logo Silvarium tisk

Nové znění revidovaného Českého standardu FSC lesního hospodaření schválila v loňském roce na poslední valné hromadě nevládní nezisková organizace FSC ČR. Nový standard přináší změny, které by měly českým lesníkům pomoci v získání certifikace FSC. Jednou z důležitých změn byla úprava omezení použití holosečí. Informoval o tom Martin Máša z FSC ČR.

Obsahem valné hromady FSC ČR, která se konala třetího prosince 2014 v Brně, byly kromě organizačních změn stanov a pravidelného informování členů hlavně změny Českého standardu FSC. Revize se týká především vlivu lesního hospodaření na životní prostředí.
V této části jsou standardem nově upraveny některé indikátory, jako je například postupné navyšování podílu listnatých dřevin při obnovování lesních porostů a omezení plošné přípravy půdy či postupné navyšování referenčních ploch – bezzásahových nebo výhledově bezzásahových ploch, které slouží pro zachování či zvýšení biodiverzity a zlepšení zdravotního stavu a stability lesů.
Důležitou změnou, která se v Českém standardu FSC hospodaření objevila, je úprava omezení použití holosečí, které může lesní hospodář vytvářet pouze v odůvodněných případech. Nově je možné holoseče použít maximálně v polovině plánované těžby – zbývající polovina těžby musí být provedena šetrnějším způsobem – podrostním nebo výběrným. Pokud jsou už holoseče používány, jejich průměrná velikost může dosahovat rozlohy 0,3 ha a velikost jednotlivé holoseče nesmí přesáhnout rozlohu 0,9 ha. Parametry upravující použití holosečí jdou stále nad rámec lesního zákona, nicméně vlastníkům lesů je v tomto ohledu umožněna větší flexibilita.
„Změna parametrů holosečí byla nejdéle diskutovaným indikátorem. Výsledné znění bylo odsouhlaseno všemi třemi sekcemi FSC – ekonomickou, ekologickou a sociální – které důkladně zvážily možná pro a proti," dodal Vasil Hutník, předseda ekonomické sekce výkonné rady FSC ČR.
Celkové znění standardu je pravidelně upravováno na základě vývoje jak lesního hospodaření a auditorské praxe, tak i mezinárodních požadavků certifikace FSC. Národní organizace FSC se vždy snaží v dané zemi postihnout aktuální problematiku a přizpůsobit ji znění konkrétního standardu. „Schválení revidované verze Českého standardu FSC by mělo více zpřístupnit zapojení českých majitelů a správců lesů do systému FSC a pomoci jak českým lesům, tak dřevozpracovatelům, kteří musí pro nedostatek materiálu dovážet FSC certifikované dřevo ze zahraničí," dodává Tomáš Duda, ředitel FSC ČR.
Ostatní změny v českém lesním FSC standardu se týkají z velké části formálních náležitostí sjednocujících český a mezinárodní lesnický standard. Mezi tyto změny patří mimo jiné i nová definice několika indikátorů v části týkající se lesnických zaměstnanců a subdodavatelů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě