Přihlásit

Nové rozdělení národních parků (ČT 1)

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka 
národních parcích budou od příštího roku platit nová pravidla. Rada Národního parkuŠumava dnes schválila návrh zón na dalších 15 let. 

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka 
A už dříve to udělaly jiné parky. Krkonošský, Česko-saské Švýcarsko a Podyjí. Každý určil, jak velká plocha bude přírodní zónou, tedy chráněnou před zásahy člověka. Největší spory se ale vedly o území, kde se divočina setkává se životem lidí v šumavských vesnicích. Zonace je na dalších 15 let naplňuje. 2 roky starou novelu zákona, která poprvé jasně řekla, že národní parkyby měly být ponechány převážně přírodě. Některé obce byly proti. Část odborníků a ekologů naopak tvrdí, že ochrana přírody bude dál nedostatečná. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
680 km2 – hlavně lesů a vody. A staletí, kdy lidé divočinu osídlovali a zase opouštěli. 

Marie ALBRECHTOVÁ, návštěvnice Šumavy 
Takže lezeme nahoru. No, to je nádhera. Mochna. No, tady to jsou vřesy. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Marie Albrechtová míří na Šumavu opakovaně, tentokrát na Jezerní slať. 

Marie ALBRECHTOVÁ, návštěvnice Šumavy 
My sem třeba jezdíme každý rok i několikrát za rok. (...) Líbí se nám a milujeme Šumavu. Krásný je to, krásná taková nedotčená příroda. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Podle nové zonace taková zůstane. Právě i Jezerní slať patří do přírodní zóny. To je skoro 28 % plochy Šumavy, kde má mít příroda navrch. S členěním souhlasila těsná většina obcí a celkem 29 z 41 členů rady parku. Podle kritiků ale chybí podrobnější dokumenty a není jasné, jak se kde bude, nebo naopak nebude hospodařit. 

Antonín SCHUBERT, starosta Modravy /nestr./ 
Je to jakýsi úprk za zonací ve jménu něčeho, co se potom v budoucnu ale projeví jako chyba. 

Jan ZAHRADNÍK, poslanec, zastupitel Jihočeského kraje /ODS/ 
Šumava je specifická, proto by ty zásady péče měly být a měly by předcházet té zonaci. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Podle správy parku sporná byla hlavně přírodě blízká zóna, aby se nestala novým epicentrem kůrovce. A ještě v úterý kvůli Šumavě jednal na Hradě prezident Miloše Zeman s ministrem životního prostředí. 

Pavel HUBENÝ, ředitel, Správa NP Šumava 
Jsou lidé, kteří nás podezřívají z toho, že právě na té přírodě blízké zóně uvolníme ty procesy tak volně, tak moc, že by mohla vzniknout jako kůrovcová kalamita. To musím popřít. Prostě nebude to tak. 

Richard BRABEC, ministr životního prostředí /ANO/ 
Dneska vlastně máme schválené zonace ve všech čtyřech národních parcích a speciálně v případě Šumavy mám z toho velkou radost. 

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
V Krkonoších dostane příroda 20 % území. Tam hlasovali v pondělí. Zbylé parky rozhodovaly už loni koncem léta. Největší přírodní zónu bude mít Podyjí. Schválená je na 37 % plochy. 

Tomáš ROTHRÖCKL, ředitel, Správa NP Podyjí 
Je to v podstatě kaňonovité údolí řeky Dyje, který je bohatě zalesněné

Milan BRUNCLÍK, redaktor 
Zonace ještě posoudí Ministerstvo životního prostředí a potvrdí vyhlášky. Platit by měly většinou už letos a v případě Šumavy od začátku příštího roku. Milan Brunclík a redakce, Česká televize.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesy ČR představily detaily tendru 2020+

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky vyhlásí v pondělí 23. 9. tendr 2020+ na lesní práce a prodej dříví. Vezme v něm ohled na současnou mimořádnou...

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Jan Václavík: Celý náš resort by měl vystupovat jednotněji

Lesnictví

Lesnicko-dřevařská komora (LDK) zahájila svou činnost v roce 2014. Hlavní poslání komory bylo definováno jako hledání společných komplexních řešení problémů celého lesnicko-dřevařského sektoru. Od června...

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby