logo Silvarium tisk

K výzkumu a výuce studentů a zaměstnanců v oblasti lesnictví a dřevařství bude sloužit nový Dřevařský pavilon Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity (ČZU), který byl v letošním roce slavnostně otevřen. Informoval o tom tiskový mluvčí ČZU Josef Beránek. V budově, jejíž užitná plocha činí 5400 metrů čtverečních, nejsou jen prostory pro výuku, ale především pro praktickou činnost, doplnil.

„Toto propojení vytvoří podmínky pro významné zkvalitnění technického vzdělávání na univerzitě a podpoří využití dřeva v ČR jako nejvýznamnější obnovitelné suroviny. Pracoviště rovněž rozšíří potenciál pro vývoj nových prakticky využitelných metod a tím zlepší transfer technologií a znalostí do lesnické a dřevařské praxe," uvedl děkan fakulty Marek Turčáni s tím, že cílem projektu bylo v místě dočasného centra truhlářské výroby vybudovat a technologicky vybavit novou moderní budovu Dřevařského pavilonu. Objekt je rozdělen do tří dilatačních celků – hlavní čtyřpodlažní budovy, dvoupodlažní části s přednáškovými sály na východní straně a spojovacího koridoru hlavního vstupu.
Beránek upřesnil, že v přízemní části budovy se nachází sklad řeziva s kmenovou pásovou pilou a propojené pracoviště pro mechanické zpracování dřeva. To je kompletně vybaveno technologiemi pro obrábění jak masivního dřeva, tak i aglomerovaných materiálů. Ve druhém a třetím patře jsou pak situovány oborově zaměřené laboratoře. Jde například o laboratoř Dálkového průzkumu země a 3D modelování lesa, která se zaměřuje především na získávání prostorových dat pomocí leteckých přístrojů a pozemních měřicích přístrojů a z nich pak následného vytváření 3D modelů stromu a lesa. Pro výzkum genetiky a fyziologie lesních dřevin byla vybudována genetická laboratoř, která disponuje širokým spektrem přístrojů pro studia všech tří typů informačních makromolekul DNA, RNA a proteinů, které umožňují popisovat i procesy probíhající při vyjádření genetické podstaty organismu.
Jedním z klíčových pracovišť je pak laboratoř dřevěných výrobků, zaměřující se na testování fyzikálních, mechanických a chemických vlastností materiálů a kompozitů na bázi dřeva, nábytku, stavebně-truhlářských výrobků i drobných dřevěných staveb. Pracovníci laboratoře disponují množstvím mobilních přístrojů pro hodnocení stavu dřeva a výrobků ze dřeva přímo v terénu. Součástí výukových prostor budovy je posluchárna s kapacitou pro 160 studentů a dvě menší učebny.
Realizace Dřevařského pavilon Fakulty lesnické a dřevařské ČZU byla podpořena z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace a trvala deset měsíců. Byla ukončena závěrem roku 2015. „Jde o jednu z nejvýznamnějších investičních akcí, které byly v posledních desetiletích realizovány na ČZU," dodal Beránek.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě