logo Silvarium tisk

HANA LANGROVÁ

Rozhovor o novém dokumentu Muž, který sází stromy sdružení Kedjom­Keku s jeho dvěma členy Martinem Mikešem a Josefem Michalem.

FILM

Liberec, Kamerun – Pomohli v Africe dostavět školku, vybudovali tam vzdělávací centrum, šijí pestrobarevnou módu, pomáhají chránit kamerunskou přírodu a zvířata a chtějí učit obyvatele, jak šetrněji obdělávat půdu. Řeč je o libereckém sdružení KedjomKeku. Nyní dokončili projekt Voda pro Kamerun, kterého se zúčastnili i dvě liberecké kavárny, a koncem roku dotočili snímek o sázení stromů, který bude mít premiéru v červnu.

Jak jejich úsilí pokračuje, čeho dalšího chtějí dosáhnout a jak může pomoci veřejnost, nám prozradili členové sdružení Josef Petr a Martin Mikeš.

* Vaše sdružení funguje už dva a půl roku, mnoho lidí vás zná a fandí vám. Přesto, představte se krátce.

Josef Petr: Kedjom­Keku je občanské sdružení založené s cílem zachránit horský mlžný les na severozápadě Kamerunu, který je hnízdištěm několika vzácných druhů ptáků, kteří nežijí jinde na světě, a třeba i poslední malé tlupy šimpanzů. Les je zároveň životně důležitý i pro lidi, kteří rok co rok nepromyšlenou a nešetrnou zemědělskou činností zmenšují jeho rozlohu, od 19. století se jeho plocha zmenšila na pouhých 20 %, protože zadržuje vláhu a poskytuje tak dostatek pitné vody. Bez lesa nebude ani voda.

* Nedávno jste se zabývali projektem Voda pro Kamerun, o co tam šlo?

Martin Mikeš: Jde o projekt, kterým bychom rádi upozornili na nezbytnost horského mlžného lesa v kamerunské oblasti Kedjomkeku a nejen tam. Navíc se nám díky ní podařilo sehnat finance na vysázení více než čtyř tisícovky nových stromů na obnovu těchto lesů. Celkem v sedmdesáti kavárnách po celé ČR se prodávala kohoutková voda za dvacku litr. A právě na dvacku pak vyjde vysazení jednoho nového stromu zpět do horských mlžných lesů v KedjomKeku.

* Zapojily se do akce i Liberecké kavárny?

Martin Mikeš: Ano zapojily. PopArt Cafee v Zámečnické ulici a Hotel Petra v Hanychově. Dohromady se jim podařilo vysadit necelou stovku stromů.

* Kdy budete v Kamerunu stromy sázet?

Martin Mikeš: Rádi bychom v září oficiálně otevřeli naší novou školu, kterou jsme loni v KedjomKeku dostavěli a s tím i začali s výsadbou stromů. Chceme s našimi studenty chodit na procházky do lesa a sbírat semena stromů, které s nimi pak společně budeme sázet. Rádi bychom vysázeli desítky tisíc stromů v horizontů několika následujících let.

* Nedávno jste natočili dokument o sázení stromů? O čem přesně bude?

Martin Mikeš: Dokument jsme natáčeli loni od října do prosince a bude o muži, který sází stromy tento název i celý film ponese. Dokument vypráví o Ernestu Vunanovi, který zasvětil svůj život sázením stromů a obnovou horských mlžných lesů v Kamerunu. Byl to právě on, kdo svou pílí a vytrvalostí motivoval nás k tomu, abychom mu v tomto úsilí pomohli.

* Jak pokračuje jeho vznik?

Martin Mikeš: Momentálně se nachází ve fázi střihání a ladění zvuku.

* Kdy ho uvidí diváci?

Martin Mikeš: Premiéru plánujeme na konec června, kdy by se ji měli dočkat i liberečtí diváci

* Co děláte dalšího, když „nesháníte vodu pro Kamerun” a netočíte dokumenty?

Martin Mikeš: Připravujeme se na nadcházející školní rok, kdyby mělo naší školu začít navštěvovat místo dosavadních deset dětí, hned šedesát nových studentů a bude tak naplněna celá její kapacita. Sháníme prostředky na vybavení našich tříd, na vybudování mateřské školy i nové učitele.

* Co znamená Kedjom­Keku?

Josef Petr: Místní si říkají „KedjomKeku”, což ve volném překladu znamená „Lidé z lesa” a my bychom jim rádi pomohli dostat se opět blíž k těmto jejich kořenům.

* Čeho jste zatím dosáhli? Stavby školky, školy? Bylo to složité? Jak zlepšujete přírodu?

Josef Petr: V roce 2010 jsme pomohli dostavět školku v místní vesnici, kterou řídí náš kamarád Ernest Vunan. To je neuvěřitelný člověk, který naši činnost podporuje a sám řídí několik projektů zaměřených na obnovu místního lesa. Letos pak na jaře jsme na místě postavili výzkumné a vzdělávací centrum, které by mělo sloužit jako škola pro děti místních farmářů. V kraji je 80% negramotnost. Zároveň bychom v něm rádi učili dospělé, jak šetrněji a udržitelněji zacházet se zemědělskou půdou.

* Jak mohou obyčejní lidé pomoci? Určitě je více možností?

Josef Petr: Pokud mají firmu, tak finančním darem nebo darem vybavení, které můžeme na místě využít při provozu školy. Hodí se nám hlavně technika notebook, solární panely nebo fotoaparát. Pokud firmu nemají, pak jsou dvě varianty. Buď přispět jednorázovým či opakovaným darem a nebo zakoupením některého z našich sbírkových předmětů. Budeme rádi za každou pomoc.

* Kde se může veřejnost o vašich projektech dozvědět více?

Více informací o našich projektech se čtenáři dozví na našem webu www.kedjomkeku. com nebo na facebooku.

***

POMOZTE I VY! e-mail: info@kedjomkeku.com sbírkový účet: 2323232307/5500 web: www.kedjomkeku.com facebook: Kedjom Keku

MUŽ KTERÝ SAZÍ STROMY dokument Natáčel se: říjen – prosinec 2012 Nyní: stříhací a ladící fáze Premiéra: červen 2013

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě