logo Silvarium tisk

Josef Zajíc

Na X. ročníku Festivalu dřeva v areálu Slezskoostravského hradu se sešlo v sobotu 13. září čtrnáct silných chlapů, kteří perfektně ovládali své dřevorubecké řemeslo. Bojovali o body v soutěži Stihl Timbersports ve čtyřech náročných disiplínách.

Festival dřeva v Ostravě se již tradičně stává nejnavštěvovanější akcí v areálu Slezskoostravského hradu. Festival dřeva chce návštěvníkům ukázat dřevo ve všech jeho podobách a demonstrativní formou informovat veřejnost o přírodě, přírodních materiálech a o ekologii.

Ve 12.30 komentátor Kamil Bilský pozval na pódium ty, kteří Festival dřeva organizovali, a také 14 chlapů, kteří ve čtyřech náročných a speciálních disciplínách v dřevorubeckém sportu soutěžili. Rozhodovali Pavel Veverka, Jan Brabec a také čtyřnásobný mistr Evropy a vicemistr světa Martin Komárek.

Komentátor představil čtrnáct reprezentantů soutěže, kteří startovali podle současného stavu ve výsledcích dlouhodobé soutěže. K závodu přistupovali vždy dva soutěžící.

V první disciplíně Stock Saw (řezání klasickou motorovou pilou) začínali Martin Šimurda a Martin Mikula. Na povel 3, 2, 1 teď se rozeřvaly motory pil a soutěžící se snažili v co nejkratším čase odřezat dva díly z ležícího kmene. Tuto disciplínu zdolal nejrychleji Jan Kamír za 13,50 vteřin.

Standing Chop (přesekávání stojícího kmene) byla druhá náročnější disciplína, ve které se uplatnila sekera a pevné svaly soutěžících. Disciplínu vyhrál Jan Holub v čase 25,10 vteřin, který současně vede dlouhodobou soutěž.

Single Buck (řezání ruční pilou) je disciplína, ve které soutěžící ovládá jednostrannou pilu katrovku. Pila měří 2 m, je široká něco okolo 40 cm a váží v průměru 17 kg. Cílem je prořezat kmen za co nejkratší čas. Kolega, který také soutěží, mu pomáhá tím, že promazává pilu, aby se nezadřela. Zde je patrná ukázka kamarádství a soudržnosti mezi soutěžícími. Nejrychlejší byl za 15,50 vteřin Martin Roušal.

Poslední disciplínou za použití sekery byla disciplína Underhand Chop (přesekávání ležícího kmene). Dřevorubec stojí na kmeni a pod sebou jej přesekává. Musí se strefit přesně mezi svá chodidla. Zvítězil Karel Diviš za 29,09 vteřin.

Než rozhodčí spočetli výsledky, tak Martin Komárek divákům předvedl další dvě disciplíny, ve kterých se soutěží na evropských a světových kláních. Řezání superychlou motorovou pilou a přesekávání stojícího kmene ve výšce.

Pak již byly vyhlášeny výsledky. Soutěž vyhrál Martin Roušal z 52 body před Janem Kamírem a Karlem Divišem. Ti získali oba 44 bodů a rozhodnutí, kdo bude druhý, padlo podle celkového času. Zde byl Karel Diviš rychlejší. Další místa do šestého v pořadí obsadili Jan Wawrů - 40 bodů, Jan Holub - 36 bodů a Josef Pavlíček - 36 bodů.

V závěru X. ročníku Festivalu dřeva - jediného závodu sportovních dřevorubců v Moravskoslezském kraji, se uskutečnila dražba dřevěné sochy Františka Vitázka a Martina Komárka. Za vydražené plastiky se vybralo celkem 38 tisíc korun.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.