Přihlásit

Ochranáři se přou s Lesy ČR o stroje i noční těžbu (MF Dnes)

BESKYDY Ochráncům přírody vadí, že dřevo těží v lesích obří stroje. Podle nich jsou i v místech, kde by být neměly. Navíc těží také v noci, kdy silně osvětlují krajinu. Lesy ČR se brání – těžit musí kvůli kůrovcové kalamitě. A „noční klid" žádný zákon neupravuje.
Například na Javorovém v Beskydech pracuje takzvaný harvestor. Jde o obří stroj, který stromy pokácí, odvětví a rovnou naporcuje.

„Osvětlená je velká oblast, aby těžaři na práci viděli. Pokud se bude skupina lidí za tmy chovat v lese hlučně, hrozí jim pokuta, ale mnohonásobně hlučnější harvestor nevadí?" ptá se například Ivo Twyrdy z Třince, který každý večer běhá po trase poblíž těžby.
Podle přírodovědce Daniela Křenka z Českého Těšína by navíc tyto stroje neměly těžit ve svažitém terénu. „Jsou stavěné na rovinaté plochy, ve svazích poškozují porosty a silně hutní půdu. Minimálně ve všech chráněných oblastech by se měli využívat koně, kdy dopady těžby jsou minimální," říká Křenek. „A proč těží i v noci? Harvestor je velmi drahý. Vlastník si na splátky musí vydělat, a proto, jak se říká, honí kubíky. Zatímco se desítky ochránců přírody snaží vytvořit v horách tetřeví oblasti, kde musí být absolutní klid, lesníci do nich pustí taková monstra."

Podle ekologa Miroslava Kutala hovoří podobně i myslivecký zákon, který zakazuje rušení klidu v honitbách: „Těžká technika by se měla v lesích pohybovat pouze po zpevněných asfaltových cestách, ne ve svazích. Ale dokazování, že ten a ten stroj způsobil erozní rýhy, je velmi složité."

Noční těžba včetně využívání harvestorů v kopcích se nelíbí ani pracovníkům chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy. V nejcennějších lokalitách ochrany přírody se tyto intenzivní technologie nepoužívají. Žádný plošný zákaz ale pro celé CHKO nevydávali.
„Problém je, že pro šetrnější práce v lese chybějí zkušení lidé. Vinu nese špatná lesnická politika z minulých let. Veškeré práce se soutěžily a zcela rozhodující byla nabídnutá cena. Vítězné firmy musely maximálně snižovat náklady, takže pak neměly na zaplacení těžké práce v náročném terénu. Mnohdy se samy dostaly do problémů, několik jich i zkrachovalo a lidem nezaplatilo," popsal Tomáš Myslikovjan z oddělení lesnictví CHKO Beskydy s tím, že nejvíce na to doplatili kočí, kteří byli nuceni koně prodat a většinou dnes pracují mimo lesnictví. Podobně dopadli dřevorubci, traktoristé i lesní dělnice.

„Ti všichni potřebují stabilní příjem. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků a velký rozsah kůrovcové těžby, která se musí provést rychle, vyvolávají potřebu nasazení strojů, a to i ve svazích. Je to začarovaný kruh," míní Myslikovjan.

Lesy ČR tvrdí, že zvolená technologie těžby vychází z konkrétních přírodních podmínek a potřeb lesnického provozu. „V současné době zpracováváme kůrovcové dřevo, které musí co nejrychleji z lesa pryč, aby neohrozilo zdravé stromy. Harvestorová technologie to umožňuje. Žádný zvláštní zákon pro noční klid v lese není. Navíc těžba harvestory nikdy netrvá dlouhodobě na jednom místě. Zvěř se stáhne do klidnějších míst a pak se opět vrací zpět," konstatoval Ondřej Kopecký z tiskového oddělení Lesů ČR.

Podle něj mají harvestory své limity. „V nepřístupných terénech jsou k přibližování lepší koně nebo lanovky. Nicméně díky technologickému pokroku existují stroje, které se dobře pohybují i v horských terénech. Jsou vybaveny pásy a mají menší tlak na půdu i větší dostupnost. I harvestor může být ohleduplný vůči půdě či porostu. Je to spíše otázka dovednosti operátora tohoto stroje," dodal Kopecký.

„Na jaře byla oblast Javorového postižená větrnou kalamitou. Když jsem ji v létě procházel, viděl jsem, že to napomohlo rozšíření lýkožrouta, který napadl už i stojící stromy. Takže nyní se jedná o kůrovcové kácení. Noční těžbu nám však nikdo nehlásil, minimálně informovat by nás firmy měly," doplnil Bedřich Hudzieczek ze správy lesů, myslivosti a rybářství třineckého magistrátu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Petr Král: Kalamitu u VLS musíme zmáknout

Lesnictví

Ředitel Vojenských lesů a statků Petr Král komentoval žádost Lesnické práce o rozhovor s úsměvem a komentářem, že „lepší" období jsme si vybrat nemohli. Ve...

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Aktualizováno. Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Průběžně aktualizováno. Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

Aktualizováno 11. 5. U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby