logo Silvarium tisk

Ve dnech 9. až 11. dubna jsme měli příležitost navštívit naši partnerskou lesnickou školu v Rakousku. Škola se nachází v městě Bruck an der Mur, které leží severozápadně od Štýrského Hradce v nejlesnatější spolkové zemi – Štýrsku. Město má velmi hezkou polohu, leží v údolí a je obklopeno vrcholky Alp. Škola v Brucku je jedinou střední lesnickou školou v Rakousku. Zřizovatelem je ministerstvo zemědělství a životního prostředí a jako státní lesnická škola určuje zaměření výuky ve smyslu potřeby rakouského státu a jeho lesů.

Ve středu ve večerních hodinách jsme v doprovodu tří vyučujících dorazili po příjemné pětihodinové cestě do Brucku. Čekalo nás vlídné přijetí, byli jsme ubytováni v hezkých pokojích zdejšího domova mládeže a těšili se na zajímavý program, který nás čekal následující den.

Ve čtvrtek dopoledne jsme byli pozváni na prohlídku školy. Lesnická škola v Brucku prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která kromě renovace a rozšíření jednotlivých částí propojila budovu školy s domovy mládeže, jídelnou, tělocvičnou a odbornými učebnami v centru technologie dřeva. Pro potřeby školy byla využita i kaple bývalého špitálu, kde se nachází zajímavý přednáškový sál pro kurzy myslivosti. Podle informací ředitele školy bylo v posledních třiceti letech do rekonstrukce školy investováno 30 milionů eur.

Měli jsme možnost si prohlédnout učebny všeobecné i odborné výuky, moderní tělocvičnu se systémem vysouvacích prvků nářadí, kabinety učitelů, sbírky na chodbách školy a prezentace ekologických projektů. Nejzajímavějším bodem dopoledního programu pro nás byla účast ve výuce předmětu pěstování lesa. Diskutovali jsme s rakouskými studenty a učiteli o různých tématech, týkajících se výuky u nás a v Rakousku. O velké přestávce se v aule školy odehrál koncert mysliveckých trubačů naší a rakouské školy, kde jsme porovnali naše trubačské umění a vyměnili si zkušenosti a také notový materiál. Součástí exkurze ve škole byla také prohlídka střešních prostor, kde se nachází fotovoltaické panely pro ohřev teplé vody. Škola se pyšní titulem „Ekologická škola”, je vytápěna teplárnou na biomasu, během rekonstrukce byly upřednostněny přírodní materiály, mezi kterými dominuje dřevo (bylo použito více než 2000 m3).

Odpoledne jsme byli pozváni na exkurzi na školní polesí, kde jsme se zúčastnili praxe žáků. Tématem bylo přibližování dřeva, měli jsme možnost porovnat práci s koněm, lanovkou, ruční přibližování dříví plastovými koryty a koryty upravenými z dříví, práci se sapinou. Žáci pracovali ve skupině pod vedením instruktora. Po návratu z polesí jsme navštívili centrum města Bruck, které je nádherně upraveno květinami. Nad městem se nachází hrad Schlossberg, ze kterého je krásný výhled na celé město a daleké okolí. Byli jsme příjemně překvapeni vlídným chováním místních obyvatel, prodavaček v obchodech, ale i kolemjdoucích. Vypadali odpočatě a měli jsme pocit, že nejsou tak uspěchaní jako my.

Dalším zajímavým bodem programu byla exkurze v areálu centra pro lesní pedagogiku na školním polesí. Zaujaly nás výukové objekty jako smrkové bludiště, různé typy xylofonů z přírodních materiálů, pocitová stezka, kamzičí stezka a jiné. Měli jsme možnost vidět umění žáků při tréninku timbersportu a práci kroužku vyřezávání s motorovou pilou. Do stmívajícího se večera zazněly lovecké signály a fanfáry našich a rakouských trubačů ve společném koncertu. Den jsme zakončili příjemným posezením s výměnou zkušeností mezi českými a rakouskými žáky a učiteli. Diskuse se týkala odborných lesnických témat, mysliveckého troubení, budoucích pracovních možností uplatnění studentů či projektů výměn mezi oběmaškolami.

Neméně zajímavý program nás čekal druhý den. Ještě za úsvitu jsme vyjeli do vyšších poloh nedaleko školy, kde jsme měli na čekané možnost pozorovat tokající tetřevy a také si vyfotit tyto krasavce.

Po snídani jsme se vydali na exkurzi do oblasti Radmer, kde se rozkládá soukromý lesní majetek o rozloze 3,5 tisíc ha. 10% tvoří ochranné lesy a 90 % hospodářský les v nadmořské výšce 1000 – 2000 m. n. m. Ve skladbě dřevin převažuje smrk, asi 10% zastoupení tvoří modřín. Soukromý majitel provádí na několika zkusných plochách experiment s pěstováním douglasky, která je vhodnou alternativní dřevinou z hlediska změn klimatu. Diskutovali jsme s majitelem lesů o problematice těžby, kterou v minulém roce téměř ze 100% tvořila těžba nahodilá větrná a hmyzová (Ips typographus). Rozšíření kůrovce dosahuje podle informací hranice, která výrazně přesahuje nadmořskou výšku 1000m.

V lesích se vyskytuje kamzík, jelení a srnčí zvěř. Během projížďky terénem jsme si prohlédli lavinové zábrany a zábrany proti padání kamení, přezimovací obůrku ( 40 ha), myslivecká zařízení či zvýšená krmeliště. Tématem diskuze bylo také zalesňování hald po těžbě mědi a železné rudy, rekultivace smrkem a sukcesní obsazování extrémních horských stanovišť, pěstování, ochrana, těžba lesa, myslivost, sociální a ochranářské a ekonomické problémy v horských lesích.

Návštěva lesnické školy v Brucku nám přinesla mnoho nových informací a zážitků. Navázali jsme osobní kontakty, vyměnili si zkušenosti a procvičili němčinu. A také si uvědomili, jak důležité je učit se cizím jazykům.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě