logo Silvarium tisk

Lesníci s příchodem jara očekávají mimořádně silné rojení lýkožrouta smrkového, lidově zvaného kůrovec. Na obranu jehličnatých, zejména smrkových porostů proto připravují v celé republice na 200 tisíc lapáků (pokácených a odvětvených stromů) a 36 tisíc lapačů. Náklady na protikůrovcová opatření dosáhnou asi 132 miliónů korun.
„Jde o nejhorší situaci za posledních dvacet let. Loňské horké a extrémně suché léto napomohlo k přemnožení tohoto škůdce. A očekáváme, že letos by mohlo být kůrovce třikrát více než vloni. Oslabené stromy jsou pro něj ideálním útočištěm," varoval Václav Lidický, výrobně-technický ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR).
Kůrovec nyní nejvíce ohrožuje lesy na pomezí Moravskoslezského a Olomouckého kraje.
„Již vloni jsme zpracovali 1 milión metrů krychlových kůrovcového dřeva a musíme být připraveni, že minimálně toto množství se může opakovat i letos. Jde o 15 procent těžby státního podniku. Dříve se ročně jednalo o jednotky statisíců," řekl Lidický.
S ohledem na vývoj suchého počasí s malým množstvím srážek se podle něj kůrovcové nebezpečí přesouvá i do nižších nadmořských výšek včetně například jižní Moravy, ohroženy jsou okrajové části Českomoravské vysočiny, Polabí, Plzeňská pahorkatina a další oblasti. Lesníci se ještě před začátkem populačního cyklu brouka pokusí odchytit maximum kůrovců do lapáků a lapačů.
„Instalujeme i otrávené lapáky a feromonové dřevěné trojnožky. Lesníci stále vyhledávají napadené stromy, školíme personál a posilujeme stavy. Hodně bude záležet na počasí," dodal Lidický a upozornil, že kromě státního podniku, který spravuje necelou polovinu lesů v zemi, musí věnovat pozornost napadeným stromům také ostatní vlastníci lesů.

Investují i do výzkumu

Hledají se i další možnosti, jak zabránit rozsáhlému odumírání smrků. Například formou výzkumných grantů. V jednom z nich se vědci věnovali vývoji lýkožrouta smrkového. Čtyřleté pozorování na Lesním závodě Boubín přineslo nové informace o jeho přezimování i populační dynamice. Lesníci tak mohli zdokonalit postupy ochrany lesa.
Loni začali akademici s výzkumem na lýkožrouta severského. Ten začal ohrožovat lesy zvláště v posledním desetiletí.
„O tomto živočišném druhu nemáme mnoho informací. Jeho přemnožení souvisí s výrazným odumíráním smrčin na severovýchodní Moravě a ve Slezsku a s jeho odchytem a likvidací běžnými metodami máme dnes velké potíže," uvedl Martin Zavrtálek z odboru lesního hospodářství a ochrany přírody LČR.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě