Přihlásit

Nové honosné sídlo Lesů ČR nakonec nebude (TV Nova)

Iveta VÍTOVÁ, moderátorka
--------------------
Nové honosné sídlo státního podniku Lesy České republiky se zatím stavět nebude. Dřevostavba ve tvaru stromu za půl miliardy korun bez daně měla stát v Hradci Králové nejpozději do konce roku 2020. Teď je ale vše jinak. Na vině jsou prý neuspokojivé ekonomické výsledky podniku, a to kvůli kůrovcové kalamitě. Více informací zjišťoval Filip Pultar.

Filip PULTAR, redaktor
--------------------
Stavbu pozastavujeme pravděpodobně na dobu několika let. Tak se nechal slyšet ředitel lesního a vodního hospodářství státního podniku Lesy České republiky Tomáš Pospíšil. Na vině je nedostatek financí, a to zejména kvůli kůrovcové kalamitě. Jak před několika dny prohlásil ministr životního prostředí Richard Brabec, kůrovcová kalamita v našich lesích je nejhorší od dob panování Marie Terezie, to znamená od 2. poloviny 18. století. Zatímco tento státní podnik měl ještě v roce 2015 čistý zisk 6,4 miliardy korun, o rok později to bylo 5 miliard a vloni 3,8 miliardy korun, letos je to pouhá, v uvozovkách pouhá 1,5 miliarda korun. Kromě kůrovce se na rapidně klesajícím čistém zisku podepsalo i navýšení platů zaměstnanců na základě kolektivní smlouvy a také klesající cena dřeva. Lesy České republiky mají své sídlo na novém Hradci Králové, začátkem loňského roku byla vypsána soutěž na výstavbu nové reprezentativní budovy. Nakonec ji vyhráli mladí architekti z Brna. Ti navrhli, že budova bude ve tvaru stromu, bude ze dřeva a dokonale zapadne do okolní krajiny. Náklady byly 470 milionů korun bez daně. V budově by mělo být na 200 zaměstnanců, to znamená, že každé křeslo jednoho zaměstnance vyjde v přepočtu asi na 2,5 milionu korun. Už tehdy to bylo některým politikům trnem v oku a říkali, že je to mrhání veřejnými financemi. Nicméně přípravy na stavbu pokračovaly. Dodnes už Lesy České republiky vynaložily 28 milionů korun na přípravu té stavby a dalších 16 milionů korun už jsou zadané další zakázky. Tyto desítky milionů korun tak zatím půjdou k ledu. No, a ozývají se i hlasy, že nakonec bude stavba nejen pozastavená, ale že bude zrušena úplně.


Martin POUVA, moderátor
--------------------
Velkolepé sídlo státního podniku Lesy České republiky v Hradci Králové se zatím stavět nebude. A to kvůli nedostatku peněz. Dřevostavbu pro 200 zaměstnanců za víc než půl miliardy korun zastavila podle vedení firmy kůrovcová kalamita. Zisky podniku klesají už několik let a letos prý budou kvůli nízkým cenám napadeného dřeva ještě nižší.

Filip PULTAR, redaktor
--------------------
Stávající centrála prý nestačí kapacitně. Její provoz je drahý a má i statické problémy. A tak začátkem loňského roku představilo tehdejší vedení Lesů České republiky vítězný projekt.

Ondřej CHYBÍK, architekt
--------------------
Navštívili jsme právě přilehlý les. Sedli jsme si tam na chvilku. Otevřeli jsme laptopy a řekli jsme si, tohle to je ideální kancelář.

Filip PULTAR, redaktor
--------------------
Dvoupodlažní dřevostavba měla mít tvar stromu. Součástí byly tenisové kurty, lesopark a parkoviště. Cena 470 000 000 bez daně.

Daniel SZÓRÁD, tehdejší ředitel Lesů ČR
--------------------
Určitě nepotřebujeme žádný luxus, nebo žádnou přehnanou reprezentativnost.

Filip PULTAR, redaktor
--------------------
A tak se také stane. Vedení státního podniku zůstane tam, kde je. Projektovou dokumentací ještě dokončí, pak půjde projekt k ledu. Možná na několik let, možná napořád.

Eva JOUKLOVÁ, mluvčí Lesy ČR
--------------------
Stavba je prozatím pozastavena kvůli zhoršujícímu se hospodářskému výsledku podniku. Na trhu přebytek dříví. Je tady kůrovcová kalamita.

Filip PULTAR, redaktor
--------------------
Propad čistého zisku je skutečně markantní. Zatímco v roce 2014 Lesy vydělaly bezmála 7 miliard korun, letos to bude o více než 5 miliard méně. Kůrovcová kalamita postihla 7 krajů. Zvládnout jí potrvá roky, jenže chybí chemické přípravky. Kapacity na skladování dřeva jsou vyčerpané a není ani, kde brát dělníky, kteří by napadené stromy těžili.

Eva JOUKLOVÁ, mluvčí Lesy ČR
--------------------
Děláme všechno pro to, abychom kůrovcovou kalamitu zvládli. Může trvat až několik let.

Filip PULTAR, redaktor
--------------------
Před dvěma měsíci našel tehdejší ministr zemědělství Milek viníka v řediteli lesů Szórádovi a odvolal ho. A to zatím zastavilo i plány na novou centrálu. Jenže přípravné práce už stály 28 000 000, dalších 16 000 000 musí vedení podniku zaplatit za už zadané zakázky. Filip Pultar, televize Nova Hradec Králové.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Lesnictví

Aktualizováno. Stát by měl letos uvolnit na pomoc vlastníkům lesů kvůli kůrovcové kalamitě podle sněmovního petičního výboru nejméně tři miliardy korun. Členové výboru to doporučili...

Cena lesů za časů kůrovce

Cena lesů za časů kůrovce

Lesnictví

Od roku 2018 se začínají objevovat informace, že by se někteří vlastníci lesa mohli pod tlakem problémů s kůrovcem začít zbavovat lesa pod cenou. Podle...

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Lesnictví

Aktualizováno. Ministerstvo zemědělství možná dostane pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací nad rámec zákona hospodaření s lesy s cílem co nejvíce omezit škody. Vláda na...

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby