Přihlásit

Lužním lesům pomůže voda z Nových Mlýnů (TV Brno 1)

Pavel ŠTĚPÁNEK, redaktor
Obora Soutok je největší oborou v České republice a nachází se severně od toku Moravy a Dyje. Místní lužní lesy jsou jedny z nejrozsáhlejších a vážou na sebe řadu chráněných organismů jak z řad flory, tak fauny. Se suchem se oblast potýká už řadu let.

Miroslav SVOBODA, ředitel Lesního závodu Židlochovice, Lesy ČR
Tak samozřejmě on je to chronický problém, který se táhne už od minulého století, vznikl v podstatě v době, kdy se ohrázovaly ty velké řeky Morava, Dyje. Lesníci už v té době sledovali, že porosty chřadnou a řešili tu situaci. Vybudovali tam revitalizační soustavu, řadu objektů tak, abychom byli schopni tu vodu zadržet v té oblasti, bohužel ta situace se postupem doby zhoršuje a my na to budeme muset reagovat.

Pavel ŠTĚPÁNEK, redaktor
Ačkoliv letošní situace s nedostatkem vody ve sněhu naznačuje další rok extrémního sucha, díky zvýšeným srážkám v únoru se podařilo na nových mlýnech vytvořit dostatečnou zásobu vody k vytvoření umělé povodně, kterou vodohospodáři řízeně vypustili.

Petr CHMELAŘ, tiskový mluvčí, Povodí Moravy
Tím místem číslo 1 je hráz vodní nádrže Nové Mlýny, které, nebo na které otevřeme segment a pustíme větší množství vody, běžně je odtok z vodní nádrže v tomto období 20 m3 vody za vteřinu. Vypouštíme 90 m3 za vteřinu. Ta voda se po několika hodinách dostane právě k oblasti obory Soutok, kde jsou rozdělovací objekty, je tam právě systém stavidel, kanálů, takových koryt, do kterých se ta voda dostává a v závislosti na tom množství vody je to území zaplavováno. Při tom množství 90 m3 za vteřinu už dochází i k zaplavování, zaplavování luk a mezí.

Pavel ŠTĚPÁNEK, redaktor
Povodí Moravy spolu s Lesy České republiky spolupracovalo na povodňování lužních lesů už v letech 2017 a 2019. Rok 2018 byl natolik suchý, že se umělou povodeň realizovat nepodařilo. Společně ale plánují další projekty, které přivedou do oblasti více vody.

Miroslav SVOBODA, ředitel Lesního závodu Židlochovice, Lesy ČR
Připravujeme s Povodím Moravy projekt příčného objektu na řece Dyji, který by umožnil efektivněji využívat i nižší průtoky v řece Dyji a více té vody odklonit do toho, do té oblasti lužních lesů Soutoku, protože tak, jak to probíhá teď, tak samozřejmě zvýšením průtoku těmi nápustnými objekty se určité množství dostane, ale poměrně velká část té vody odteče do Rakouska, proto bychom rádi zajistili manipulovatelným příčným objektem větší možnost využití toho průtoku pro závlahu těch lužních lesů, a to by mohlo pomoct i těm lesním porostu.

Pavel ŠTĚPÁNEK, redaktor
Vodohospodáři zvedli stavidla nových mlýnů v úterních ranních hodinách. Ve čtvrtek se poté odtok vrátil na standardních 20 m3/s, ačkoliv by lužní lesy podobnou umělou povodeň potřebovaly častěji, další povodňování během roku není pravděpodobné kvůli dlouhodobému stavu sucha na celém území České republiky. Marie Kadlecová a Pavel Štěpánek, televize Brno 1.

Veronika ELHOTOVÁ, moderátorka
Zprávy z Brna končí. My ale s vámi zůstáváme dál. Příjemnou zábavu dalších pořadů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesům ČR se na práci v lesích hlásí stovky lidí

Lesnictví

Státnímu podniku Lesy České republiky se na práci v lesích zatím přihlásilo několik stovek lidí. Většinou jde o studenty a také o lidi, kteří kvůli...

Priliaty olej do ohňa sporu medzi lesníkmi a ochranármi na Slovensku

Priliaty olej do ohňa sporu medzi lesníkmi a ochranármi na Slovensku

Lesnictví

Skutočnosť, že v novej vláde na Slovensku sú obe ministerské kreslá (Pôda aj MŽP) obsadené nominantmi jednej strany (OĽaNO) vzbudzuje nádej, že v situácii dôjde...

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Vláda schválila protikrizová opatření MZe kvůli koronaviru za šest mld. Kč

Lesnictví

Více než miliardu korun pro vlastníky lesů, zvýšení rozpočtu Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) o miliardu a 3,3 miliardy na doplňkové platby...

MZe: Další peníze pro vlastníky lesů bude muset odsouhlasit vláda

MZe: Další peníze pro vlastníky lesů bude muset odsouhlasit vláda

Lesnictví

Další 1,3 miliardy korun na kompenzace poklesu cen dříví budou k dispozici, až je schválí vláda. 23. 3. to v reakci na požadavek Sdružení vlastníků...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby