Přihlásit

Kůrovec ohrožuje stromy i turisty (Aha!)

PRAHA – Kvůli suchu ohrožuje Česko největší kůrovcová kalamita v historii. Jediným řešením situace je těžba a likvidace kůrovcem napadených stromů. Lesy tak ovládli dřevorubci a těžká technika. Neopatrným turistům proto může hrozit nebezpečí. Aha! nabízí 8 rad, jak riziko snížit na minimum.

8 rad, jak na něj vyzrát

1. Vyhněte se kácenému stromu

V případě, že uvidíte nebo uslyšíte dřevorubce nebo těžební stroj (harvestor), nikdy se nepřibližujte více než na dvojnásobek délky káceného stromu (nejméně zhruba 50 m)!

2. Obrňte se trpělivostí

Pokud probíhá těžba v blízkosti lesních cest, vždy vyčkejte, než si vás dřevorubec nebo řidič těžebního stroje všimne a dá vám pokyn k bezpečnému průchodu nebo průjezdu místem kalamitní těžby!

3. Nechoďte blízko

Zásadně se nepřibližujte k dřevorubci nebo těžebnímu stroji, který právě kácí strom. Není možné vyloučit pád stromu do různých směrů!

4. Čekejte nečekané

Jezdíte rádi na kolech po lesních cestách? Tak pozor! „Počítejte s tím, že na lesních cestách, které jsou v majetku vlastníků lesů a jsou určené pro obsluhu lesů, probíhá zvýšený provoz lesnické techniky včetně odvozních souprav pro přepravu dříví," říká Jan Příhoda, předseda Czech Forest TT, z.s. Při pohybu v lese se tak vyplatí předpokládat, že se můžete potkat s těžkou technikou, a přizpůsobit tomu rychlost.

5. Vyhýbejte se místům těžby

Pokud se těží u lesních cest nebo v oblastech oblíbených turisty, můžou se kvůli tomu cesty dočasně uzavřít. „Prosím, respektujte tato omezení a v žádném případě nevstupujte do prostoru těžby," nabádá Příhoda.

6. Nelezte na hromady dříví

Vyrovnané hromady klád lákají nejen děti k »výstupu« na svůj vrchol. Odborníci ale varují: V žádném případě na tyto skládky dříví nevstupujte, je nebezpečí, že se zřítí!

7. Nesahejte na sítě a plachty

V boji s kůrovcem se pro ochranu lesa používají také insekticidní sítě, insekticidní postřiky další přípravky. „I když se jedná o schválené prostředky, není vhodné se dotýkat skládek dřeva pokrytých šedými sítěmi, textiliemi, nebo barevně zbarvených," uvádí Příhoda.

8. Vyhněte se suchým stromům

Při túře nebo procházce se vyhněte suchým úsekům lesa. Důvodem zvýšené riziko pádu větví i kmenů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: smrk by měl v obnově lesů hrát i dál důležitou roli

SVOL: smrk by měl v obnově lesů hrát i dál důležitou roli

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Jak uvedlo 12. 12. 2019 Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) na tiskové konferenci, smrk ztepilý je dřevinou, která by měla...

Darujte pod stromeček předplatné Lesnické práce nebo Světa myslivosti!

Darujte pod stromeček předplatné Lesnické práce nebo Světa myslivosti!

Lesnictví

Předvánoční čas je ideální dobou pro obnovení předplatného odborného časopisu Lesnická práce nebo časopisu pro přátele myslivosti a přírody Svět myslivosti. Staňte se našimi čtenáři...

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Rajonizace lesů kvůli kůrovci se rozšiřuje do dalších oblastí

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) opět rozšířilo počet území mimořádně zasažených kůrovcem v České republice. Pro takto vymezené zóny bude platit možnost odkladu zalesnění až na pět...

Lesnické instituce zaslaly otevřený dopis ministru Brabcovi kvůli douglasce

Lesnické instituce zaslaly otevřený dopis ministru Brabcovi kvůli douglasce

Lesnictví

V souvislosti s přestřelkou týkající se využití douglasky v našich lesích, která se v posledních dnech udála v českých médiích, zaslalo Sdružení vlastníků obecních a...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby