logo Silvarium tisk

Z důvodu loňského extrémního teplého a suchého počasí hrozí také na Frýdlantsku kůrovcová kalamita, hlavně na smrku ztepilém. Kůrovci jsou škůdci, jejichž vývoj probíhá pod kůrou stromů a svým působením velmi často zahubí nejenom strom, ale celé lesní porosty. Napadají nejenom smrky v lesích, ale i smrky rostoucí mimo les, v zahradách, parcích, ve volné krajině. Pokud jste vlastníci lesa nebo máte na své zahradě smrk, čtěte následující řádky pozorně!

- Jak poznám, že strom je napadený kůrovcem?
V první fázi kůrovec vyhlodá dírku v kůře stromu a naklade vajíčka. Napadení se pozná podle dírek v kůře stromu a hromádek hnědých „drtinek" (drobných pilin tvořených kůrou), u ležících stromů je najdeme na kůře v hromádkách, u stojících stromů jsou často dírky ve výšce a drtinky jsou u paty stojícího stromu.
Na kůře se nacházejí zásmolky, jak se strom snaží s pomocí pryskyřice ubránit napadení škůdci.
Po vyříznutí „okýnka" do kůry stromu můžeme pozorovat larvy kůrovců.
Později nastávají mnohem zřetelnější změny, strom hyne, jehličí žloutne a opadává, opadávají i celé kusy kůry. V této fázi už kůrovec vylétl a napadl okolní stromy.

Informace pro majitele smrků v zahradách:

- Kdo mi poradí, jestli je strom opravdu napaden?
Pokud si nejste jisti, kontaktujte Městský úřad Frýdlant, Odbor stavebního úřadu a životního prostředí, státní správa lesa, Ing. Hana Kučerová, 482 464 026, budova B Městského úřadu, kancelář 23, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Popřípadě kontaktujte kohokoliv z kolegů lesníků, jistě vám rádi poradí, je to i v jejich zájmu. Kůrovci namnožení na vaší zahradě znovu napadnou stromy v lese, který mají ve své péči.

- Jak se můžu bránit?
Bohužel pro váš smrk už není záchrana. Teď je tím nejdůležitějším včasné pokácení napadených stromů a asanace – likvidace škůdce. Kůrovce vyvíjející se pod kůrou můžeme odkorněním na plachtu a spálením nebo odkorněním frézovacím adaptérem na motorovou pilu zahubit. Dále můžete provést chemickou asanaci postřikem vhodným insekticidním přípravkem.

- Musím to vůbec dělat?!
Ze zákona o lesích si každý musí počínat tak, aby nedocházelo k ohrožování nebo poškozování lesů, tedy pokud se objeví kalamitní škůdce, jako jsou kůrovci na stromech rostoucích mimo les, je vaší povinností včas a účinně zasáhnout.
Pokud objevíte znaky napadení na stromech jiných vlastníků a na vaše upozornění nereaguje, oznamte toto orgánu státní správy lesů.

- Jak je to s povolením ke kácení stromů?
V případě napadení kalamitním škůdcem, jako jsou lýkožrout smrkový a lesklý, obecně zvaní kůrovci, je možno strom skácet a do 14 dnů oznámit Městskému úřadu Frýdlant, Odbor stavebního úřadu a životního prostředí, státní správa ochrany přírody. Samozřejmě zajistěte důkazy o napadení stromu kůrovcem například fotodokumentací.

Informace pro vlastníky lesa:

- Kdo mi poradí?
Počítá se s tím, že většina drobných vlastníků lesa nemá lesnické vzdělání. Proto je ustanoven odborný lesní hospodář, zkušený lesník s dlouholetou praxí, který vám poskytne odbornou radu ohledně vašeho lesa. Pokud jste si nezvolili svého odborného lesního hospodáře, je vám k dispozici odborný lesní hospodář pověřený pro vlastníky v katastrech obcí v působnosti ORP Frýdlant. Pro informaci kontaktujte Městský úřad Frýdlant, Odbor stavebního úřadu a životního prostředí, státní správa lesa, Ing. Hana Kučerová, 482 464 026. Zde taky můžete získat informační letáky.

- Jak se můžu bránit?
Lesnická praxe vyvinula postupy, jak se přemnožení kůrovců bránit. Tím nejdůležitějším je včasné pokácení napadených stromů a asanace škůdce. Kůrovce vyvíjející se pod kůrou můžeme asanovat včasným odvozem a zpracováním dřeva na pile, popř. mechanickým odkorněním na plachtu a spálením nebo odkorněním frézovacím adaptérem na motorovou pilu. Dále můžete provést chemickou asanaci postřikem vhodným schváleným přípravkem na ochranu, vždy s přimíchaným barvivem. Nařízení obce s rozšířenou působností Frýdlant č. 1/2016 o opatřeních k ochraně lesa podrobně specifikuje zákonné termíny a vhodné postupy asanace dříví. Nařízení obce si můžete přečíst zde.

- Co po odvozu napadených stromů?
Další postupy boje s kůrovcem jsou umístění lapačů s feromonem, který kůrovce naláká a zachytí. Popřípadě se umístí lapáky, což jsou pokácené smrky, úmyslně zanechané v porostu, které se pečlivě hlídají a ve správnou chvíli dojde k mechanické či chemické likvidaci kůrovců. O všem vás podrobně informuje odborný lesní hospodář.

- Můžu zasáhnout preventivně?
Prevencí napadení kůrovci je odstraňování stromů atraktivních pro vývoj kůrovců z lesa. Tedy vývraty a polomy a atraktivní těžební zbytky je nutno včas odstranit. Je to vaše zákonná povinnost.

- Musím to vůbec dělat?!
Každý vlastník lesa musí dle zákona o lesích provádět taková opatření, aby zabránil působení škodlivých činitelů, to znamená, že musí hlídat svůj les, preventivně bránit jejich vývoji a šíření a v případě vzniku škod provést taková opatření, která zabrání dalšímu šíření škůdce a vzniku dalších škod. Vaše zákonné povinnosti shrnuje Nařízení obce s rozšířenou působností Frýdlant č. 1/2016 o opatřeních k ochraně lesa. Přečíst si můžete zde.

Opatření proti kůrovci jsou nákladná!
Krajský úřad nabízí dotaci na využití lapáků, můžete o ni požádat dle pokynů na http://zivotni-prostredi.kraj-lbc.cz/lesni-hospodarstvi.

- Jak mi v boji s kůrovcem pomůže Nařízení obce Frýdlant?
Toto nařízení mění lhůty z lesního zákona. Můžete po nahlášení těžeb stromů napadených kůrovcem hned těžit.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě