Přihlásit

Na Ještědu hořel les, vysílač v ohrožení nebyl (Právo)

Dramatické okamžiky zažili včera kolem poledne návštěvníci a hosté na Ještědu v Liberci. Asi padesát metrů pod hotelem začal hořet nízký porost. Hasiči zastavili lanovku a okolí hotelu s vysílačem nechali vyklidit.

Požár zasáhl plochu sto krát sto metrů, na místo vyslali hasiči postupně 19 jednotek. „Měli jsme nahlášený požár klestí, ale na místě jsme zjistili, že to bude horší. Kromě extrémního sucha je nahoře na Ještědu také silný vítr a požár se kvůli tomu nekontrolovaně šířil," vysvětlila Pavlína Bílková, mluvčí hasičů v Libereckém kraji, proč hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu.

„Hotel jsme evakuovat nemuseli, zůstalo v něm několik desítek lidí, kteří jsou tu ubytovaní. Ostatním jsme doporučili, aby okolí hotelu opustili. Část prostoru vedle vysílače jsme vymezili páskami, aby lidé nebyli ohroženi a nevadili hasičům v práci," popsala situaci na Ještědu Bílková s tím, že hasiči také nechali zastavit kabinovou lanovku na Ještěd.

Hlásili to výletníci

Požár jako první zpozorovali výletníci odpočívající vedle vysílače. Několik lidí se i pokoušelo oheň hasit a vedení hotelu okamžitě informovalo hasiče.

„Tady nahoře se s ničím nesmí otálet. Nejdůležitější bylo hned na začátku zajistit volný prostor v okolí vysílače. A to se nám podařilo bleskurychle," řekla Právu Milena Lánská, která zastupuje provozovatele hotelu a restaurace na Ještědu. Činnost restaurace ani hotelu podle ní omezena nebyla. Kvůli nepřístupnému terénu si hasiči na Ještěd vyžádali pomoc ze vzduchu. Piloti vrtulníku a letadla provedli za první hodinu a půl deset shozů vody na zasažené místo. „Byla to velmi efektivní pomoc. Jde o nízký porost a voda se díky tomu dostane až k požáru a dobře proleje půdu," upřesnila mluvčí.

Požár se i díky shozům vody podařilo hasičům rychle dostat pod kontrolu, už kolem jedné hodiny odpoledne se dál nešířil a krátce po 16. hodině likvidaci požáru dokončili. Příčinu požáru ale oficiálně neuvedli. „Mluví se ale o tom, že to mohlo být z nedopalku od cigarety," řekl Právu jeden ze zasahujících hasičů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál
Katastrofa v českých lesích na leteckých snímcích

Katastrofa v českých lesích na leteckých snímcích

Lesnictví

V aktuální fotoreportáži přináší redakce Silvaria fotografie z rekognoskačního letu nad lesními porosty vybraných krajů. Trasa letu z velké části kopírovala oblasti šíření kůrovcové kalamity...

Čti dál

13°C

ČR - aktuální počasí

Slunečno

Vlhkost: 93%

Vítr: 11.27 km/h

  • 20 Zář 2018 27°C 12°C
  • 21 Zář 2018 29°C 14°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby