logo Silvarium tisk

Na Šumavě padlo 60 tisíc kubíků stromů
ŠUMAVA Správci národního parku Šumava přepočítávají škody způsobené orkánem Sabine. Silný vítr nakonec shodil 60 tisíc metrů krychlových dřeva. „Jedná se o roztroušené, jednotlivé vyvrácené či zlomené stromy. Nikde není jedna velká poničená plocha," hodnotí mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.
Na Stožecku byly polomy největší, tam vichr poničil 15 tisíc kubíků dřeva. Na Prášilsku přesáhly škody 10 tisíc metrů krychlových. Nejvíce tak vichr zasáhl Šumavu na jejím jihu a západě.

Terénní pracovníci už začali s odklízením popadaných kmenů. Po bouřích je vždy nejprve odstraňují z cest a turistických stezek. „Návštěvníci Šumavy s tím musejí počítat. Při pohybu by měli být stále velmi obezřetní, protože nadále hrozí pád především těch nalomených nebo polovyvrácených stromů," upozorňuje Dvořák. Navíc správci ještě zjišťují, kde těžké kmeny poškodily přístřešky nebo lavice se stoly sloužící turistům.

V podobném rozsahu zasáhl Šumavu v roce 2017 orkán Herwart. Podle Dvořáka se však podobné vichřice nedají porovnávat. Například v roce 2015 přišla bouře Niklas, která napáchala škody na 35 tisících kubících dřeva, ale byla mnohem soustředěnější do konkrétních míst. Největší pohromou poslední doby zůstává Kyrill z roku 2007.
Těžbou se následky silného větru řeší pouze v zásahových oblastech. V přírodních bezzásahových zónách se netěží. Pouze tam odklidí cesty, dřevo však nechají stranou na místě k zetlení.

Celý článek naleznete v deníku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě