logo Silvarium tisk

Velehrad – Vytvoření zelené bariéry proti větru, prachu, erozi, ale také vhodných prostor pro hnízdění ptáků a drobné zvěře, to je hlavním smyslem nového 600 metrů dlouhého jednořadého větrolamu s keřovým patrem za lesem Háj v katastru Velehradu.
„Alej, v níž byly vysazeny duby, javory, lípy a hrušně, které doplňují pásy keřů, například dříny, brsleny a kaliny, vznikla na bývalé polní cestě na horizontu katastru a navazuje na hranu lesa Háj," upřesnil velehradský starosta Aleš Mergental.
Zastupitelstvo obce se podle něj rozhodlo v souladu s územním plánem, krajina v dané lokalitě díky tomu dostane odpovídající ráz a rovněž dojde i k jejímu oživení. Projekt uskuteční po dohodě se zemědělským podnikem, který obdělává lán polí za Hájem, jenž vznikl v období někdejšího scelování pozemků.
Na jaře nechala obec zorat a osít trávobylinnou směsí bývalé polní cesty v celkové délce 2000 metrů, které kdysi vedly k pozemkům drobných sedláků a jsou dnes v užívání obce.
„Bývalé cesty, oseté trávou, budou lidem sloužit k lepší průchodnosti krajinou a mohou plnit i funkci biokoridoru. Budou tam vytvořené i přejezdy, které umožní přesun zemědělské techniky z honu do honu," informoval Aleš Mergental.
Podle něj větrolam, tvořený jednou řadou stromů s keřovým patrem, bude plnit nejen protierozní funkci, zadrží vodu v krajině, ale také se stane útočištěm pro drobnou zvěř a ptactvo.
„Jsem všemi deseti pro výsadbu větrolamů. Pravda však je, že jednořadý větrolam toho moc nesvede, jedna řada stromů je málo. Pásy stromů o šířce deset až patnáct metrů přece jenom více eliminují rychlost větru. Ale každý větrolam i strom vysazený v krajině jsou dobré," poznamenal Zdeněk Zálešák, dlouholetý vedoucí Lesní správy Buchlovice. Větrolam za lesem Háj Velehradští vysadili v rámci projektu, na který získali dotaci z Operačního programu Životní prostředí. „Pokryje šedesát procent nákladů.
Celková cena výsadby a tříletá následná péče byly vysoutěženy na 261 tisíc korun," prozradil starosta.
Ačkoliv většina Velehraďanů se shoduje v tom, že větrolam i vytvořené zatravněné pásy jsou šancí pro krajinu nad obcí, jsou i tací, kteří jejich vznik kritizují.
„Kdyby obec nedostala na vysazení větrolamu na svém pozemku peníze z operačního programu, žádný ze zastupitelů by si na něj ani nevzpomněl," řekl rozhořčeně obyvatel obce, který odmítl zveřejnit své jméno.
S touto výtkou ale starosta nesouhlasí. „Veřejnou zeleň chápeme jako důležitou součást veřejného prostoru a věnujeme na ni přímé obecní peníze. Jen letos na podzim jsme nakoupili a zasadili na mezích podél cyklostezek osmdesát stromů," argumentoval Aleš Mergental.
Vysazení větrolamu, přirozených remízků a klidové zóny uprostřed velkých polních honů je podle členů Mysliveckého sdružení Háj Velehrad – Modrá správným krokem obce. „Větrolam s nízkým keřovým patrem významně zvýší úživnost naší honitby a zabezpečí klidovou zónu pro drobnou zvěř a ptactvo," pochvaluje si hospodář sdružení Miroslav Mazůrek.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě