Přihlásit

Lesníci: Cyklisté oboru poničí (Mladá fronta Dnes)

Autor: VÁCLAV KOBLENC
Rubrika: Jižní Čechy

Kudy povede cyklostezka z Hluboké do Týna?
Hluboká nad Vltavou - Spory provázejí vznik nové cyklostezky na levém břehu Vltavy, která spojí města Hluboká a Týn nad Vltavou a naváže na trasu z Budějovic do Hluboké, po níž denně projedou 3 000 lidí. Hlavní problém spočívá v tom, kudy vést zhruba čtyřkilometrový úsek kolem vrchu Baba. Odborníci a ekologové prosazují, aby se využila síť lesních cest starou oborou, protože by to bylo levnější a stavba by nepoškodila přírodu. Upozorňují také, že v jiných oborách cyklisté jezdit mohou. Lesy České republiky ale cyklisty do obory pustit nechtějí, argumentuje tím, že by ji poničili. Místo toho podporují návrh postavit novou stezku, kterou oddělí od obory plot, bude dražší, ale z prostoru obory ukrojí jen kolem deseti hektarů.

Odborníci jsou pro oboru
Agentura ochrany přírody a krajiny přitom vydala stanovisko, že nejlepší by bylo vést stezku po cestách v oboře. Povede-li mimo, vyžádá si stavba rozsáhlé zásahy do kaňonu. "Bude to muset být čtyři metry široká asfaltová cesta, to znamená terénní úpravy, vykácet stromy, naruší se přírodní biotopy dubů, habřin i statická stabilita porostů, vjede tam těžká technika, která tam zavleče nežádoucí druhy. A přitom v některých úsecích vede paralelně v oboře cesta. Přijde mi to jako násilný počin, stavbu nové asfaltky považujeme za krajní řešení," říká Petr Šiška z agentury.
 Hlubocký lesní správce Jan Zasadil s ním částečně souhlasí, za jednu z klíčových otázek považuje, jak velký zábor obory udělat.
 "Kdybych dal na své spolupracovníky, nepustíme tam veřejnost vůbec. Agentura má pravdu, když tam přijede buldozer, samozřejmě to zásah bude. Vést stezku po starých asfaltkách byly moje původní naivní úvahy, ale zkušenost ukazuje, že to není možné. Máme tam ty cyklisty už dnes, přestože je tam zákaz vstupu," tvrdí Zasadil.
 U cyklostezky, která bude dlouhá třináct kilometrů, jde o peníze. A ne o malé. Od lovců lesy ročně inkasují miliony korun. Dále jde o evropské dotace: na jednáních, která se táhla několik let, zase často zaznívalo, že je třeba začít stavět, aby se mohly čerpat. Nyní však není žádná dotace ani v dohledu, takže 25 milionů dá Hluboká a 17 milionů Týn.

Stezku zaplatí Temelín
"Máme model financování na několik let. Přispějí elektrárna Temelín, nadační fond na budování cyklostezek a Státní fond dopravní infrastruktury. I když možná v budoucnu požádáme o evropský grant, počítáme zatím, že stezku zaplatíme z českých peněz," uvedl starosta Hluboké Tomáš Jirsa s tím, že nyní zažádají o stavební povolení na první ze tří částí trasy, z města k Babě.

Jeden z argumentů zastánců stezky ve staré oboře zní, že do jiných obor cyklisté mohou. "Lesy nikdy nedoložily, z jakého důvodu to nelze oborou vést, přitom v Píseckých horách funguje cyklostezka bez problémů," uvedl příklad Petr Šiška. Stezka vede také asi třetinou obory lesního závodu Židlochovice na Břeclavsku, ovšem jeho ředitel Tomáš Blaha tam cyklisty moc rád nevidí.
 "Byla to vstřícnost lesů vyhovět veřejnosti a patří to do našeho programu. Ale cyklisté nedodržují vůbec nic a toulají se po celé oboře. Když přijede poprvé, drží se trasy, podruhé si přivede 30 kamarádů a potřetí hrají bojovou hru," popisuje.
 Podobně o kolařích smýšlí i starosta Jirsa. "Rozumím argumentům lesů, že když je pustíme do obory, nikdy je neudržíme na vymezené trase." Kritiku ale odmítá Vladimír Votřel z Nadace Jihočeské cyklostezky. Chování cyklistů označuje za zástupný problém.

"Čím víc toho uzavřete pro veřejnost, tím víc se porušují zákazy. Cyklisté a turisté jsou jedni z nejohleduplnějších v cestovním ruchu vůbec. Hlavní problém je neochota otevřít oboru veřejnosti a příliš velký hektarový zábor," reaguje Votřel.
 Ochranáři a odborníci tvrdí, že zvěř by si na cyklisty zvykla, obora už není výsadní ministerskou honitbou a lidí, kteří využijí cyklostezku, bude mnohonásobně víc než lovců. Starosta Jirsa oponuje, že v oboře se střílí celý rok, a kdyby se to změnilo, jeleni by ji za dva roky zničili.
 "Dosud však nebylo zahájeno žádné územní ani stavební řízení. Z hlediska krajiny i ochrany přírody je tato stezka nesmysl a její stavba ukazuje na plýtvání penězi a poškozování přírody," kritizuje Vladimír Molek ze sdružení Calla.
 Zcela neprůchodné se ukázaly dvě další varianty: vést stezku přes Babu, tam kvůli ochraně přírody, a verze po vnitřní straně plotu, kde jsou vzácné keltské mohyly.
 Stezku ve staré oboře podporuje i starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek. "Pokud by to šlo vést po stávajících cestách, bylo by to ideální, těch zásahů by bylo minimálně a zlevnilo by to celou stezku," soudí.

"Kdybych dal na své spolupracovníky, veřejnost do hlubocké obory vůbec nepustíme."
 Jan Zasadil, hlubocký lesní správce

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Anketa Lesnické práce: Dopady nouzového stavu na lesnicko-dřevařský sektor

Lesnictví

V průběhu března 2020 se i v České republice začal šířit nový typ koronaviru s odborným označením SARS-CoV-2, způsobující nemoc COVID-19. Po zkušenostech z jiných...

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

MZe stanovilo podmínky pro dočasné skládkování dříví na zemědělské půdě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) nyní nově definovalo podmínky, za kterých je možné skutečnost skladování dřeva na zemědělské půdě z...

Vláda navýšila kompenzace za pokles ceny dřeva na 2,8 miliardy Kč

Vláda navýšila kompenzace za pokles ceny dřeva na 2,8 miliardy Kč

Lesnictví

Vlastníci lesů budou moci získat dalších 1,2 miliardy korun jako kompenzaci za pokles cen dřeva v minulých letech. Dnes s uvolněním této částky souhlasila vláda...

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesnictví

Státnímu podniku Lesy České republiky se na práci v lesích zatím přihlásilo několik stovek lidí. Většinou jde o studenty a také o lidi, kteří kvůli...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby