Přihlásit

Nové rozdělení národních parků (ČT 1)

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka 
národních parcích budou od příštího roku platit nová pravidla. Rada Národního parkuŠumava dnes schválila návrh zón na dalších 15 let. 

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka 
A už dříve to udělaly jiné parky. Krkonošský, Česko-saské Švýcarsko a Podyjí. Každý určil, jak velká plocha bude přírodní zónou, tedy chráněnou před zásahy člověka. Největší spory se ale vedly o území, kde se divočina setkává se životem lidí v šumavských vesnicích. Zonace je na dalších 15 let naplňuje. 2 roky starou novelu zákona, která poprvé jasně řekla, že národní parkyby měly být ponechány převážně přírodě. Některé obce byly proti. Část odborníků a ekologů naopak tvrdí, že ochrana přírody bude dál nedostatečná. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
680 km2 – hlavně lesů a vody. A staletí, kdy lidé divočinu osídlovali a zase opouštěli. 

Marie ALBRECHTOVÁ, návštěvnice Šumavy 
Takže lezeme nahoru. No, to je nádhera. Mochna. No, tady to jsou vřesy. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Marie Albrechtová míří na Šumavu opakovaně, tentokrát na Jezerní slať. 

Marie ALBRECHTOVÁ, návštěvnice Šumavy 
My sem třeba jezdíme každý rok i několikrát za rok. (...) Líbí se nám a milujeme Šumavu. Krásný je to, krásná taková nedotčená příroda. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Podle nové zonace taková zůstane. Právě i Jezerní slať patří do přírodní zóny. To je skoro 28 % plochy Šumavy, kde má mít příroda navrch. S členěním souhlasila těsná většina obcí a celkem 29 z 41 členů rady parku. Podle kritiků ale chybí podrobnější dokumenty a není jasné, jak se kde bude, nebo naopak nebude hospodařit. 

Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nestr./ 
Je to jakýsi úprk za zonací ve jménu něčeho, co se potom v budoucnu ale projeví jako chyba. 

Jan ZAHRADNÍK, poslanec, zastupitel Jihočeského kraje /ODS/ 
Šumava je specifická, proto by ty zásady péče měly být a měly by předcházet té zonaci. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Podle správy parku sporná byla hlavně přírodě blízká zóna, aby se nestala novým epicentrem kůrovce. A ještě v úterý kvůli Šumavě jednal na Hradě prezident Miloše Zeman s ministrem životního prostředí. 

Pavel HUBENÝ, ředitel, Správa NP Šumava 
Jsou lidé, kteří nás podezřívají z toho, že právě na té přírodě blízké zóně uvolníme ty procesy tak volně, tak moc, že by mohla vzniknout jako kůrovcová kalamita. To musím popřít. Prostě nebude to tak. 

Richard BRABEC, ministr životního prostředí /ANO/ 
Dneska vlastně máme schválené zonace ve všech čtyřech národních parcích a speciálně v případě Šumavy mám z toho velkou radost. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
V Krkonoších dostane příroda 20 % území. Tam hlasovali v pondělí. Zbylé parky rozhodovaly už loni koncem léta. Největší přírodní zónu bude mít Podyjí. Schválená je na 37 % plochy. 

Tomáš ROTHRÖCKL, ředitel, Správa NP Podyjí 
Je to v podstatě kaňonovité údolí řeky Dyje, který je bohatě zalesněné

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Zonace ještě posoudí Ministerstvo životního prostředí a potvrdí vyhlášky. Platit by měly většinou už letos a v případě Šumavy od začátku příštího roku. Milan Brunclík a redakce, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Cisterciáci musí vrátit lesy, o práci mohou přijít desítky lidí

Cisterciáci musí vrátit lesy, o práci mohou přijít desítky lidí

Lesnictví

Klášter cisterciáků ve Vyšším Brodě musí Lesům ČR vrátit přes 2 000 hektarů lesa získaných v restituci. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, řád...

Technologie MERCATA  je zapsána jako užitný vzor

Technologie MERCATA je zapsána jako užitný vzor

Lesnictví

Technologie MERCATA je reakcí na rozvoj kůrovcové kalamity a slouží k asanaci skládek výřezů o různých délkách. Od 28. 5. 2019 je tato metoda chráněna...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Nová anketa! Aktualizováno 19. 6. Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro...

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby