logo Silvarium tisk

Marek Kerles        

PRAHA Z tisíců tun spadaného listí, které trápí na podzim všechna česká města, by se v budoucnu mohla stát místo nechtěného odpadu významná energetická surovina. Myslí si to alespoň někteří vědci a politici v sousedním Německu. V některých tamních městech se totiž začala zkoušet přeměna biomasy z listí na takzvané biouhlí. Při výrobě se využívá proces hydrotermální karbonizace, poprvé popsaný nositelem Nobelovy ceny Friedrichem Bergiusem už v roce 1913. Co to znamená? Jde o proces nahrazující v krátké době to, co v přírodě trvá miliony let. Listí se zapálí, zahřeje na teplotu 220 stupňů Celsia a v hermeticky uzavřeném kontejneru pod tlakem 25 bar je prakticky bez přístupu vzduchu a s přidáním katalyzátoru zbaveno vody a karbonizováno. „Jde o velmi podobný princip, s jehož pomocí se vyrábí dřevěné uhlí v milířích,” řekl LN předseda Českého sdružení pro biomasu (BIOM) Jan Habart. Dopad na životní prostředí V případě pokusů v německých městech se však zhruba za jedno odpoledne z listí stává takzvané biouhlí, vlastnostmi zcela shodné s fosilním uhlím vykopaným pod zemí. Tuto surovinu získanou z biomasy je pak možné využít k běžnému spalování a výrobě tepla stejně jako třeba v chemickém průmyslu. Otázkou však zůstává, v čem je energetické využití „biouhlí” šetrnější k životnímu prostředí oproti klasickým briketám. V obou případech totiž do vzduchu uniká skleníkový plyn kysličník uhličitý. „Když ale spalujeme fosilní uhlí, spalujeme kysličník uhličitý, který je uložen hluboko v zemi a bez našeho přispění by se do atmosféry nedostal. U biouhlí je to jinak,” řekl Habart.

Rostliny po dobu růstu vstřebávají CO2, který pak při tlení zase uvolňují do ovzduší. Většina kysličníku uhličitého by se tedy z listí dostala i tehdy, pokud bychom ho kompostovali. „Výrobou biouhlí ale můžeme navíc biomasu energeticky využít,” uvedl Habart.

Listí je samozřejmě možné spálit ve spalovnách i bez karbonizace, karbonizované má však mnohem větší výhřevnost. A právě toho se rozhodla využít některá německá města – jako první saské Halle.

Výroba je zatím dotovaná V tomto městě už se skutečně biouhlí z listí a dalších rostlinných zbytků vyrábí a pokusně spaluje jako surovina k výrobě tepla a elektřiny. „Výsledky dosavadních pokusů jsou nadějné,” uvedla mluvčí městské elektrárny Iris Rudolphová. Připouští sice určité technické potíže, radnice v Halle je však přesvědčena o tom, že se je podaří brzy vyřešit. Jedním z problémů zůstávají poměrně vysoké vstupní náklady, výroba biouhlí musí být zatím dotována.

Přesto o využití stejné technologie uvažují i další německá města. Průmyslové zařízení na výrobu biouhlí už funguje například v Karlsruhe, v energetickém parku Anklamve spolkové zemi Meklenbursko – Přední Pomořansko či v Ibbenbürenu (Severní Porýní – Vestfálsko). Podobně se zabývají možností energetického využití listí radní i v Berlíně, kde se ho každý rok shrabe z ulic, parků a zahrad až 70 000 tun.

Masová výroba energetické suroviny z listí ale zůstává otázkou daleké budoucnosti. „Tato technologie má své výhody i nevýhody,” řekla Julia Vogelová z berlínského Institutu pro hospodářský výzkum (DIW). Na druhou stranu je podle ní biouhlí využitelné nejen jako palivo, ale i jako velmi cenné hnojivo.

Německo přitom není zdaleka jediným státem, kde se pokoušejí využít karbonizace biomasy k průmyslovým účelům. Už před dvěma roky oznámila například francouzská Areva zahájení pokusů se zavedením výroby biouhlí do komerčního provozu. „Tato akvizice posiluje naše postavení v oblasti obnovitelných zdrojů energie a firma se tak dostává na globální trh s biouhlím, který má značný potenciál,” prohlásil tehdy Luc Oursel, prezident a výkonný ředitel společnosti Areva.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě