logo Silvarium tisk

Brno 7. června (ČTK) - Na jižní Moravě se loni vytěžilo 2,41 milionu metrů krychlových dřeva, což je meziroční růst o 83 procent. V předchozím desetiletí se přitom každoročně těžilo obvykle kolem 1,2 milionu metrů krychlových. Z celkového loňského objemu je 2,22 milionu nahodilá těžba způsobená převážně kůrovcem, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Celkově se loni v Česku vytěžilo téměř 26 milionů metrů krychlových dřeva.

Ze statistik je také zřejmé, že velkou rychlostí mizí jehličnaté lesy. Zatímco těžba listnatých stromů klesla meziročně o 15 procent na 245.000 metrů krychlových, těžba jehličnanů rostla více než dvojnásobně na 2,17 milionu metrů.

Dominantní je v těžbě kůrovcem zničený smrk, kterého se vytěžilo 1,93 milionu metrů krychlových, meziročně o 225 procent více. O polovinu se zvýšila i těžba borovice na 160.000 metrů krychlových. Borovice na jižní Moravě ve velkém usychají, protože trpí prudkým poklesem podzemních vod.

Podíl nahodilé těžby byl loni na jižní Moravě 92 procent, což je však stále méně než podíl v dalších ještě postiženějších krajích, jimiž jsou Vysočina, Olomoucký a Moravskoslezský.

Loni se na jižní Moravě zalesnilo 1849 hektarů půdy, což je o 265 hektarů více než v roce 2017. Podíl listnatých dřevin činil při výsadbě 59 procent. Nejvíce se sázely duby a buky. Z jehličnanů se nejvíce vysazovaly smrky. Přirozeně se les na jižní Moravě obnovil na 271 hektarech. Zvěř, která je podle lesnických odborníků přemnožená a brání jednodušší obnově lesů, loni udělala na jižní Moravě škody za 3,1 milionu korun.

Celkem bylo na konci loňského roku na jižní Moravě 201.642 hektarů lesů, což je o 80 hektarů více než o rok dříve. Vzhledem k rekordní těžbě je však část pozemků vymýcená.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě