logo Silvarium tisk

DAREK ŠTALMACH

BESKYDY Problematické výběrové řízení podniku Lesy ČR, které vybírá těžaře pro jednotlivé lesní porosty, přináší do Beskyd obavy o práci. Lesáci totiž stále žijí v nejistotě, zda budou mít kde těžit dřevo. Antimonopolní úřad totiž obří tendr pozastavil a tím padla i možnost, že by byly smlouvy na těžbu dřeva podepsány v nejbližších dnech. V průběhu zimy se tak může stát, že na mnoha úsecích nebude nasmlouvána a dohodnuta žádná těžba dřeva. To by znamenalo propouštění v lesnických firmách i ukončování živností menších podnikatelů.

„Čekáme, jak se Lesy ČR rozhodnou, jak vše dopadne, ale podle všeho má teď rozhodování ve svých rukou vláda,” vysvětluje ředitel frýdecko-místecké firmy Lesostavby FM Jan Bazgier. „Vláda by měla garantovat podporu podnikání, ale zatím se ty problémy v lesích spíše kupí, než by jich ubývalo,” dodal ředitel.

Desítky, možná i stovky lidí mohou skončit na úřadech práce kvůli dalším problémům při výběru firem, které by měly kácet pro státní podnik Lesy ČR. Příliš nízké ceny hrají do karet spekulantům.

 

FRÝDEK-MÍSTEK Lesáky v Beskydech čeká krušná zima. A s velkou pravděpodobností i krušný příští rok. Kvůli problémům způsobeným zmatky okolo výběru firem, které mají těžit dřevo pro největšího vlastníka beskydských lesů, státem vlastněný podnik Lesy České republiky, nemají jistotu, že budou mít kde pracovat. A za kolik.

„Ta situace je hodně špatná, už nyní, kdy ještě nejsou ani podepsané smlouvy z těch výběrových řízení, se proslýchá, kdo bude dělat vítězné firmě subdodavatele. A že teprve ten si bude vybírat toho, kdo bude les skutečně kácet,” popisuje aktuální situaci Marcel Dorociak z Ostravice, který v lesnictví dlouhodobě pracuje. „V praxi to znamená, že malí živnostníci a lesní dělníci budou muset pracovat za minimum peněz jen proto, aby se uživili. V každém subdodavatelském mezistupni totiž část peněz zůstane, aniž by ty firmy viděly jediný kmen,” dodává živnostník, podle kterého by bylo nejrozumnější, kdyby stát zadával zakázky rovnou malým podnikatelům.

Obavy z budoucnosti ale nesdílí jen živnostníci a majitelé menších firem, současný stav se nelíbí ani Janu Bazgierovi, řediteli společnosti Lesostavby Frýdek-Místek.

„Těžba v Beskydech je velice náročná, jsou tady těžké podmínky, kopcovitý terén, strmé svahy, na to je potřebná i speciální technika. To vše si místní firmy v soutěžích zakomponovaly do svých rozpočtů, porazili je ale podnikatelé, kteří s ničím takovým nepočítají a hodně ceny podstřelili,” vysvětluje důvody, proč jsou místní těžařské firmy s výsledkem výběrového řízení nespokojeny. „Ve výsledku to položí celý trh tady na severu, ty problémy navíc nejsou poprvé, už zkrachovalo hodně pil i drobných živnostníků, kteří šli raději na úřad práce,” dodává Jan Bazgier.

 

Už teď se místo místních tlačí do lesů zahraniční dělníci

 

Obavy z případného přerušení těžby dřeva v Beskydech kvůli problémům s výběrovými řízeními nejsou ničím nepodloženou záležitostí, nestalo by s tak totiž poprvé.

Už jednou se tady totiž práce na dva měsíce zcela zastavily. Po celou tu dobu neměli lesní dělníci a živnostníci podnikající v oboru žádný příjem.

„V lesnictví je to hodně špatné, ceny stagnují už několik let, občas dokonce klesají, ale náklady neustále rostou,” přidává další pohled Radim Martynek z jablunkovské společnosti Trees Product. „Není málo lidí, kteří s tím úplně sekli a raději si našli práci v jiných oborech. Ale na jejich místa přicházejí zahraniční dělníci, kteří o práci v lese neví vůbec nic. Bezpečnost práce, sociální podmínky, ekologie... to vše se vrátilo o desítky let nazpátek,” dodává.

„Člověk se někdy až musí stydět, co se v lese děje,” souhlasí s Radimem Martynkem Jan Bazgier. „Nedal bych ruku do ohně za pracovní povolení těch dělníků, ani za to, jaké zázemí jim ty firmy nabízejí. Prostě je jen vysajou a odhodí, tím ve výsledku trpí les, protože ty společnosti, které se nízkými cenami dostávají na zdejší trh k němu nemají žádný vztah,” dokončil.

 

***

 

FAKTA V čem spočívá problém s těžbou? Lesákům chybí jistota kdo, za kolik a v jakém rozsahu budě těžit dřevo v Beskydech. Antimonopolní úřad totiž v minulých dnech pozastavil obří tendr společnosti Lesy ČR, v němž firma vybírala společnosti, které by v jejích lesích hospodařily. Pozastavením soutěže se oddalují, případně úplně končí výběrové řízení firem, které by v jednotlivých oblastech těžily dřevo, případně si najímaly menší společnosti, které by tam těžily dřevo za ně. A to je právě problém, kterého se v Beskydech všichni obávají. Státní podnik Lesy ČR totiž obhospodařují většinu beskydských lesů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě