logo Silvarium tisk

Přehrada v Josefově Dole, která je zdrojem pitné vody pro Liberec, vysychala během loňského horkého léta rekordním tempem.
Povodí Labe uvažuje o tom, že do největší nádrže v Jizerských horách přivede v budoucnu vodu z mnohem většího území.

JIZERSKÉ HORY Dostat víc vody do dvou potoků, které napájejí přehradu v Josefově Dole. Nejde o nic nového pod sluncem, Povodí Labe pouze oprašuje skoro 50 let staré plány, jak zajistit dostatek pitné vody pro obyvatele ve městech a obcích pod Jizerskými horami. Důvodem jsou obavy, že se budou opakovat tak suché a teplé roky jako loňský. Na Frýdlantsku mají navíc strach, že jim kvůli rozšiřování hnědouhelného dolu v polském Turově začne mizet spodní voda. Náhradou by se mohla stát právě voda, jež by proudila do rovinatého severočeského pohraničí z velkých přehrad v Josefově Dole a na Souši.
„Myšlenky na dotažení vody z jizerskohorských přehrad na Frýdlantsko spaly zhruba patnáct let," říká frýdlantský starosta Dan Ramzer. „Teď se k nim vracíme. Aby však voda z Jizerských hor stačila i pro nás, musí se jí v přehradách zachytit co nejvíc."
Soušská přehrada slouží jako zásobárna pitné vody hlavně pro Jablonec nad Nisou, Tanvald a okolní města a obce. Josefodolská dodává vodu především do Liberce.
Už v sedmdesátých letech minulého století existovaly plány na propojení bedřichovské přehrady na Černé Nise s přehradou v Josefově Dole. Počítalo se ovšem s tím, že voda z Josefova Dolu poputuje po úpravě jako pitná až do České Lípy. Což se však nestalo.
„V současné době se jeví jako velmi výhodné dokončit komplexní výstavbu vodního díla Josefův Důl, zahájenou v sedmdesátých letech minulého století," uvádí mluvčí Povodí Labe Jana Burianová. „Posílila by se vodohospodářská stabilita severovýchodních Čech a celého povodí Jizery." Ve středočeském Káraném se z Jizery odebírá pitná voda pro Prahu.
Povodí Labe chce dostat do josefodolské přehrady více vody dvěma způsoby. Uvažuje o jejím převedení z Jeleního potoka do Hlubokého potoka. Jelení potok s kaskádou malých vodopádů na úbočí Černé hory se do Kamenice vlévá pod přehradou Josefův Důl.
Hluboký potok do ní naopak ústí a díky vodě z Jeleního potoka by zmohutněl. Povodí Labe počítá rovněž s převáděním vody z bedřichovské přehrady do Červeného potoka, který teče do přehrady v Josefově Dole.
Po propojení s Jelením potokem a s bedřichovskou přehradou by proudila voda do přehrady v Josefově Dole z mnohem rozsáhlejšího území než dosud. „Výstavbou obou přivaděčů se zvětší povodí přehrady Josefův Důl přibližně o třetinu," upozorňuje Burianová. „Tedy z necelých dvaceti kilometrů čtverečných na více než dvacet šest kilometrů čtverečných."
Propojení bedřichovské přehrady a Jeleního potoka s josefodolskou přehradou by pomohlo k lepšímu využití Jizerských hor pro zásobování obyvatel velké části Libereckého kraje pitnou vodou. Podle Burianové by výstavba obou přivaděčů neměla velký dopad na přírodu v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.
Na propojení josefodolské přehrady s bedřichovskou a s Jelením potokem zpracovává nyní Povodí Labe studii. „Hotová bude nejpozději na konci letošního roku," dodává Burianová. Studie přinese rovněž odhad, kolik peněz by vybudování obou přivaděčů stálo.
Jiří Hušek, regionální ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny považuje plány Povodí Labe za citlivou záležitost. „Přivaděče z bedřichovské přehrady a z Jeleního potoka do Josefova Dolu změní vodní režim v druhé a třetí zóně Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory," upozorňuje Hušek. „Zatím se ale nemáme k čemu vyjadřovat. Počkáme, s čím Povodí Labe přijde ve své studii. Pitná voda je samozřejmě důležitá věc, ale musíme myslet také na ochranu přírody. Když se v ní naruší vodní režim, těžko se už vrací zpátky."
Podle Huška by Povodí Labe nesmělo vzít z Jeleního potoka všechnu vodu. Muselo by jí tam nechat tolik, aby neohrozilo živočichy a rostliny.
Jelení potok spravují Lesy České republiky. Jejich krajský ředitel Ludvík Řičář předpokládá, že o přivádění vody do Hlubokého potoka se rozvine široká a dlouhá debata. „Budeme muset vedle sebe položit několik veřejných zájmů -zajištění pitné vody, ochranu přírody a také péči o les," tvrdí Řičář. „Naše odpovědnost je velká. Může se například ukázat, že vodu pro přehrady v Jizerských horách dokážeme zadržet i jinak než výstavbou přivaděčů z bedřichovské přehrady a z Jeleního potoka." Do úpravny vody v Bedřichově teče z josefodolské přehrady 200 litrů za vteřinu. Její kapacita však dosahuje až 700 litrů za vteřinu. V Liberci není zatím o pitnou vodu zatím nouze. Kromě josefodolské přehrady zásobují krajské město zejména Dolánky u Turnova. V ještědském skiareálu dokonce odebírají pitnou vodu na výrobu technického sněhu. „Za takových okolností bych se ani nedivil, kdyby někomu připadalo postavené na hlavu přivádět do přehrady v Josefově Dole další vodu z Jeleního potoka a z bedřichovské přehrady," konstatuje Řičář.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě