logo Silvarium tisk

Českobudějovicko - Tropické teploty posledních dnů mimořádně zvýšily riziko požárů. O víkendu muselo například několik hasičských jednotek zasahovat na Českokrumlovsku u Nové Vsi proti sobotnímu požáru pole a lesa. Vedle profesionálů z Křemže a Českého Krumlova byly do akce povolány také sbory dobrovolných hasičů třeba i ze Žabovřesk na Českobudějovicku. Na Opavsku zase v pondělí oheň poničil 20 hektarů lesa se škodou čtyři miliony korun.

"

Podobné situace nejsou v posledních dnech výjimkou, proto Lesy České republiky vydaly včera odpoledne zvláštní varování před požáry. Lesníci už tradičně nasazují v létě do akce i kontrolní hlídky. Ty se pravidelně vydávají do terénu. „Dodržování protipožárních předpisů sledují i o víkendech," uvedl výrobně technický ředitel podniku Lesy ČR Václav Lidický. Podnik využívá k monitoringu lesů také leteckou hasičskou službu.

Lesníci i hasiči apelují v těchto dnech zejména na zemědělce, kteří naplno rozjeli sklizeň obilovin, a na turisty, kteří navštěvují lesní porosty. I pouhý nedopalek cigarety může způsobit škodu za miliony korun. Situaci při lesních požárech navíc komplikuje obtížná dostupnost požáru. Při jednom z posledních větších lesních požárů na Českobudějovicku u Olešnice v roce 2011 například hasiči museli pokácet několik stromů už jen proto, aby se dostali k místu požáru. Další obtíže jim podle mluvčí jihočeského sboru Venduly Matějů způsobila absence vhodného vodního zdroje. Jednotky z Trhových Svinů, Nových Hradů nebo Horní Stropnice a další profesionálové i dobrovolníci točili proto sedm cisteren v kyvadlové dopravě, aby mohli ohni čelit. Ten se nakonec podařilo zdolat, aniž by plameny výrazněji přeskočily z paseky do vzrostlého lesa, ale ne vždy skončí požár minimálními škodami.

V sobotu u Nové Vsi na Českokrumlovsku byla předběžně škoda vyčíslena na 1,2 milionu korun. „Požár zasáhl obilí na třiceti hektarech a rozšířil se i do blízkého lesa. Zde s ním hasiči bojovali na ploše přibližně pěti hektarů. I přes obrovský rozsah požáru se zasahujícím jednotkám po půlhodině podařilo zabránit jeho dalšímu šíření," popisuje zásah Vendula Matějů s tím, že příčina požáru je stále v šetření. Vyšetřovatelé řeší dvě verze. V úvahu přicházejí nedbalost (kouření) nebo technická závada (cizí předmět ve stroji).

Podle Nicol Zaoralové, mluvčí pražského velitelství profesionálních hasičů, je přitom možné rizika snížit dodržováním jednoduchých pravidel. Například dbát plně bezpečnostních předpisů při práci, při teplém a suchém počasí raději ani ve volné přírodě oheň nerozdělávat, případně neodcházet od rozdělaného ohně a nepodceňovat možné nebezpečí vzniku požáru. I nenápadná jiskra spadlá do jehličí může vznítit plameny."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě