logo Silvarium tisk

Větrolamy nejsou jen ozdobou krajiny, ale mají velmi praktické poslání. Odborně vysázené zabraňují především větrné erozi půdy a jsou i častým útočištěm zvěře. Větrolamů bohužel v posledních létech ubylo. Situaci se však snaží změnit pracovníci z Lesů České republiky především na Jižní Moravě, kde se nově vysázené objevují nejčastěji.

Kolektivizací zničené remízky a větrolamy z minulých století umožnily větrným bouřím odvátí ornice na mnoha místech v naší zemi. Tato situace se pak postupně začala přece jen měnit vysazováním větrolamů nových.
V polovině minulého století vysázené větrolamy dožívají především proto, že v nich byly použity rychle rostoucí dřeviny, jako je topol, a k tvorbě nových už bohužel nedocházelo.
„My jsme s obnovou starých nebo s výsadbou nových začali v roce 2008. Od té doby jsme na území, které spravujeme, založili 60 hektarů větrolamů a do roku 2020 počítáme s dalšími 50 hektary. Jihomoravské větrolamy se objevují na celkové rozloze asi 1200 hektarů půdy, přičemž plná polovina z nich je na Znojemsku," říká Dalibor Šafařík, brněnský ředitel krajského ředitelství Lesů ČR. Větrolamy představují úzké, zhruba padesátimetrové pásy lesa nejčastěji o délce dvou až tří kilometrů. Jejich základ tvořily a často ještě tvoří z dálky viditelné topoly, které po zhruba sedmdesáti létech života obvykle odumírají.
Nyní je lesáci nahrazují sice pomaleji rostoucími stromy, nejčastěji dubem, a do větrolamů vysazují do nižších etáží – tak jako kdysi naši předkové – také třešně, lípy, moruše či hrušky, jeřáby a javory a také keře, nejčastěji ptačí zob, hloh, lísku, svídu krvavou, řešetlák, klokoče, kalinu či další.

Někdy není z čeho

„Aby větrolam plnil všechny své funkce, musí být polopropustný, ovšem problém není jen v ceně, kdy náklady na jeden hektar jsou až půl miliónu korun (pro porovnání – výsadba smrkového lesa až 200 000 Kč na hektar), ale i v tom, že bohužel za poslední léta prakticky vymizela sadba některých rostlinných druhů," posteskl si Šafařík.
Nemůže se tedy vždy vytvořit větrolam z takového materiálu, jak by si lesníci přáli, naráží ředitel na mizející stanice šlechtění a pěstění. Pokud jde o financování, na projektech obnovy větrolamů se částečně podílí fondy EU.
„Pokud přestanou staré větrolamy plnit svoji funkci a doslouží, staré dřeviny se musí nahradit jinými. Původní větrolam nelze nechat odumřít a zcela rozpadnout, jak to často prosazují ochránci přírody," dodává lesák k častým překážkám, se kterými se při ochraně půdy setkávají.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě