logo Silvarium tisk

JAN CHARVÁT        

PRAHA Že si šéf Národního parku Šumava s novým ministrem životního prostředí nesedli, bylo veřejným tajemstvím. Pohled Jiřího Mánka a ministra Richarda Brabce na budoucnost parku se lišil. Šlo tedy spíš o to, kdy k odvolání ředitelé správy Národního parku Šumava dojde, než jestli.

Ministr jeho odvolání oznámil včera, jaksi mimoděk, na samotný konec tiskové konference, kde představoval nový plán péče. Přitom jde o zásadní zlom v dosavadním vedení největšího tuzemského národního parku. Ztrácí tím vliv lidé napojení na ODS.

Půlka, nebo čtvrtina Ministr odvolání oficiálně odůvodnil právě rozdílným pohledem na budoucnost parku a tím, že chce zmírnit spory mezi ekology a vědci na straně jedné a obcemi, Mánkem a některými politiky z ODS na straně druhé. „Jsou tady dva extrémy a zájmy určitých skupin. Symbolem je rozsah bezzásahových zón. Oběma stranám chceme říct, že cesta vede jinudy,” uvedl pro LN Brabec.

Největší spory byly právě o rozsah nejpřísněji chráněného území. Ekologové by nejraději, aby divočina tvořila polovinu parku, plán péče z pera Mánka počítal s 26 procenty. V prvních zónách byla řada výjimek, kde by se mohlo těžit či stavět. Návrh vedení parku podporovaly také šumavské obce, podle kterých umožňoval jejich rozvoj. Sám Mánek své odvolání přijal, podle jeho slov nechtěl bránit uklidnění situace na Šumavě. „S ministrem jsme se dohodli, že chceme Šumavě pomoci. A jednu stranu toho sporu, protože Šumava je spor, já dráždím,” uvedl Mánek. Rozhořčeny jsou ale šumavské obce, které v jeho odvolání vidí projev nestability. „Ministr Brabec se rozhodl vydat cestou chaosu. Nezajímají ho lidé na Šumavě, kteří se se současným vedením parku domluvili na zonaci,” poznamenal předseda šumavských obcí Antonín Schubert.

Mánka do čela parku dosadil bez výběrového řízení v roce 2012 exministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), nahradil ve funkci Jana Stráského, spoluzakladatele ODS, rovněž dosazeného Chalupou. Po Mánkově jmenování však vědci a ekologové hlasitě upozorňovali na to, že odborníci jsou v parku postupně nahrazováni dle stranické legitimace, Mánek byl v tu dobu členem jihočeské ODS.

Chalupa v čele ministerstva loni připravil s Mánkovou podporou zákon o NP Šumava, který obsahoval jejich vizi parku. A to včetně mnoha velmi sporných projektů: například sjezdovky a lanovky na vrchu Hraničník. V zákoně byla ale i spousta dalších výjimek, které například umožňovaly těžit dřevo v cenných částech Šumavy, jako je kaňon Křemelná či oblast kolem Ptačího potoka v Modravských slatích. Chalupův zákon spadl pod stůl s koncem Nečasovy vlády a pádem sněmovny.

Nový ministr Brabec už v prvních dnech ve funkci avizoval, že chce připravit vlastní legislativu nejen pro Šumavu, ale pro všechny národní parky dohromady.

„Cílem ministerstva je jednotný přístup ke všem národním parkům a zjednodušení související legislativy,” uvedl Brabec a Mánkův návrh plánu péče přepracoval, odstranil z něj nejen všechny výjimky, ale i spornou zonaci, kterou chce řešit zvlášť vyhláškou.

Nešikovné výroky Mánek se navíc v té době v médiích nepříliš šťastně vyjádřil v tom smyslu, že ministerstvo „jeho návrh plánu schválit musí”.

Podle informací LN toto vyjádření Brabce vytočilo. Přišel ze soukromé sféry a jako ředitel firem nebyl na podobná vyjádření od svých de fakto podřízených zvyklý.

„Správa NP se někdy rozhodovala velmi autonomně a nám se třeba stávalo, že jsme se věci dozvídali později nebo jsme se je nedozvěděli nikdy, a já prostě potřebuji loajalitu. Já se snažím vybírat lidi, kteří v tu správnou dobu na to správné místo patří,” uvedl další důvod k odvolání pro LN Brabec.

Kdo Mánka nahradí, ministr zatím neřekl. Podle jeho slov hledá někoho loajálního a méně kontroverzního, než je Mánek.

Na nového ředitele vypíše ministerstvo výběrové řízení, do té doby byl vedením parku pověřen dosavadní šéf Chráněné krajinné oblasti Šumava Pavel Hubený.

***

Fakta o NP Šumava * rozloha: 68 064 ha, největší ze čtyř národních parků České republiky * počet zaměstnanců: cca 250 * historie: první snahy o vyhlášení přírodního parku se datují do roku 1911. NP Šumava byl vyhlášen 20. 3. 1991 nařízením vlády České republiky * Zóny v NP Šumava I. zóna – zahrnuje nejcennější a nejstabilnější území s přirozenými ekosystémy – pralesovité zbytky lesů, mokřady a vrchovištní rašeliny. Území I. zóny je ponecháno přirozenému vývoji bez ovlivňování člověkem. II. zóna – řízená přírodní, zahrnuje zbývající převážnou část lesních a ostatních ekosystémů. III. zóna – okrajová, zahrnuje území člověkem značně pozměněná a střediska soustředěné zástavb

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě