logo Silvarium tisk

Kůrovcová kalamita ve Zlínském kraji nejvíce postihla Beskydy. Na území bývalého okresu Vsetín loni vytěžili 150 tisíc kubíků kůrovcového dřeva. „Jde o nejrozsáhlejší kalamitu v historii," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman při návštěvě Zlínského kraje. „Je potřeba říct, že její náprava může trvat 15 i 20 let," dodal.

Právě nyní přitom nastává období, které může mnohé rozhodnout. Mírné zimy posledních let kůrovci přály. Stejně jako fakt, že se v regionu zvýšila průměrná teplota. Ještě v roce 2013 byla na šesti stupních Celsia, loňská měření ukázala průměrnou teplotu 10 stupňů. Díky tomu se zrychlil reprodukční proces kůrovce a namísto dvou generací letos vylétly tři. A platí, že čím víc brouků se vylíhne, tím víc napadnou stromů.

Letos je lesníci zaznamenali venku už během ledna. „To přepisuje skripta o lesnictví," upozornil tehdy starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš.

Právě na kopcích nad městem je situace zřejmě nejhorší. Lesy tam má i město. „Následky budou zcela fatální. Není to jen tak nějaký rozmar přírody," mínil jednatel Městských lesů Rožnov Rostislav Polášek.

Vlastník největších lesních ploch v regionu, státní Lesy ČR, už letos zpracoval na území celého kraje dvojnásobek loňského množství.
Řešením je vysazovat jiné dřeviny než smrk. Odborníci doporučují především jedle, buky a duby, v menší míře olše, javory nebo jasany. Zásadní rozdíl je v kořenovém systému. Sahá hlouběji a stromy tak mají větší šanci dostat se k vodě. Navíc je tolik neohrožují větrné smrště, takže hlavně na hřebenech mají větší šanci přežít než smrky.

Jenže lesníci se pohybují v začarovaném kruhu. Potřebují co možná nejrychleji zalesnit holiny po kůrovcové těžbě nebo polomech. Když je nechají být, půda seschne, vítr a případný déšť odnese vrchní úrodnou vrstvu. Ale velké procento nové výsadby usychá dřív, než se stačí ujmout. Velkým problémem je i skládkování a odbyt kůrovcového dřeva. Dosud se ho podařilo sanovat pouze čtvrtinu z celkového množství.

Petra Procházková

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě