logo Silvarium tisk

Před příchodem člověka pokrývaly pralesy většinu naší země. Koruny obrovských jedlí čnící vysoko nad okolní buky,staleté rozložité duby,vysoké smrky. Tisíce malých semenáčků čekaly,až některý z lesních velikánů skončí svůj život a sluneční paprsky proniknou k zemi,aby mohly vyrůst a zaplnit vzniklou mezeru. Po příchodu člověka začal les následkem nekoordinované těžby postupně mizet,až dosáhl přibližně třetiny dnešního stavu. Až v 18.století,za vlády Marie Terezie,odvrátilo hrozící katastrofu přijetí lesních řádů,které mj.upravovaly těžbu dřeva,a zejména přikazovaly zalesňování vytěžených míst.

Původní smíšené lesy však byly postupně nahrazeny na většině místech smrkovými a borovými monokulturami.(Mnoho lidí si myslí,že stačí na paseku vysázet smrčky nebo borovičky a vyroste les. Ve skutečnosti vzniká pouze jeho neumělá napodobenina,která s sebou přináší problémy.)Negativní důsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Již na sklonku 19.a začátkem 20.století postihly naše území velké lesní kalamity,jejichž příčinou byly právě umělé monokultury. Dnes je více než 60 % našich lesů poškozeno v různé míře imisemi a asi 80 % jehličnatých a 50 % listnatých stromů vykazuje známky zhoršeného zdravotního stavu.

Představa nás,členů neziskové ekologické organizace Čmelák,o vzniku nového pralesa je relativně jednoduchá:chceme,aby se jednou naši vnuci procházeli po lese,na němž nepůjde na první pohled poznat,že se jej v minulosti dotýkala lidská ruka. Je jasné,že »vypěstovat« prales není záležitos-tí pro jednu generaci,rádi bychom však položili základy pro jeho vznik. Již v roce 2004 jsme proto vykoupili první pozemek o rozloze sedmi hektarů,na který jsme po jeho prosvětlení vyřezáním části smrků vysadili přes 15 000 sazenic jedlí,buků a javorů. Mladé boučky,jedličky a další stromky nebudou vyrůstat na holé ploše pod přímým slunečním úpalem,ale zejména v prvních letech jim okolo stojící smrky poskytnou polostín. V tomto lese se v budoucnu nebude těžit,staré stromy budou ponechány na dožití a příroda tu bude moci sama fungovat. Věříme,že přijde doba,kdy tento pěkný a starý les bude mít větší hodnotu než stovky kubíku dřeva,neboť bude lidem poskytovat potravu pro jejich duši - krásu a harmonii.

 Projekt přeměny smrkové monokultury na smíšený les můžeme realizovat především díky pomoci řady přispěvatelů. V rámci veřejné sbírky doposud přispělo na „Nový prales“ více než 3500 lidí.. Díky jejich podpoře se území, na němž realizujeme náš projekt,rozrostlo na 25 hektarů. Zahrnují jak mladé smrkové monokultury,které se snažíme změnit,tak staré porosty,které jsme výkupem zachránili před vykácením. Prales zatím tvoří čtyři oddělené pozemky,které nyní můžeme zakoupením dalšího kusu propojit v jeden celek.

Věříme,že projekt „Nový prales“ (www.novyprales.cz) osloví řadu lidí a pomohou nám získat potřebné peníze. Pro přispěvatele a zájemce pořádáme exkurze,během nichž uvidí na vlastní oči změny,které v „Novém pralese“ probíhají a sami si budou moci zasadit svůj stromek..

Alfred JOSIEK,Liberec,nezisková ekologická organizace Čmelák


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě