logo Silvarium tisk

Třebíčsko – Za katastrofální označil situaci s přemnoženým kůrovcem správce lesů městyse Mohelno Libor Malý.
„Nic jiného než napadené dřevo teď netěžíme. Kůrovec má v posledních týdnech příhodné podmínky. Neprší a je teplo," upozornil Malý.
Že bude situace s lýkožroutem letos špatná, odhadovali odborníci z Třebíčska už před rokem. Loni bylo mimořádně sucho, mnoho kůrovců úspěšně přezimovala a nyní a během srpna hlavně na smrky zaútočili. Jen státní podnik Lesy ČR už na Třebíčsku ke konci letošního srpna vytěžil šestnáct tisíc kubíků dřeva a dalších pět tisíc mu ještě k těžbě zbývalo. Situace se navíc podle Deníkem oslovených odborníků nejvíce zhoršila v srpnu a v září, dá se tedy předpokládat, že nejde o konečná čísla.
V lepší kondici nejsou ani lesy soukromých vlastníků. „Zpracováno tam bylo 4 600 metrů krychlových a dalších 3 600 metrů krychlových ještě ke konci srpna zbývalo vytěžit," podotkla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Nárůst do této doby napadených a odtěžených stromů oproti loňsku je obrovský. Ve státních lesích jde o téměř dvojnásobné navýšení, v soukromých o více než čtyřnásobné.
Do těchto objemů napadeného dříví navíc nejsou započítané stromy, které ještě během letošního podzimu kůrovci napadnou.
Podle Jaroslava Kotrby z odboru životního prostředí moravskobudějovického městského úřadu ale nebyla kůrovcová situace vážná po celý letošní rok. Ještě v červenci se zdálo, že poměrně deštivé a chladnější léto lesním broukům nepřeje.
„Během měsíce srpna se však stav kůrovce někde i zdesetinásobil. Situace je alarmující," zmínil. „A teplé září přispívá k dalšímu rojení kůrovců," dodal.

Úředníci a správci lesů se shodují, že za rozšíření kůrovce může v první řadě loňské sucho a další teplé týdny bez deště v posledních dvou měsících.
Až druhotným důvodem je podle Ivana Jupy z třebíčského odboru životního prostředí nevědomost drobných vlastníků lesů.
„Často totiž zpracovávají špatné stromy. Z 80 procent likvidují pouze souše, ve kterých už ale paradoxně žádný brouk není. Dokončil tam vývoj, nová generace odlétla a napadla další zdravé stromy," líčil.
Majitelé lesů by prý měli vytěžit a odvést z lesa nejen už suché stromy, ale i ty, které už jeví první známky napadení. „Je potřeba sledovat drtinky na zemi pod stromy. Ty jsou totiž důkazem, že brouk se do něj už zavrtal a chystá se rozmnožit," popsal Ivan Jupa.

KAMPAŇ PROTI KŮROVCI BUDE POKRAČOVAT

Do obcí už úředníci z odborů životních prostředí v Třebíči, v Náměšti nad Oslavou i v Moravských Budějovicích rozeslali upozornění, které samosprávy vyvěšují na úředních deskách.
Dalším, kdo vlastníky napadených stromů upozorňuje na kůrovcové nebezpečí, jsou lesní hospodáři státního podniku Lesy ČR.
Obě instituce budou v kampani pokračovat i během podzimu a zimy, kdy se do prací v lese tradičně pouští nejvíc majitelů. V případě dlouhého otálení jim hrozí pokuty i v řádu deseti tisíců korun.
I když nastává podzim a chladnější počasí a vývoj brouka se pomalu zastavuje, přesto je podle odborníků potřeba zasáhnout. „Pevně věřím, že se včasným odvozem napadeného dříví z lesa, podaří snížit počet brouků, kteří by jinak vylétli, přezimovali v hrabance nebo pod kůrou dalších stromů a způsobili kalamitu v příštím roce," upozornil Jaroslav Kotrba.
Na Moravskobudějovicku jsou nejpostiženějšími oblastmi střed a východ správního obvodu. „Na Náměšťsku je to západní část, tedy okolí Zahrádky, Studence a Naloučan," doplnil vedoucí odboru životního prostředí v Náměšti Tomáš Sedláček.
Se svými kolegy z Budějovic i z Třebíče se však shoduje, že vážná situace panuje v celém okrese. Společně proto vyzývají majitele lesů, aby stavy kůrovců svými včasnými a přesnými zásahy snížili.
Zároveň s napětím vyhlížejí k dalšímu průběhu podzimu a zimě. „Pokud nebude deštivo a nepřijdou vydatné zimní srážky, které by stromy posílily, tak můžeme v příštím roce očekávat ještě horší situaci, než je ta letošní," varoval Ivan Jupa z třebíčského odboru životního prostředí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě