logo Silvarium tisk

Šárka Mrázová

Praha 17. dubna (ČTK) - Lidé nebudou muset ve správním řízení žádat o povolení pokácet stromy, které se nacházejí na jejich oplocených zahradách. Ministerstvo životního prostředí připravilo novelu vyhlášky o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, která zásadně zvolňuje přístup ke kácení dřevin v soukromých zahradách s výjimkou památných stromů, zpřísňuje však podmínky pro kácení alejí. Novelou chceme ulehčit administrativní zátěž občanům a obcím, řekl dnes na tiskové konferenci ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Vyhláška by měla vstoupit v účinnost letos 1. července. Ministerstvo ji chce v následujících dnech odeslat do komise legislativní rady.

Ministr se nadměrného kácení stromů v zahradách neobává, ke svému soukromému majetku se podle něj chovají lidé odpovědně. Pokud však své zahrady oplocené nemají, což se týká pozemků například v horských oblastech, budou muset o povolení kácení stromů požádat.

"V případě zahrad určených k bydlení se nepovede řízení vůbec s výjimkou památných stromů. Nejedná se o veřejně přístupnou zeleň. Změna spočívá v tom, že bude výsostným právem vlastníků, jakým způsobem budou nakládat s touto zelení, fakticky se tak stejně děje," uvedl Chalupa, podle něhož by měli lidé rozhodovat o soukromém majetku bez zásahu státu.

Vyhláška nově definuje zahradu jako pozemek u bytového nebo rodinného domu v zastavěném území obce, který je oplocený a nepřístupný veřejnosti. MŽP se podle Chalupy snažilo najít jednoduchou a všeobecně srozumitelnou definici zahrady.

Změnu uvítají zejména obce, kterým se sníží počty vedených správních řízení. Předseda Svazu měst a obcí ČR a kladenský primátor Dan Jiránek předpokládá, že by se měly snížit o třetinu až polovinu. Jako příklad MŽP uvedlo počet správních řízení v Praze 4, kde se loni vedlo 285 správních řízení, z nichž 91 se týkala soukromých zahrad, ostatní pak veřejné zeleně. Z malých obcí pak například Kamenický Šenov vedl 40 správních řízení, z nichž 32 se vztahovalo k soukromým zahradám.

Stromořadí je podle vyhlášky souvislou řadou nejméně deseti stromů s pravidelnými rozestupy. Pokud bude chybět v některém úseku souvislé řady nejméně deseti stromů některý strom, bude také tento úsek považován za stromořadí.

"Ochrana dřevin, které jsou součástí stromořadí, se týká de facto jakéhokoliv jejich věku, od zasazení až po dospělý strom. Zákon zavádí pravidla, která orgány mají zvažovat, když vydávají povolení ke kácení dřevin," vysvětlila ředitelka odboru zvláštní územní ochrany přírody a krajiny Alena Vopálková. Je to podle ní hlavně funkční a estetický význam a závažnost důvodu, proč má být dřevina v aleji pokácena.

Správní řízení umožní snášet důkazy i přijímat stanoviska účastníků řízení, tvrdí Vopálková. K pokácení alejí bude nutný souhlas i v případě, že obvod kmene ve výšce 130 centimetrů nad zemí bude menší než 80 centimetrů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě