logo Silvarium tisk

Teplé suché počasí posledních dnů, které oslabuje odolnost smrků, poskytuje ideální podmínky pro množení kůrovce. Lesníci proto preventivně po lesích v regionu rozmístili tisíce lapačů a lapáků, aby minimalizovali riziko kůrovcové kalamity. Problém mají jen v oblasti Jeseníků, kde jsou limitovaní ochranou přírody.

"Zatím se nám daří udržet kůrovce v Olomouckém kraji pod kontrolou," nastínil aktuální situaci mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík. Podle něj zpracovali lesníci v letošním roce v regionu přes čtyři tisíce kubíků kůrovcem napadeného dříví.

"Dá se říct, že toto množství je běžný stav, zatím nejde o nic výjimečného," podotkl. Žádný mimořádný režim tak lesníci v kraji v těchto dnech přijímat nemusejí. Současně ale nic nepodceňují.

"Proti kůrovci chráníme lesy pravidelně. Vedle včasné asanace napadených stromů jsme použili třináct a půl tisíce lapáků a přes tři a půl tisíce lapačů. Předpokládáme, že tam, kde je možné zasahovat podle potřeby bez omezení, se díky tomu podaří dobrý stav udržet," odhaduje Boublík.

Upozornil však na obtížnou ochranu proti kůrovci v oblasti Jeseníků, kde lesníci nemohou v důsledku administrativních omezení kvůli ochraně přírody využít veškerá preventivní opatření bránící vzniku kůrovcové kalamity. Suché a horké počasí škodí smrkům, pro kůrovce je ideální

"Zejména v případě suchého a horkého léta tak může dojít k rychlému množení kůrovce s dopadem na vzácné horské smrčiny. Suché a horké počasí totiž oslabuje odolnost smrků a zlepšuje podmínky pro vývoj kůrovce," vysvětlil mluvčí.

S holinami vzniklými přemnožením kůrovců v současné době nejsou problémy ani v horských lesích. "Upřednostňujeme ekologické formy likvidace kůrovce, například odkorňování napadených stromů nastojato," řekl šéf jesenických ochranářů Jan Halfar.

Lesníci se ale shodují, že v případě přemnožení kůrovce nejsou ekologické zásahy dostatečně účinné. Potom může dojít ke kůrovcové kalamitě jako před několika lety na Šumavě.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě