logo Silvarium tisk

Ve městech se potkávají původně lesní, skalní druhy ptáků, které se jim přizpůsobily, se zahradními druhy. Hnízdí třeba i na nečekaných místech v centru Prahy, například jiřičky na Staroměstském náměstí, pěnice u nové budovy Národního muzea nebo ledňáček na Čertovce. Účastníkům dnešní ornitologické vycházky v pražské Hostivaři to řekl vedoucí Kroužkovací stanice Národního muzea (NM) Jaroslav Cepák. Praha o tomto víkendu s dalšími městy soutěží v pozorování městské přírody při akci City Nature Challenge, do které se zapojilo na celém světě téměř 700 měst.

Spolu s proměnou měst se mění i ptačí druhy, které v nich žijí. "Před 50 nebo 60 lety bychom jich zdaleka neviděli tolik, protože tady byla pole," řekl Cepák o Hostivaři, kde je teď jak zástavba rodinných domků, tak panelové domy, ale také přehrada, meandry potoka Botič se starým lužním porostem nebo lesopark. Roli hraje třeba i zájmový chov koní, díky kterému v Praze zůstávají vlaštovky.

„V roce 1989 byly vlaštovky i v centru Prahy,“ řekl Cepák. Teď jich kolem koňských stájí u potoka Botič hnízdí deset párů. Jim podobné jiřičky, jejichž hnízda účastníci viděli na začátku procházky, preferují lidské domy. Včetně třeba těch v Mostecké ulici nebo na Staroměstském náměstí. „Vlaštovky stáje považují za jeskyni, jiřičky zase domy za skály,“ doplnil.

Podle brožury České společnosti ornitologické žijí v pražských parcích nejméně tři desítky ptačích druhů, dravci, sovy, šplhavci i pěvci. V proměně složení ptačích druhů hraje podle odborníků roli i oteplování klimatu. V Česku i Praze tak přibývá například dříve méně častých dudků.

Lesopark v Hostivaři patří spolu se Stromovkou nebo Krčským lesem k největším zeleným plochám v Praze. „Uvidíme tu nejen běžné straky, sojky či holuby hřivnáče naučené na přítomnost lidí, ale i méně odvážné druhy, jako jsou pěnkavy, stehlíci, hýli, brhlíci nebo zvonci,“ uvádí ornitologická brožura. V lese na obou březích přehrady Hostivař žijí podle dřívějších pozorování také všechny druhy v Česku se vyskytujících sýkor.

„V podrostu se pohybují střízlíci, červenky a pěnice, na zemi hledají potravu kosi a drozdi. V dutinách hnízdí datel černý, strakapoud velký i prostřední, žluna zelená,“ píše se v dokumentu dále.

Kroužkování odchycených ptáků mohou lidé přihlížet také přes celý den v mimořádně otevřené Kroužkovací stanici. Dnes i v neděli ve 14:00 se tam mohou zúčastnit i její komentované prohlídky. Na současném místě funguje od 30. let minulého století, letos 60 let funguje jako vědecké pracoviště NM.

„Hlavní náplní práce je koordinace činnosti dobrovolných spolupracovníků a shromažďování a zpracování získaných dat,“ píše se o ní na webu muzea. Zapojená je do celoevropské databáze s více než 3,5 milionu záznamů o okroužkovaných ptácích.

V soutěži City Nature Challenge má veřejnost od pátku do pondělí fotit volně žijící rostliny, živočichy a houby ve svém okolí a pozorování nahrávat do mobilní aplikace iNaturalist. V pondělí 6. května pak budou vyhlášena vítězná místa. Do loňského ročníku výzvy se zapojilo přes 66.000 lidí, kteří zaznamenali celosvětově přes 1,87 milionu pozorování. Kromě Prahy, která se pravidelně umísťuje mezi 20 nejaktivnějšími městy, jsou letos zapojené také Brno, Uherské Hradiště, České Budějovice, Ostrava, Veselí nad Moravou nebo Uherské Hradiště.

Víkendový program v Praze doplňují dnes i v neděli také odpolední kurzy fotografování divoké přírody zdarma ve Stromovce. Petra Caltová z Národního muzea ČTK sdělila, že na ně ještě zbývají volná místa.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě