logo Silvarium tisk

Písek – Jak název rubriky napovídá, ti, kteří se v ní objevují, si otázky předávají jako štafetový kolík. Vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Písku Miloslav Šatra předává štafetu jednateli Lesů města Písku Václavu Zámečníkovi.

* Podporují Lesy města Písku přírodě blízké hospodaření v lese?

Lesy města Písku se rozkládají na rozloze 6648 hektarů a nadmořská výška je 300 až 530 metrů. Najdeme zde stanoviště minerálně bohatá i vysloveně chudá, suchá i ovlivněná vodou, roviny i prudké svahy a všude roste les. Záleží na lesních hospodářích, jakoumápodobu. Písek měl štěstí, že lesní hospodáři, kteří zde působili, měli snahu zakládat lesy odolné proti kalamitám s dostatečnou produkcí kvalitního dřeva. Snahou naší generace lesáků je navázat na jejich práci. Využíváme jejich zkušeností doplněné o nové technologie. Sama příroda námukazuje, která dřevina je vhodná na to či ono místo. Stále se však jedná o les hospodářský. Pokud budeme takto chápat přírodě blízké hospodaření, pak ano. Podporujeme pořádek v lese, šetrné technologie, častější zásahy s menší intenzitou, směsi dřevin. Zároveň však udržujeme a budujeme novou cestní síť, různé vodoteče a rybníčky. Vdnešní době se za pojem přírodě blízké hospodaření dá schovat všelijaká lotrovina, pro příklad nemusíme chodit daleko, stačí zůstat na jihu Čech.

* Preferujete při svém povolání při správě městských lesů spíše lesnické hledisko, nebo upřednostňujete více zájmy zvěře?

Prioritou je les. Veškeré moje snažení je spojeno s péčí o les, který mi byl na krátkou dobu svěřen. Pokud chceme mít zdravý les schopný odolávat vnějším vlivům, musíme být schopni takový les zakládat a udržet jej do zralého věku. Zvěř do lesa patří. Pokud nedělá neúnosné škody na mladých lesních porostech, mámeji rádi. Důležité je, že mámemožnost hospodařit nejen s lesem, ale i se zvěří. Jsme schopni regulovat její stavy a v době nouze kvalitním krmením nahradit její potřeby.

* Jak nahlížíte na neukázněné návštěvníky městských lesů?

Snahou Lesů města Písku je nabídnout krásu našich lesů spoluobčanům. Za tímto účelem jsou budovány různé naučné či sportovní stezky, odpočívadla a lavičky. Přes Písecké hory vedou značené trasy pro pěší i cyklisty. Zejména pro menší návštěvníky je určena obůrka s mufloní a dančí zvěří. Velká většina návštěvníků lesa přichází v dobrém, chová se tak, aby nerušila ostatní, a využívá naší nabídky. Najdou se i jiní, kteří dokáží poničit naši snahu. Jejich chování je promětěžko pochopitelné a vůbec jej nemíním tolerovat. Nejvícemědokáží rozčílit různé černé skládky v okolí zahrádkářských kolonií, poničené lavičky nebo ukradené informační cedule. Stále více lidí vlastní motorová vozidla. Jejich snaha dojet si pro houby až doprostřed lesa, se také nesetkává smým pochopením. Spoluobčany se snažíme vychovávat již od útlého věku v našem vzdělávacím centru. Zkušený lesní pedagog vysvětlí, co je v lese povoleno, na co se mohou v lese těšit a čeho by si měli všímat, aby odcházeli z lesa spokojeni, odpočati a plni dojmů. Dozví se zde i to, co je v lese zakázáno a comu škodí. Někdyměaž překvapí neznalost základních věcí a pravidel slušného chování. Zřejmě je to daň za uvolněnou morálku celé společnosti.

* Jak se společnost Lesy města Písku zapojuje do sportovně rekreačních akcí pro veřejnost?

Les sám o sobě nabízí velké možnosti, jak načerpat nové síly. Chůze či běh po upravených lesních pěšinách působí blahodárně na duši i svaly. Pohyb na zdravém vzduchu v Píseckých horách dokáže zázraky. Většina občanů vykonává tyto aktivity individuálně. Existují však skupiny lidí, které si chtějí zazávodit. Příkladem může být běh kolem Ameriky, kterýmájiž mnoholetou tradici nebo nově se vyvíjející odvětví orientačních běhů. Tito lidé si oblíbili písecké lesy a s naší spoluprací zde pořádají akce republikového charakteru. Samotnou skupinou sportovců jsou střelci. Lesy města Písku provozují loveckou střelnici na Provazcích, která umožňuje střelbu v deseti různých kulových a brokových disciplínách. Pod vedením zkušených trenérů se zde každý může naučit zacházet se zbraní a trefovat netrefitelné. Odjara do pozdního podzimu zde probíhají veřejné tréninky a víkendové závody. Zde si může každý zájemce vybrat svoji disciplínu, nejdříve potrénovat a poté si zazávodit se sobě rovnými.

* Je známo, že společnost Lesy města Písku má novou lesovnu. Jak podle vašeho názoru tato stavba přispěla k věhlasu společnosti?

Lesy města Písku od roku 1993 sídlily na Velkém náměstí čp. 1. Toto místo bylo blízko radnice, ale příliš vzdálené od lesa. Nabízela se tedy možnost přestěhování. Jako nejvhodnější lokalita byla vybrána louka na Flekačkách. Místo orientované na jihozápad s výhledem na Šumavu. Vté době začala polemika, jak by měla nová správa lesů vypadat. Nápady byly různé, ale žádný neměl konkrétní podobu, a čas utíkal. Nápad na vyhlášení architektonické soutěže se zdál být správným řešením. Zejména, když z radnice šel hlas„mynechcete chalupu s parohama, ale něco výjimečného". Architekti se překonávali v originalitách, jediný, kdo navrhoval „klasickou" podobu stavby, neuspěl. Pan Rajnyš, autor vítězného návrhu, dokázal svým hereckým uměním přesvědčit porotu i vedení města. Nyní již čtvrtým rokem obýváme tento architektonický skvost. Užitné vlastnosti sice nejsou takové, jaké bychom si představovali, ale zase se o nás často mluví. Lesy města Písku se snaží prezentovat svou prací, vychovávat les, který předáme svým potomkům ve stavu lepším, než v jakém jsme ho přebrali od našich předků bez ohledu na to, v jaké budově zrovna sídlíme.

* Domníváte se, že je pravdivé rčení, že myslivec bez psa, je poloviční myslivec?

Nevím přesně. Lidé jsou různí a myslivci jsou také lidé. Mám­li vztáhnout toto rčení na sebe, musím konstatovat, že si myslivost bez dobrého psa neumím přestavit. Již od svých sedmnácti let chovám nepřetržitě jednoho nebo dva lovecké psy. Mnoho času trávím jejich výcvikem a na společných lovech. Se psem se člověk dostane do míst a situací, které by jinak nenavštívil. Potká mnoho přátel. Lovecky vedený pes je nenahraditelným pomocníkem. Dneska se za myslivce považují i lidé, kteří veškeré svoje aktivity v přírodě omezují pouze na noční lov černé zvěře za pomocí různých fotopastí a nočních vidění. Tito lidé přicházejí o to krásné, co pravá myslivost nabízí. Dle mého názoru to nejsou ani poloviční myslivci, ale žádní myslivci.

***

Ptá se: Miloslav Šatra

Narodil se v Sušici v roce 1961. Je absolventem Střední veterinární školy České Budějovice, vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Českých Budějovicích – obor zootechnický. Do roku 1995 působil v zemědělství, od roku 1995 je vedoucím odboru životního prostředí Městského úřadu Písek. Je ženatý, má dceru Lucii. Jeho zájmy jsou rodina, myslivost, domácí kutilství a psi.

Odpovídá: Václav Zámečník

Narodil se v roce 1965, je ženatý, má tři dospělé děti. Je absolvent Střední lesnické technické školy (SLTŠ) Písek a Lesnické fakulty Vysoké školy zemědělství (LF VŠZ) Brno. V letech 1988­1995 pracoval v ÚHÚL České Budějovice, v letech 1995­ 1998 v Národním parku Šumava a od roku 1998 dodnes pro Lesy města Písku jako technik výroby a jednatel. Jeho záliby jsou myslivost, sport a dřevěné konstrukce.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě