logo Silvarium tisk

Před 125 lety se v lednu 1890 narodil v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku spisovatel Karel Čapek

Světoznámý český spisovatel PhDr. Karel Čapek (* 9.1.1890 Malé Svatoňovice na Trutnovsku, + 25. 12. 1938 Praha), první předseda československého PEN­klubu (1925­1933), patří mezi nejvýznamnější a vůdčí osobnosti české meziválečné demokratické literatury. V letech 1932 až 1938 byl nominován na Nobelovou cenu za literaturu, pokaždé neúspěšně. Tento moderní všestranný umělec a literát se narodil před 125 lety 9. ledna 1890 v rodině důlního lékaře v Malých Svatoňovicích.
Prozaik, žurnalista (Lidové noviny 1921­1938), dramatik, esejista, autor knih pro děti, cestopisů, překladatel z francouzštiny, literární, výtvarný a divadelní kritik, estetik, filozof, filmový libretista. Byl podporovatelem politiky Hradu, Masarykovy humanistické demokracie. – Jako velmi vzdělaný literát byl vedoucí osobností své generace vzešlé ze snah předválečné moderny. V beletrii byl významný zejména novým zhodnocením epičnosti a zábavnosti, demokratizací literárního jazyka, vytvářením noetické prózy, obohacením žánru utopické a detektivní literatury, vynalézavý pěstitel rozmanitých druhů žurnalistické beletrie.
K. Čapek byl nejen všestranným spisovatelem, ale i umným kreslířem, amatérským fotografem, náruživým sběratelem. Zajímal se o exotickou etnickou hudbu. Dochovala se unikátní sbírka více než 450 gramofonových desek cizokrajných melodií, dalekých písní a divokých primitivních rytmů. Shromáždil i na 115 katalogů gramofonových desek, které rodina v roce 1981 věnovala Náprstkovu muzeu. Po roce 190 byly nahrávky zdigitalizovány a vydány na CD. Sbíral květiny, semena, koberce, knihy, zahradnické katalogy, učená botanická veledíla, poslední filozofické módy i pojednání o atomové fyzice atd.

Člověk mnoha zájmů a znalostí

V jedné osobě byl též horlivým a poučeným botanikem (herbáře), pěstitelem alpinek, praktikujícím zahrádkářem, kynologem, milovníkem psů. Jeho pejsci Minda, Dášeňka, Iris, Blacke, Bijou, Bibi i kočka Pudlenka jsou známé z jeho knížek i fejetonů. Byl též citlivým ekologem a ochranářem přírody. Zajímal se od mládí o přírodovědecké obory. Měl solidní znalosti i z lékařství (a sám pocházel z rodiny důlního lékaře a s oblibou využíval právě postavy lékařů ke sdělení závažných poselství), fyziky (radioaktivita), chemie (ničivá třaskavina Krakatit), astronomie, meteorologie.
Už od svého dětství se zajímal o entomologii, motýly i brouky, které sbíral, ale i o zkameněliny, drúzy křišťálu a polodrahokamů, stejně jako se od dětství věnoval filatelii, sbírání poštovních známek. Soustavně a bedlivě sledoval vědecký i technický pokrok a vývoj. Proslavil se nejen svými umělými roboty (RUR), kteréžto slovo zmezinárodnělo, inteligentními mloky, smrtelnou epidemií v Bílé nemoci atd. Měl velký smysl pro detail a výjimečnou nejen zvídavost, ale i pozorovací talent pro dění v životě i v přírodě. Spisovatelka Marie Pujmanová ve svém článku Sedmero mistrovských ctností Karla Čapka (Kritický měsíčník, 1939, s. 43­44) uvádí: 1. Zvídavost. 2. Spolehlivost očí. 3. Názornost. 4. Srozumitelnost. 5. Zdrženlivost. 6. Dokonalá znalost řemesla. 7. Obezřetnost v zacházení se čtenářem a divákem.

Lesnické a myslivecké motivy

Povšimněme si nyní lesnických a mysliveckých motivů v jeho pozoruhodných a bystrých cestopisech, které doprovázel vlastními kresbami. Tak v Anglických listech (1924) v kapitole Anglický park českému čtenáři sděluje : „Stromy jsou snad to nejkrásnější v Anglii. Také ovšem louky a strážníci, ale hlavně stromy, krásně plecité, staré, rozložité, volné, ctihodné a převeliké stromy..." Dovozuje, že sedě pod dubem křemelákem v Hampton Parku, pocítil v sobě „povážlivou náklonnost uznávat hodnotu starých věcí, vyšší poslání starých stromů, harmonickou košatost tradice a jakousi úctu ke všemu, co je dosti silné, aby se udrželo po věky."
Zajímavě vypovídá o své návštěvě zoo i do Richmond Parku, kde viděl stáda ochočených jelenů, které po paměti také nakreslil, stejně jako v knize Výlet do Španěl (1930) zasvěceně detailně popisuje španělské zahrady (Jardines) anebo býčí zápasy, neblaze proslulou španělskou Corridu doprovázenou skicami, náčrty brilantně zachycujícími pohyby býků i toreadorů. Poutavé jsou též popisy a výstižné kresby sadů olivovníků, fíkovníků, citroníků, palmových hájů apod.

Nejvíce motivů v Cestě na sever

Nejvíce lesnických motivů i kreseb, skic lesů a stromů najdeme v nejrozsáhlejším Čapkově cestopisu Cesta na sever (1936) z Dánska, Norska a Švédska. Zde byl K. Čapek – zahradník především přitahován krásnou přírodou. Všímal si především lesů a zelených pastvin, skal a kamenů nejrůznějších tvarů, jezer a moří – moře studeného a šedého, fjordů a přístavů, rybářů a námořníků. Švédskému pralesu věnoval nejen četné zkratkovité kresby, ale i samostatnou báseň. Výstižná je pak kapitola Švédský hvozd (kde nezapřel též vášnivého houbaře).
Podle K. Čapka „severní les má do sebe ještě něco jiného, něco pravěkého a původního jako geologický útvar. Člověk by řekl, že jak to tu stojí a leží, vychrlila to v jednom geologickém okamžiku příroda, tak jako vychrlila žulu nebo nastlala křídu; a teď si, člověče, lámej kamínky nebo kácej dřívka!... Řekne se les; stojí na milionech pňů, ale je to jedna stěna, jedna hladina, jedna předlouhá zelená vlna valící se od polárního kruhu na tisíc kilometrů sem k jihu: jako by tam nahoře, na Severu! na Severu! byl bezedný tryskající pramen nesmrtelného života a řinul se dunícími peřejí lesů, vodopádů lesů, slapy a proudy lesů, rozlitými hladinami a tichými rameny lesů pořád dolů, na Jih, na Jih!..."
Vrcholem jeho zahrádkářského hobby je jeho Zahradníkův rok (1929), soubor 26 vtipných fejetonů, doklad encyklopedických znalostí autora. Zahrádkářství a pěstitelství je pro Čapka synonymem kladu. Se zahrádkou se laskal starý lékař v Krakatitu, trávil v ní chvíle oddechu horník Adam z První party, pozemské krásy a slasti představoval hrdinovi Obyčejného života.

Ve 2. části v příštím týdnu pojednáme o lesnických, mysliveckých i enviromentálních, ekologických motivech v díle Josefa a Karla Čapkových.

O autorovi: PhDr. Jiří UHLÍŘ, emeritní profesor České lesnické akademie Trutnov, je řádný člen Obce spisovatelů a Klubu autorů literatury faktu v Praze

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě