logo Silvarium tisk

Trutnov – K 1. lednu 1964 nastoupil na Střední lesnickou technickou školu a Lesnickou mistrovskou školu v Trutnově jako čtvrtý její ředitel lesní inženýr Vlastimil Zelený.
Velmi úspěšný, ambiciózní manažer, za jehož šestileté éry (1964­1970) zaznamenalo lesnické školství v Trutnově nebývalý rozmach. Tehdy ve škole zavládla tvořivá dělná atmosféra a iniciativnost u pedagogů i studentů, mládežníků. Došlo k modernizaci vyučování, rozvoji studia při zaměstnání, školního polesí, mezinárodních styků s lesnickými školami nejen socialistických, ale kapitalistických států, k důstojné oslavě 20 let školy (1945­1965), k vydání dvoudílného almanachu s adresářem absolventů.
Profesoři školy jako první v Evropě zorganizovali I. mezinárodní soutěž lesnické všestrannosti žáků a seminář profesorů středních lesnických škol z devíti evropských zemí v září 1967 v Trutnově. Díky výrazným a viditelným úspěchům, činorodosti profesorů i studentů školy se začali zajímat o dění na trutnovské lesárně i novináři a také učitelé školy zdařilé výsledky propagovali v tisku, rozhlase i televizi a škola se tak dostávala do širšího povědomí v Československu i v zahraničí. Završením a potvrzením úspěšného všestranného rozmachu lesnické školy v tomto období bylo,že prezident ČSSR Ludvík Svoboda k 1. květnu 1968 za Pražského jara propůjčil kolektivu SLTŠ Trutnov za příkladné plnění pracovních úkolů vyznamenání Za vynikající práci (30. 4. 1968, diplom podepsal ministr školství Vladimír Kadlec). Šlo o vůbec první státní vyznamenání pro střední lesnickou školu v Československu, nemýlím­li se.
Vlastimil Zelený, narozený 14. ledna 1925 v obci Blatiny, v okrese Nové Město na Moravě a zesnulý dne 21. září 2005 v České Třebové v okrese Ústí nad Orlicí, absolvoval Reálné gymnasium v Novém Městě na Moravě. Ato v letech 1946­1950 obor lesnictví na Lesnické fakultě Vysoké školy zemědělské v Brně. Tam pracoval i jako vědecká pomocná síla na entomologii. Od1. 5. 1955 až do důchodu v roce 1985 prošel řadou řídících funkcí v lesním hospodářství a ve středním a vysokém lesnickém školství v Československu. Za to vděčil nejen svým nesporným schopnostem, ale i členství v KSČ od roku 1956, které mu umožnilo dělat politickou kariéru. Působil ve funkci ředitele LOU v Jemnici na Moravě (1960­1963) a od 1. 1. 1964 do 15. 2. 1970 řediteloval na SLTŚ a LMŠ v Trutnově, kde prožil složité období po Srpnu 1968 i v době normalizace. Ta nemilosrdně postihla jeho i celou rodinu. Vždyť jako zvolený předseda OV KSČ v Trutnově od začátku srpna 1968 do 31. května 1969 byl v centru politického dění a tehdy se velmi statečně a charakterně angažoval. Pamětníkům jsou známé události tohoto období po Srpnu 1968: prohlášení Trutnova pro okupanty „za mrtvé město", svržení sovětského tanku 415 před budovou ONV Trutnov v 10 hodin ve čtvrtek 22. srpna 1968, vydávání osmi zvláštních čísel novin Krkonošské pravdy od 23.8. do 28.8. 1968. Ale i účast ředitele Zeleného na mimořádném XIV. „Vysočanském" sjezdu KSČ dne 22. srpna 1968 v továrně pražské ČKD ve Vysočanech.
Z 1543 řádně zvolených delegátů se dostavilo 1219 delegátů, mezi nimi i 14 členná delegace komunistů z Trutnova vedená ředitelem naší školy, od té doby považovaná za centrum pravicového oportunismua kontrarevoluce.
Po Srpnu 1968 snad všichni zaměstnanci školy i školního polesí odmítli invazi a sovětskou okupaci. Po nástupu neostalinistů a brežněvovců byl předseda OV KSČ Vlastimil Zelený jako první vyloučen z KSČ, k 15. 2. 1970 zbaven funkce ředitele školy a zůstal bez práce. Napsal asi 50 žádostí o místo lesníka, ale marně. Nakonec se uchytil jako nekvalifikovaný silniční dělník na Trutnovsku, posléze si kvalifikaci doplnil, a po 15 letech od správy silnic odešel s podlomeným zdravím do důchodu (1985).
Po Listopadu 1989 Vlastimil Zelený nereagoval na nabídku vrátit se ke své práci ve škole i do lesa či znovu vstoupit do politiky. Pedagogický sbor školy z iniciativy nového ředitele školy J. Sixty rehabilitoval všech 20 vyloučených studentů SVLŠ Trutnov za účast na protikomunistické demonstraci v únoru 1948 na náměstí i na majálesu 1949 včetně rehabilitace po srpnu 1968 perzekvovaného ředitele Vlastimila Zeleného.
Ten se po celý život věnoval zdokonalování v cizích jazycích,v angličtině, němčině, ruštině, literatuře (člen Klubu Společnosti bratří Čapků v Trutnově), filatelii a skautingu – Junáku ( člen čestného Svojsíkova oddílu). Napsal tři pozoruhodné publikace o lesnickém vzdělání v Československu (1967), ve Švýcarsku (1968) a v Rakousku (1970).
Inženýr Vlastimil Zelený zesnul dne 21. září 2005 ve věku 80 let v České Třebové,kam se v roce 2004 z Trutnova po 40 letech odstěhoval k synovi Daliborovi, železničnímu inženýrovi, někdejšímu generálnímu řediteli Českých drah. Jubilant Zelený byl příkladem velmi vzdělaného, kulturního, charismatického lesníka a pedagoga, který se ( jako mnoho jiných s podobným osudem) stal obětí komunistické nenávisti a totality, jež zmařila a zdevastovala tvůrčí a duchovní potenciál statisíců intelektuálů v Československu, z nichž mnozí po Srpnu 1968 emigrovali do svobodnějšího světa.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě