Přihlásit

Nové honosné sídlo Lesů ČR nakonec nebude (TV Nova)

Iveta VÍTOVÁ, moderátorka
--------------------
Nové honosné sídlo státního podniku Lesy České republiky se zatím stavět nebude. Dřevostavba ve tvaru stromu za půl miliardy korun bez daně měla stát v Hradci Králové nejpozději do konce roku 2020. Teď je ale vše jinak. Na vině jsou prý neuspokojivé ekonomické výsledky podniku, a to kvůli kůrovcové kalamitě. Více informací zjišťoval Filip Pultar.

Filip PULTAR, redaktor
--------------------
Stavbu pozastavujeme pravděpodobně na dobu několika let. Tak se nechal slyšet ředitel lesního a vodního hospodářství státního podniku Lesy České republiky Tomáš Pospíšil. Na vině je nedostatek financí, a to zejména kvůli kůrovcové kalamitě. Jak před několika dny prohlásil ministr životního prostředí Richard Brabec, kůrovcová kalamita v našich lesích je nejhorší od dob panování Marie Terezie, to znamená od 2. poloviny 18. století. Zatímco tento státní podnik měl ještě v roce 2015 čistý zisk 6,4 miliardy korun, o rok později to bylo 5 miliard a vloni 3,8 miliardy korun, letos je to pouhá, v uvozovkách pouhá 1,5 miliarda korun. Kromě kůrovce se na rapidně klesajícím čistém zisku podepsalo i navýšení platů zaměstnanců na základě kolektivní smlouvy a také klesající cena dřeva. Lesy České republiky mají své sídlo na novém Hradci Králové, začátkem loňského roku byla vypsána soutěž na výstavbu nové reprezentativní budovy. Nakonec ji vyhráli mladí architekti z Brna. Ti navrhli, že budova bude ve tvaru stromu, bude ze dřeva a dokonale zapadne do okolní krajiny. Náklady byly 470 milionů korun bez daně. V budově by mělo být na 200 zaměstnanců, to znamená, že každé křeslo jednoho zaměstnance vyjde v přepočtu asi na 2,5 milionu korun. Už tehdy to bylo některým politikům trnem v oku a říkali, že je to mrhání veřejnými financemi. Nicméně přípravy na stavbu pokračovaly. Dodnes už Lesy České republiky vynaložily 28 milionů korun na přípravu té stavby a dalších 16 milionů korun už jsou zadané další zakázky. Tyto desítky milionů korun tak zatím půjdou k ledu. No, a ozývají se i hlasy, že nakonec bude stavba nejen pozastavená, ale že bude zrušena úplně.


Martin POUVA, moderátor
--------------------
Velkolepé sídlo státního podniku Lesy České republiky v Hradci Králové se zatím stavět nebude. A to kvůli nedostatku peněz. Dřevostavbu pro 200 zaměstnanců za víc než půl miliardy korun zastavila podle vedení firmy kůrovcová kalamita. Zisky podniku klesají už několik let a letos prý budou kvůli nízkým cenám napadeného dřeva ještě nižší.

Filip PULTAR, redaktor
--------------------
Stávající centrála prý nestačí kapacitně. Její provoz je drahý a má i statické problémy. A tak začátkem loňského roku představilo tehdejší vedení Lesů České republiky vítězný projekt.

Ondřej CHYBÍK, architekt
--------------------
Navštívili jsme právě přilehlý les. Sedli jsme si tam na chvilku. Otevřeli jsme laptopy a řekli jsme si, tohle to je ideální kancelář.

Filip PULTAR, redaktor
--------------------
Dvoupodlažní dřevostavba měla mít tvar stromu. Součástí byly tenisové kurty, lesopark a parkoviště. Cena 470 000 000 bez daně.

Daniel SZÓRÁD, tehdejší ředitel Lesů ČR
--------------------
Určitě nepotřebujeme žádný luxus, nebo žádnou přehnanou reprezentativnost.

Filip PULTAR, redaktor
--------------------
A tak se také stane. Vedení státního podniku zůstane tam, kde je. Projektovou dokumentací ještě dokončí, pak půjde projekt k ledu. Možná na několik let, možná napořád.

Eva JOUKLOVÁ, mluvčí Lesy ČR
--------------------
Stavba je prozatím pozastavena kvůli zhoršujícímu se hospodářskému výsledku podniku. Na trhu přebytek dříví. Je tady kůrovcová kalamita.

Filip PULTAR, redaktor
--------------------
Propad čistého zisku je skutečně markantní. Zatímco v roce 2014 Lesy vydělaly bezmála 7 miliard korun, letos to bude o více než 5 miliard méně. Kůrovcová kalamita postihla 7 krajů. Zvládnout jí potrvá roky, jenže chybí chemické přípravky. Kapacity na skladování dřeva jsou vyčerpané a není ani, kde brát dělníky, kteří by napadené stromy těžili.

Eva JOUKLOVÁ, mluvčí Lesy ČR
--------------------
Děláme všechno pro to, abychom kůrovcovou kalamitu zvládli. Může trvat až několik let.

Filip PULTAR, redaktor
--------------------
Před dvěma měsíci našel tehdejší ministr zemědělství Milek viníka v řediteli lesů Szórádovi a odvolal ho. A to zatím zastavilo i plány na novou centrálu. Jenže přípravné práce už stály 28 000 000, dalších 16 000 000 musí vedení podniku zaplatit za už zadané zakázky. Filip Pultar, televize Nova Hradec Králové.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby