Přihlásit

Lék na kůrovce: postřik, po němž se nemnoží (Lidové noviny)

PRAHA V normálních letech zachytávají jednotlivé feromonové pasti na kůrovce stovky brouků ročně. Tisíce, pokud už začíná být přemnožený. Loni zachytili odborníci do lapače umístěného na Vysočině sto tisíc lýkožroutů. Brouk se množí čím dál víc.

Vědci z České zemědělské univerzity v Praze se proto nyní podílejí na výzkumu, díky kterému by bylo možné zaútočit na samotné „libido" škůdce tak, aby se dál nemnožil. Novou metodou chtějí ovlivnit přímo genetickou výbavu brouka. „Zjednodušeně řečeno, v průběhu přepisování genu dojde k zablokování příslušné oblasti RNA (která se podílí na přenosu genetické informace – pozn. red.) a umlčení čili nedokončení tvorby nebo snížení funkce konkrétního genu," vysvětlil LN Marek Turčáni z týmu pro mitigaci fakulty lesnické a dřevařské.

Nezabíjet jiný hmyz

Fakulta se na výzkumu začala podílet loni. Průkopníky v novém přístupu jsou USA a Belgie. Ve Spojených státech vědci už provádějí první testy. Zatím v malém pokusném lese nebo ve sklenících. „Kůrovec žije většinou pod kůrou. Musíme se tedy zaměřit na to, aby se postřik s účinnou látkou dostal na tělo nebo do potravy brouka," popsal další člen týmu pro mitigaci Amit Roy.

Cílem je vyvinout takový postřik, který by mohl cenově konkurovat komerčním insekticidům. Zároveň by měl likvidovat jen jeden konkrétní druh, zatímco běžné insekticidy zabíjejí i další hmyz.

Celý článek najdete v LN.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Lesnictví

V průběhu března 2020 se i v České republice začal šířit nový typ koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2, způsobující nemoc COVID-19. Po zkušenostech z jiných...

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) nyní nově definovalo podmínky, za kterých je možné skutečnost skladování dřeva na zemědělské půdě z...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby