logo Silvarium tisk

Praha – Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v zimě nastoupil do funkce v době, kdy byla situace kolem národního parku Šumava značně vyhrocená. Teď se chystá předložit novelu zákona, která by podle něho měla emoce na všech stranách uklidnit.

"

- Prezident Miloš Zeman v úterý řekl, že odvolání Jiřího Mánka z funkce ředitele národního parku Šumava byla chyba. Co si o tom myslíte?

Jsem přesvědčen, a s odstupem času čím dál více, že to chyba nebyla. S panem Mánkem jsme neměli ideologický spor nebo jiný názor na bezzásahovost. Čím více pronikám do hospodaření národního parku, sílí můj názor, že se nehospodařilo s penězi daňových poplatníků správně. Dělaly se projekty, které nejsou účelem národního parku, například síť restaurací a celá řada pro mě megalomanských projektů. Jsou to státní peníze, ne správy národního parku.

- Proč si tedy podle vás pan prezident myslí, že to byla chyba?

Pan prezident má pravděpodobně pocit, že nový ředitel parku Pavel Hubený je zelený aktivista. Já si to nemyslím, protože s panem Hubeným komunikuji velmi aktivně. Ale i kdyby pan Hubený zelený aktivista byl, klíčové věci se dnes rodí na ministerstvu životního prostředí a já zelený aktivista rozhodně nejsem.

- Prezidentovi se nelíbí, že bezzásahové zóny by byly příliš velké.

Vadí mu přílišné rozšíření bezzásahovosti. To naše norma nezvětšuje. Jestliže senátoři navrhují první zónu o rozloze 26 procent oproti dnešním 13 procentům, tak my začínáme se zonací úplně od nuly a s velkou kompetencí obcí do ní mluvit.

- Novela oproti nynějším třem zónám počítá se čtyřmi.

Klíčová bude stejně ta první zóna a podle novely takzvaná zóna přírodní. Vím, že pan prezident byl v tomto zastáncem pana Mánka kvůli jeho politice, která byla proti zeleným aktivistům. Myslím si, že naše strategie je vyváženější. Komunikujeme se všemi, jak s obcemi, teď na Šumavě trávím každou volnou chvíli a troufám si říct, že ze všech posledních ministrů jsem tam suverénně nejvíc, tak s nevládními organizacemi. Na řadu věcí ale mám jiný názor. Oni třeba tvrdě hájí více než padesátiprocentní území ponechané přírodě. Pro mě to není přijatelné. V roce 2007 tam přišel orkán Kyrill a destabilizoval situaci. My bychom proto měli postupovat tak, že se vydýcháme, přestaneme plkat, ať už ideologicky, nebo jinak, a řekneme si, že se něco stalo a měli bychom na to rozumně a normálně reagovat. Proto návrh novely zavádí na patnáct let moratorium. Po patnácti letech naši nástupci přijdou, zhodnotí, co se na tom území děje, a rozhodnou, jestli se se zónami pohne.

- Už jste si zjišťoval, jakou podporu bude novela mít?

Dnes víme, že některé obce na Šumavě byly spíše pro senátní návrh, který jim připadal více polopatický. Myslíme si však, že když vláda téměř jednohlasně odmítla senátní návrh a je připravena na komplexní znění, naše novela bude mít silnou podporu ve sněmovně. Opravdu jsme přesvědčeni, že řeší naprosté gró toho, co ty strany chtějí, tedy stabilitu, jasná pravidla, větší přístup k šetrnému turismu.

- Podle vašeho návrhu je klidová zóna menší. Co na to říkají ekologové?

Nevládní organizace už byly s touto možností seznámeny. V případě Šumavy, která je v tomto nejdůležitější, budou klidové zóny stanoveny na podkladě EIA (vyhodnocení vlivu na životní prostředí). Na základě konkrétních posudků, které budou brát v potaz Natura 2000 a všechny evropské normy, budeme stanovovat zonaci. Tento návrh pak bude projednáván v rámci ministerstva a se všemi dotčenými obcemi. S tím jsou ekologické organizace srozuměny. U dalších parků to nebude na základě EIA.

- Neobáváte se toho, že po sporech o Šumavu bude problém zřizovat další národní parky, že obce takové parky nebudou chtít?

Přesně toho bych se obával, kdyby nová norma nevznikla. Třeba na Křivoklátsku, o němž se v poslední době hovoří, se obce začaly obávat toho, co by se tam mohlo dít na základě kampaně, která se strhla kolem Šumavy. Ale těch parků by zase mnoho nebylo. Dnes se mluví o Křivoklátsku, v dlouhodobém horizontu se hovoří o Jeseníkách, ale to je záležitost velmi vzdálená. Asi nejblíže je Křivoklátsko a CHKO Brdy v návaznosti na zrušení vojenského újezdu. "

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě