logo Silvarium tisk

TŘEBÍČSKO – Byla to hrozná noc tehdy před třiceti lety. Po půlnoci z 12. na 13. července 1984 udeřila na Vysočinu nebývalou silou bouře spojená s vichřicí o rychlosti větru 150 km/hod doprovázená lijákem a krupobitím. V lesích na Třebíčsku, Jihlavsku, Žďársku a Znojemsku napáchala škody, jaké nemají v naší oblasti obdobu.
Výše kalamity v době od poloviny roku 1984 do konce roku 1985 přesáhla v této části kraje 3 miliony 200 tisíc m3. Při opožděném zpracování tehdy hrozilo ještě větší znehodnocení dříví, přemnožení podkorního hmyzu a zvýšení objemu kalamitního dříví o kůrovcovou kalamitu. Obdoby proto nemá ani tehdejší pracovní tempo, nasazení a přesuny lidí a strojů z podstatně méně postižených lesních závodů na Vysočinu.

Bouře přichází

Prázdninový den 12. červenec 1984 byl krásný a bezoblačný, s teplotou vzduchu přes 30 st. C. Náhlou změnu způsobil průnik chladného arktického vzduchu do obrovské masy horkého tropického vzduchu nad naším územím. Z bouřek po půlnoci šířících se po celé republice během dvou hodin napršelo místy 40 – 70 mm vody. Nárazový vítr o síle orkánu polámal převážně smrky všech věkových tříd. Největší škody napáchal vítr v pruhu vedoucím od Novohradských hor přes Českomoravskou vrchovinu a dále přes Brno na Moravskou bránu. Kalamitní dříví bylo silně znehodnoceno roztříštěním a rozlámáním. Kromě znehodnoceného dříví a z toho vzniklých peněžních škod to byla mimořádně těžká kalamita i z hlediska bezpečnosti při jejím zpracování. Polomové plochy byly překryty zlomy a vývraty s nakupenými korunami a s nebezpečně napruženými lukovitě ohnutými stojícími stromy. Všechno bylo zpřeházeno vzájemně přes sebe. A byl to jen začátek. Za čtyři měsíce, 23. 11. 1984, se přihnala nová ničivá vichřice. Tentokrát udeřila v poledne. Po jejím řádění zůstal na zemi jen v Jihomoravském kraji milion krychlových polomů a vývratů.

Zachránili se pod maringotkami

„Byl jsem tehdy v listopadu při tom. V lese na polesí Pozďatín jsme s polesným Josefem Krejčím řešili další postup zpracování kalamity z července. Bouře nás vyhnala z lesa do lesovny a za hodinu bylo všechno jinak. Apokalypsa z července se zopakovala. Bezprostředně nebylo možné kvůli zapadaným a nepřístupným cestám určit rozsah kalamity, ale bylo zřejmé, že i toto řádění živlu si vyžádalo krutou daň. Později popisovali někteří dřevorubci uvěznění v lese, jak se zachránili pod maringotkami, na které padaly stromy," vzpomíná na ty kritické chvíle Jiří Konopáč. Proto také 9. 12. 1984 vyhlásil tehdejší ministr lesního a vodního hospodářství ČSR František Kalina „mimořádný stav v lesích ČSR".
Za kalamitní závody v oblasti jižní Moravy bylo v roce 1985 prohlášeno osm lesních závodů: Jaroměřice nad Rokytnou, Jihlava, Telč, Znojmo, Nové Město na Moravě, Náměšť nad Oslavou, Prostějov a Kuřim (v pořadí dle výše kalamity). Kalamitní holiny byly k 31. 12 1985 evidovány v rozsahu 4313 hektarů. Tyto holiny byly zalesněny do konce roku 1987 a bylo na nich vysázeno asi 30 milionů sazenic. Katastrofálně bylo postiženo polesí Oslavička na lesním závodě Jihlava na hranicích s lesním závodem Jaroměřice, kde orkán doslova rozvrátil rozsáhlé lesní území na ploše tří tisíc hektarů. Dnes je značná část tohoto území ve vlastnictví rodu Podstatzkých-Lichenstein z Velkého Meziříčí. Tvoří je stejnověké 30 leté porosty. Více než 200 000 krychlových metrů dříví na tomto území bylo vichřicí zcela znehodnoceno roztříštěním. Obdobně bylo poškozeno i polesí Rozkoš a velmi silně i polesí Horní Vilémovice.

Hrozilo přemnožení kůrovce

Hrozba znehodnocení dříví a nebezpečí vzniku kůrovcové kalamity byly důvodem pro rozhodnutí o přesunu lidí a techniky z nekalamitních závodů na Vysočinu. Rozsah výpomoci deseti lesních závodů z východní části kraje neměl obdoby. Výpomoc zajišťovalo zhruba 950 dělníků a techniků, 120 traktorů a 50 odvozních souprav. Proto likvidace kalamity nabrala vysoké tempo. V říjnu téhož roku pokračovalo ve výpomoci 752 pracovníků, 128 traktorů, 38 odvozních souprav, devět odvětvovacích strojů, 37 koní a 7 čelních nakladačů na vagónování dříví na nádražích, kde byly zřízeny nouzové a dočasné manipulační a expediční sklady. Výpomoci pokračovaly nezměněným tempem i v roce 1985. Tempo zpracování bylo obrovské, ale přicházely další vichřice.

A přišel další orkán

Jedna zvláště ničivá vichřice řádila 18. září 1985. Silný vítr o síle orkánu převrátil jeřáb na manipulačně expedičním skladě na lesním závodě Rájec-Jestřebí a v lesích kolem Buchlovic vyvracel v pruzích i staré bukové porosty a mohutné kmeny často s celým kořenovým systémem. „Od počátku kalamit počínaje červencovou z roku 1984, které jsme říkali Markéta, spadlo v prostoru jižní Moravy do konce roku 1987 celkem 4 813 800 m3 dříví a zpracováno bylo k tomuto datu 4 480 800 m3," vyčíslil Jiří Konopáč.

Vichřice útočily opakovaně

„V prvních dvou letech kalamity v roce 1984 a 1985 jsem pracoval jako vedoucí provozu na lesním závodě Náměšť nad Oslavou. Mým hlavním úkolem byla organizace zpracování kalamity v oblasti lesního závodu. Spolupracoval jsem v tehdy na tomto úkolu s Ing. Zbyňkem Raušem, současným lesním správcem v Náměšti. V roce 1985 jsem byl jmenován ředitelem lesního závodu Jaroměřice nad Rokytnou. Byl to skok do rozjetého vlaku mezi velmi schopné a pracovité lidi, z nichž většina pracovala nad rámec běžných povinností," vzpomíná Konopáč.
V lesích pod správou lesního závodu Jaroměřice nad Rokytnou bylo vichřicí v červenci 1984 rozvráceno a rozlámáno dříví v množství dvojnásobku ročního předpisu těžby. Především byly postiženy starší porosty nad 60 let věku. Už za čtyři měsíce v listopadu připadlo dalších 150 tis. m3 a kalamita se rozrostla během čtyř měsíců na více než trojnásobek běžné roční těžby. S maximálním nasazením a tempem pokračovalo zpracování kalamity i v roce 1985, ale zároveň i v tomto roce množství kalamitního dříví narůstalo. Situaci rázem zhoršila další vichřice v lednu 1986, po které přibylo na LZ Jaroměřice dalších 132.000 m3. A stále to nebyl konec, dalšími větrnými kalamitami v březnu, červenci, srpnu, září a v prosinci roku 1986 kalamitního dříví přibývalo a v závěru roku 1986 ho bylo víc než na jeho počátku.
Dokončení příště.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě