logo Silvarium tisk

Koncem loňského roku získal výrobní závod IKEA na Slovensku (IKEA Industry Slovakia s. r. o.) certifikát PEFC C-o-C s platností do roku 2021. Zdánlivě pozitivní krok má ovšem jeden háček. Tím je schválená globální strategie společnosti IKEA, která požaduje od roku 2020 využívat pouze dřevo certifikované systémem FSC. Nová obchodní politika znepokojila vlastníky lesů v mnoha evropských zemích, včetně České republiky. Je na pozadí tohoto kroku skutečně ekologie, nebo tvrdý byznys?

Společnost IKEA bez hlubší odborné diskuse se zástupci lesnickodřevařského sektoru vyhlásila změnu obchodních podmínek vůči dodavatelům - od roku 2020 chce zpracovávat pouze dřevo certifikované systémem FSC. Zástupce řetězce Steve Howard (Chief Sustainability Officer IKEA Group) obhajoval stanovisko tím, že firma chce využívat více udržitelné zdroje. Společnost IKEA nemá žádný interní dokument který by popisoval trvale udržitelné hospodaření v lesích a definoval, co si pod pojmem „více udržitelný zdroj" (more sustainable source) přesně představuje. Princip trvale udržitelného hospodaření splňuje nejen certifikace PEFC, aleje zakotven do řady národních předpisů nejen v Evropě.

Diskriminační obchodní politika

Přístup švédského nábytkáře striktně omezuje mnoho dodavatelů, zpracovatelů, obchodních partnerů i majitelů lesů jen proto, že společnost IKEA patrně podlehla tlaku ekologických organizací. Vedení IKEA obdrželo prostřednictvím PEFC International přes 100 dopisů a prohlášení dotčených subjektů a jejich oborových svazů ze 40 zemí. Stranou nezůstal se sedmi podpůrnými dopisy ani PEFC ČR. Všichni se jednomyslně shodují na tom, že zmíněná nákupní politika IKEA je diskriminační a znevažuje současnou vysokou úroveň hospodaření v lesích. Zároveň zcela neopodstatněně vylučuje srovnatelný certifikační systém PEFC, který je v Evropě na rozdíl od FSC dominantní. Čeští vlastníci lesů, zpracovatelé i představitelé PEFC vyzvali globálního nábytkářského giganta opakovaně k dialogu. Vedení Lesů České republiky, Vojenských lesů a statků a Sdružení vlastníků obecních lesů společně zaslalo společnosti IKEA dopis s žádostí o setkání s cílem odborně řešit nastavené podmínky. Téma se také díky iniciativě české strany pravidelně projednává na úrovni Evropské asociace státních lesů (EUSTAFOR).

Řešení není dvojí certifikace

Postoj společnosti IKEA byl také jedním z hlavních témat jednání vedení IKEA s předsedou PEFC International Petera Lathama a generálním sekretářem PEFC Int. Benem Gunnebergem v únoru 2017 v Praze. Shodně konstatovali, že přezíravost nábytkářského řetězce nelze vysvětlovat jinak než jako obavu před věcnou a odbornou diskusí, kterou by firma neustála. Další jednání mezi vedením PEFC International a IKEA se očekávají v brzké době.
S postoji nejvyšších představitelů PEFC souhlasí také generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád i ředitel Vojenských lesů a statků Josef Vojáček, který po společném setkání uvedl: „Jsem rád, že vývoj ve světě potvrzuje správné rozhodnutí většiny českých lesníků pro tento certifikační systém".
Požadavek na to, aby čeští lesníci přešli k FSC certifikaci vidí oba jako neopodstatněný. Generální ředitel Lesů ČR Szórád zdůraznil: „Pro Lesy ČR je podstatné, aby byli odběratelé a zpracovatelé dříví se zvolenou certifikací PEFC spokojeni a přinášela jim dlouhodobý profit a dostatečnou kredibilitu na trzích. Proto pokračujeme v diskusi s partnery a hledáme řešení. Certifikace lesů se nesmí pro žádného z partnerů v řetězci zpracování dříví stát zátěží, vždy má být benefitem. V případě potřeby jsme připraveni otevřeně představit principy trvale udržitelného lesnického hospodaření a přesvědčit tak kohokoliv o dostatečné kvalitě systému PEFC ve střední Evropě."
Je naprosto paradoxní, abychom v zemi s dlouholetou lesnickou tradicí a vysokou úrovní hospodaření v lesích byli přinuceni přistoupit k nesmyslné dvojí certifikaci jen z obchodních důvodů globálního řetězce. Vlastníci lesů, státních i soukromých, si v České republice v naprosté většině dobrovolně vybrali systém PEFC a jsou přesvědčeni o správnosti tohoto rozhodnutí.
Obdobně problematiku obou certifikačních systémů posuzuje také Evropský parlament, Evropská komise, Evropská obchodní komora, Světové spotřebitelské fórum či Světový fond na ochranu přírody. Na dané téma existují desítky studií a odborných stanovisek potvrzujících stejný účel a možnou srovnatelnost obou certifikátů, vedoucích k trvale udržitelnému a zodpovědnému hospodaření v lesích.

Certifikát PEFC jen pro externí zákazníky IKEA

Do komunikace svedením společnosti IKEA se aktivně zapojila i Lesnicko-dřevařská komora ČR, která zjišťovala důvody zavedení PEFC C-o-C certifikátu na Slovensku. Z vyjádření zodpovědných představitelů IKEA (Ulfa Johanssona, Wood supply & Forestry Manager a Mikhaila Tarasova, Global Forestry Manager) vyplynulo, že za zájmem o zavedení certifikátu PEFC C-o-C není změna nastavené obchodní politiky. Pragmatickým důvodem byla skutečnost, že některé výrobní jednotky kromě dodavatelských produktů pro IKEA mají také externí zákazníky. Vzhledem k tomu, že dostupnost dřeva s certifikátem FSC je v současné době na Slovensku omezena, rozhodlo se vedení IKEA přistoupit k certífikaci PEFC pro zajištění certifikovaných produktů pro ostatní zákazníky.
Svým přístupem působí IKEA problémy nejen v České republice, ale také v dalších evropských zemích s převahou certifikace PEFC - Německo, Rakousko, Slovensko, Francie, Španělsko.
Pokud společnost IKEA vede ke svému rozhodnutí skutečně zájem o ekologii a ochranu lesů, pak se může podařit nalézt rozumný kompromis, který nebude mít negativní dopad na české vlastníky lesů i na zpracovatele, kteří chtějí i nadále dodávat produkty z kvalitního českého dřeva švédskému koncernu.

Andrea Pondělíčkova, Lesnicko-dřevařská komora ČR

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě