logo Silvarium tisk

VÁCLAV JANOUŠ

Použití chemie v boji proti kůrovci v šumavském národním parku se radikálně změní. Roky ji vedení rezervace mohlo používat bez jakékoliv výjimky, v posledních letech pak v podstatě park uděloval výjimku ze zákona sám sobě. To už nyní nepůjde. Nově musí mít lesníci posudek, jaký vliv bude mít použití chemie na okolní přírodu a živočichy.

ŠUMAVA Budou chtít správci Národního parku Šumava použít na boj se škůdci chemii? Pak musí dostat nezávislé - takzvané naturové - posouzení, jaký vliv by měla chemie na ostatní živočichy a rostliny v přírodě.

Rozhodl o tom ministr životního prostředí v demisi Tomáš Jan Podivínský. Novinka se přitom netýká jen Šumavy, ale i dalších stovek lokalit po celé republice.

Nové nařízení zcela mění dosud používanou praxi. Správa šumavského parku dosud požádala o povolení použití chemie, její státní správa rozhodla a lesníci pak mohli použít pesticidy či biocidy. Ekologičtí aktivisté dlouhodobě použití chemie v národním parku kritizovali, protože vedle lýkožroutů smrkových hubí i jiný hmyz.

Naturové posudky, které zpracovávají schválení a vybraní posuzovatelé z celé země, bude nyní správa parku potřebovat, když bude chtít použít chemii v lokalitách zařazených na seznam evropsky významných lokalit či ptačích oblastí – v seznamu jsou nejcennější šumavské lesy od Lipna až po Nýrsko na Klatovsku. Patří do něj i další tisíce hektarů v kraji, například Vrbenské rybníky v Českých Budějovicích, Novohradské hory, tok řeky Vltavy, Blanský les, okolí pískoven na Třeboňsku či Žofínský prales.

„Za mého vedení jsme biocidy nasadili vždy na základě pravomocné výjimky a neporušili jsme žádné zákony. Přesto jsme se i v odvolacích řízeních bránili tomu, aby se na případné použití biocidů museli dělat naturové posudky. To se nikdy dříve v historii nedělalo. Nové podmínky budeme samozřejmě respektovat,” komentuje ředitel šumavského parku Jiří Mánek.

Pro správu parku nové ministerské rozhodnutí ale přílišnou komplikací není. Už loni vedení rozhodlo, že chemii, kterou 10 let v lesích aplikovala, používat nebude. Kůrovcová kalamita je totiž zažehnána a chemie tak v lesích není už potřeba.

Její použití v lesích národního parku je na Šumavě nejkrajnější metodou boje proti kůrovci. Přesto se využívala v minulosti ve velkém množství a po lesích se jí rozlily stovky litrů. „Loni jsme spotřebovali 75 litrů chemického přípravku Vaztak, což je nesrovnatelně méně než v roce 2007, kdy se použilo 2 500 litrů toho insekticidu,” vyčetl z evidence Petr Kahuda ze správy šumavského parku, který má na starosti ochranu lesů.

Ekologové se obrátili na soud

Ekologičtí aktivisté celé roky používání chemie kritizovali. Vadilo jim, že látky usmrtí i jiný hmyz. Nakonec se proto obrátili na českobudějovický krajský soud, aby posoudil, zda stačí na použití chemie výjimka. Ten loni v květnu rozhodl, že nezávislé naturové posouzení by se v těchto případech mělo vypracovat.

„Ministrův krok vítáme, je logickým vyústěním celého procesu, kdy jsme podávali odvolání a šli i k soudu, který nám dal za pravdu. Chemie se používala za všech ředitelů národního parku,” doplnil ekologický aktivista Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

***

FAKTA Chemie na Šumavě Do roku 2010 se biocidy používaly bez jakékoliv výjimky. Kvůli kůrovcové kalamitě po orkánu Kyrill v roce 2007 se však začala používat po stovkách litrů a správa parku začala žádat své oddělení státní správy o povolení na základě výjimky. V roce 2010 vedení parku použilo chemii dříve, než mělo samotnou výjimku, stejně tak o rok později. V roce 2012 už správa parku měla právoplatnou výjimku a použila 95 litrů insekticidu. V dalším roce pak množství kleslo na 75 litrů a pro letošní rok už použití chemie správa parku neplánuje.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě