logo Silvarium tisk

ADAM HRBÁČ        

Na žádost Evropské komise se u nás doplňuje seznam Evropsky významných lokalit. Přibudou na něm další oblasti Slavkovska. Mezi nimi bude i Kepkov v katastru Heršpic.

Slavkovsko – Polámánky, Mušenice, Špice, Visengruty. Tyto názvy týkající se Vyškovska pravděpodobně říkají něco pouze lidem, kteří žijí v blízkosti míst, která je nesou. Známá jsou ale také pracovníkům Agentury ochrany přírody a krajiny. Jde o oblasti, které se pyšní označením Evropsky významná lokalita. Nachází se v nich totiž populace rostlin nebo živočichů, které je podle evropské směrnice nutné chránit. Na Slavkovsku by brzy měly vzniknout tři nové. Rozhodla o tom Evropská komise.

„Jde o lokality, které vytvářejí soustavu chráněných území nazvanou Natura 2000. Ta se nacházejí ve všech státech Unie. Evropská komise si nedávno vyžádala další doplnění této soustavy. Zároveň se upravují hranice některých už stávajících lokalit tak, aby lépe zapadly do katastrů jednotlivých obcí,” vysvětlil Petr Slavík z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Čtyři výše zmíněná místa už patří k Evropsky významným oblastem, ale čeká je menší úprava způsobu ochrany. „Špice se nacházejí v našem katastru, ale pozemky jsou v rukách soukromníků. Jsme rádi, že jsou na seznamu chráněných oblastí. Významnou rostlinou, kterou je třeba chránit a roste tam, je katrán tatarský,” uvedl starosta Hostěrádek­Rešova Zdeněk Petráš.

Novou oblastí na území Slavkovska, která se na seznam zařadí, by se pak brzy měla stát například lokalita Kepkov nacházející se na severním okraji Ždánického lesa poblíž Rašovic a v katastru Heršpic. „Záměr podporujeme. V zásadě to ale pro Heršpice nic neznamená, jelikož se místo nachází v extravilánu a nijak neomezuje obec v jejím rozšiřování,” nastínil starosta Heršpic Jiří Ziegler.

Nejen na papíře

Příkladem takové oblasti v intravilánu je třeba slavkovský zámecký park a část městských alejí. „Je to lokalita známá výskytem vzácného brouka páchníka hnědého. Bohužel stáří stromů si vynutilo jejich současné částečné kácení a náhradní výsadbu, ale i tak se dělá vše pro to, aby tím populace páchníka příliš neutrpěla. Nové Evropsky významné lokality na Slavkovsku mě těší. Každé územní chránění má svůj smysl, důležité ale je, aby se neomezilo jen na úřednický dokument,” zdůraznil Petr Navrátil ze Slavkovského ochranářského spolku.

Podle Slavíka v praxi spadá ochrana místa označeného jako Evropsky významná lokalita pod Jihomoravský kraj. „Tyto oblasti podstupují zásahy, které mají vzácnou vegetaci podpořit nebo minimálně uchovat v současném stavu. Krajský úřad má zajišťovat, aby se v daném místě dělalo například ozdravné kosení a podobně,” naznačil Slavík. Důvodem, proč se právě Kepkov má dostat na seznam, je střevíčník pantoflíček. Vytrvalá rostlina, která patří v republice k silně ohroženým druhům a vyskytuje se zhruba ve stovce lokalit, a to převážně na Moravě. „Při posuzování vegetace v krajinách vycházíme z větší části ze starších informací a údajů, které naše agentura nasbírala. Asi před deseti lety jsme plošně mapovali biotopy, které se nyní snažíme zaktualizovat. Využíváme také externích dat, která nám poskytují jiné organizace,” popsal.

Dalšími dvěma lokalitami na Vyškovsku, které se stanou evropsky významnými, jsou Volkramy a Svatá a Prostřední vrch. Volkramy se nachází severně od Němčan a kromě řady jiných významných druhů je v nich hojně zastoupený koniklec velkokvětý. Na seznamu tato oblast nahradí Bílou horu v Brně. Agentura ochrany přírody totiž došla k závěru, že Bílá hora není, co se týče výskytu koniklece, tak důležitá jako právě Volkramy. To samé platí i pro Kepkov, který nahradí Černecký a Milonický hájek u Bučovic.

Svatá a Prostřední vrch je území rozkládající se hned ve třech katastrech, a to mezi Bošovicemi, Velkými Hostěrádky a Dambořicemi. Chránit se na nich má populace panonských dubohabřin.

Diskutujte nawww. vyskovskydenik.cz

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě