logo Silvarium tisk

Václav Janouš

Jedenáct stehů má na boku dřevorubec, který se pořezal pilou při kácení stromů napadených kůrovcem u Ptačího potoka na šumavské Modravě, kde protestovali aktivisté. Jak říká, už před odjezdem, se mu na Šumavu nechtělo a své zranění připisuje právě napjaté situaci při blokádě.

Devět let kácí jedenačtyřicetiletý Stanislav dříví v lese. Nebojí se ani rizikových kmenů. Nikdy se nezranil.

To ale platilo jen do minulého pátku, kdy končilo kácení kůrovcem napadených stromů Na Ztraceném u Modravy na Šumavě.

Zkušený lesník se tam řízl pilou do levého boku a odvezla jej sanita. Byl to první úraz, který se stal v lesích, kde aktivisté měsíc blokovali kácení. Původní informace dokonce vyznívaly tak, že za zranění mohli přímo protestující, kteří se s dřevorubcem střetli.

Stanislav, jehož příjmení MF DNES zná, ale neuvádí, pochází ze Zdíkova na Prachaticku a stromy Na Ztraceném kácel od začátku srpna. Byl na lokalitě, která patřila mezi nejproblematičtější, protože ji blokovalo nejvíce ekologických aktivistů.

"Vbíhali nám i pod padající stromy. Když člověk kácí, má helmu a sluchátka, tak zaprvé nic neslyší a zadruhé musí koukat pořád na řetěz na pile, který se točí před ním, což znamená, že se přitom nemůže nikam rozhlížet," vypráví Stanislav a popisuje jednotlivé dny.  Kdyby nebyla situace tak vyhrocená, tak se to nestalo, říká

Podle něj to bylo pořád stejné - hodinu kácel, dvě hodiny seděl, protože u stromů byli přivázaní či připoutaní ekologičtí aktivisté. Osudný pátek, kdy se zranil, se na místě, kde pracoval, nacházely dvě dívky - aktivistky.

"Chtěl jsem kácet u pásky, kterou bylo území obehnáno. Protože tam ale byly ty dvě dívky, zašel jsem hlouběji do lesa, nechtěl jsem nikoho zranit. Začal jsem řezat, ale jak pořád člověk musel být ve střehu, tak jsem se chtěl podívat, kam strom padá. Vytahoval jsem pilu z kmene a naklonil jsem se okolo něj doprava, abych viděl, jestli tam někdo není. Tradičně jsem se snažil dát pilu doleva, jak to dělám vždy, abych se nezranil, ale jak jsem byl nakloněný, tak jsem se dobíhajícím řetězem řízl," popsal Stanislav.

"Kdyby nebyla situace tak vyhrocená a nepobíhali všude lidé, tak se to nestalo, protože člověk by se věnoval jen své práci," doplňuje.

V první chvíli ani nevěděl, že se poranil. Až když od pokáceného stromu odcházel, zahlédl, že má na ruce krev. Podíval se a uviděl ránu, ze které tekla.  Kácet v místě blokády? Příště si to rozmyslí

"Okamžitě mi přiběhli na pomoc strážci parku a volali záchranku. Ta mě odvezla do nemocnice v Sušici. Mám 11 stehů. Být to o dva centimetry výše, tak jsem si přeřízl tepnu," uzavírá Stanislav.

Dnes už je v pořádku a může i pracovat. To, aby se nechal najmout na kácení stromů v místech blokády, si ale rozmyslí. "Nechtělo se mi tam od začátku," dodává.

Po propuštění z nemocnice ho ale rozčílila televizní reportáž, ve které aktivisté ukazovali ministrovi životního prostředí lahev s olejem, kterou prý našli v lese po dřevorubcích, a kritizovali tak, že dělají v lese nepořádek.

"Ta láhev byla moje, a když mě odváželi, tak jsem si na ni samozřejmě nevzpomněl a ona zůstala stát u stromu. Měl jsem opravdu jiné myšlenky. Jinak se ale snažíme být k přírodě co nejšetrnější," říká Stanislav.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě