logo Silvarium tisk

Prachaticko
MIROSLAV FUCHS

Šumava – Aktuální výhled kůrovcové kalamity na Šumavě není rozhodně ani trochu optimistický. Tvrdí to alespoň náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava Jiří Mánek.

Zejména se to týká západní části Šumavy, kde je stav hodně složitý. „V loňském roce zde v tomto období bylo pokáceno nebo vyznačeno k pokácení asi 120 tisíc kubíků a letos už je to přes sto sedmdesát tisíc. Valná většina z tohoto množství je přitom koncentrována v územních pracovištích Srní, Modrava a Prášily. To je tristní situace,” konstatuje Mánek. Na jižní části Šumavy podle něho oproti té západní už kůrovec udělal své. „Buď stromové patro vlivem kůrovce uschlo, nebo bylo pokáceno nebo kůrovec narazil na přirozenou bariéru listnatých stromů, které zde jsou. Podobná přirozená bariéra ale v západní části Šumavy chybí a napadení kůrovcem je plošné. Takže lze očekávat, že loňské množství zhruba 350 tisíc kubíků vykácené kůrovcové dřevní hmoty, bude letos překročeno. Vypovídá o tom i aktuální srovnání s loňským rokem,” doplnil.

Vedení Národního parku Šumava v pondělí informovalo o aktuálním stavu kůrovcové kalamity i o možném rozsahu vykácených stromů pro letošní rok. Podle zveřejněných informací hodlá pokračovat v razantních krocích, aby zamezilo dalšímu nekontrolovatelnému šíření.

O tom, jaký rozsah má současná kůrovcová kalamita, svědčí podle náměstka ředitele Správy Jiřího Mánka i následující příklad. „Jen jediný hajný má v současnosti vykáceno více kůrovce na svém úseku, který nemá ani tisíc hektarů, než bylo vykáceno v letech 2002 a 2003 na celém území národního parku. V těchto letech bylo vykáceno necelých dvacet tisíc kubíků na 55 tisících hektarů lesa. Dnes to má jediný hajný v polovině sezony. Podobných kalamitních lesnických úseků máme z dvaapadesáti celkem dvacet hlavně v západní části Šumavy,” uzavřel Mánek.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě