logo Silvarium tisk

Jindřichovice (Sokolovsko) 22. října (ČTK) - Lesy České republiky a Karlovarský kraj obnovily pietní místo na bývalém pohřebišti zajatců z první světové války v Jindřichovicích na Sokolovsku. Státní podnik investoval téměř 2,3 milionu korun, kraj 320.000 korun, řekli dnes novinářům představitelé obou institucí.

Práce na pohřebišti začaly v dubnu a skončily v říjnu. "Karlovarský kraj je správcem válečných hřbitovů a při kontrole bylo zjištěno, že není v ideálním stavu. Oslovili nás jako vlastníka pozemků a myšlenka se rychle rozvinula. Už se jen řešilo, jak to bude vypadat," popsal vznik myšlenky na obnovu krajský ředitel podniku Lesy ČR v Karlových Varech Miroslav Rozner.

V loňském roce kraj připravil projektovou dokumentaci, letos Lesy ČR na 7400 metrech čtverečních projekt realizovaly. Na zarostlém pozemku bývalého hřbitova byly před rekonstrukcí jen pozůstatky mohyl a hrobů. V areálu se nacházely betonové sloupky coby zbytky oplocení a také dva kříže, latinský a pravoslavný.

"Obnova místa je naším vyjádřením úcty všem obětem války, zejména těm, jejichž životy skončily v krušnohorském zajateckém táboře," řekl generální ředitel státního podniku Lesy České republiky Josef Vojáček.

Celý bývalý areál hřbitova nyní lemují dřevěné sloupy se stříškou. Po povalových chodnících vede mezi původními kříži prohlídková trasa, která ctí původní rozvržení hřbitova a hrobových míst. Nechybí ani otevřená lesní kaple s čtyřjazyčným nápisem věnovaným památce zesnulých.

Dostupnost pietního místa pro jeho návštěvníky chce zlepšit také Karlovarský kraj. "Vykoupili jsme pozemek pro vybudování parkoviště, které vznikne v blízkosti pietního místa, a budeme pokračovat v přípravách na výstavbu parkovacích míst," dodala hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Obnovené pietní místo by podle ní mohlo přilákat nové návštěvníky.

Zajatecký tábor v Jindřichovicích vznikl v roce 1915 a mířili do něj zajatci z Ruska, Srbska, Černé Hory a Itálie. Pracovali v zemědělství, v nedalekém kamenolomu nebo stavěli sokolovskou chemičku. Podmínky v táboře byly ale tak kruté, že zde denně umíralo na 40 lidí. Na obnoveném pohřebišti jich nakonec skončilo asi 4200, část z nich ale byla posléze přemístěna do blízkého mauzolea.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě