroji, který právě kácí strom. Není možné vyloučit pád stromu do různých směrů!

4. Čekejte nečekané

Jezdíte rádi na kolech po lesních cestách? Tak pozor! „Počítejte s tím, že na lesních cestách, které jsou v majetku vlastníků lesů a jsou určené pro obsluhu lesů, probíhá zvýšený provoz lesnické techniky včetně odvozních souprav pro přepravu dříví," říká Jan Příhoda, předseda Czech Forest TT, z.s. Při pohybu v lese se tak vyplatí předpokládat, že se můžete potkat s těžkou technikou, a přizpůsobit tomu rychlost.

5. Vyhýbejte se místům těžby

Pokud se těží u lesních cest nebo v oblastech oblíbených turisty, můžou se kvůli tomu cesty dočasně uzavřít. „Prosím, respektujte tato omezení a v žádném případě nevstupujte do prostoru těžby," nabádá Příhoda.

6. Nelezte na hromady dříví

Vyrovnané hromady klád lákají nejen děti k »výstupu« na svůj vrchol. Odborníci ale varují: V žádném případě na tyto skládky dříví nevstupujte, je nebezpečí, že se zřítí!

7. Nesahejte na sítě a plachty

V boji s kůrovcem se pro ochranu lesa používají také insekticidní sítě, insekticidní postřiky další přípravky. „I když se jedná o schválené prostředky, není vhodné se dotýkat skládek dřeva pokrytých šedými sítěmi, textiliemi, nebo barevně zbarvených," uvádí Příhoda.

8. Vyhněte se suchým stromům

Při túře nebo procházce se vyhněte suchým úsekům lesa. Důvodem zvýšené riziko pádu větví i kmenů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Evropská komise povolila dotaci pro vlastníky kůrovcových lesů

Lesnictví

Evropská komise odsouhlasila dotace pro české nestátní vlastníky kůrovcových lesů. V úterý 13. 8. to oznámil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý, resort chce soukromým či...

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

KŮROVCOVÉ INFO: Vyhodnocení prvního rojení lýkožrouta smrkového

Lesnictví

Projekt KŮROVCOVÉ INFO (KI) naplno běží už ve své čtvrté sezóně. Jak potvrzují výstupy projektu, na většině území je od roku 2016 zaznamenáván nárůst odchytů kůrovců...

MZe vyjednalo miliardu navíc do rozpočtu, půjde hlavně na obnovu lesů

MZe vyjednalo miliardu navíc do rozpočtu, půjde hlavně na obnovu lesů

Lesnictví

Rozpočet Ministerstva zemědělství (MZe) z národních zdrojů bude v příštím roce 24 miliard korun. Oproti původnímu návrhu rozpočtu získá resort zemědělství navíc 1 miliardu korun...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby