logo Silvarium tisk

BUČOVICE - Do restaurování sto let starých pamětních desek, které připomínají výsadbu nových stromů spojených s životním jubileem majitele bučovického panství, se pustily Lesy České republiky (Lesy ČR). Víc než desítka kamennných desek tehdy vznikla na oslavu knížete Jana II. z Lichtenštejna. „Pod dohledem Národního památkového ústavu jsme nechali restaurovat třináct historických kamenů na území Lesní správy Bučovice," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová, která doplnila, že se jedná o obnovu všech dosud existujících pomníčků. „Pokud by byly objeveny další, rádi se zasadíme o jejich restauraci," dodala Jouklová.
Památníky byly součástí dubových hájů vysazených lesním personálem při příležitosti kulatých výročí vlády knížete. Nejstarší z nich vznikly v roce 1898 v roce čtyřicetiletého výročí vlády Jana II. z Lichtenštejna. Kamenné mohyly byly opatřené latinským, německým, případně českým věnováním.
„V každém revíru měla být v tom roce vysazena jedna skupina jubilejních dubů doplněná památníkem. Schéma rozmístění sazenic bylo přesně určeno: 20 dubů letních, 20 dubů zimních a 18 dubů červených v trojúhelníkovém sponu s rozestupem čtyři metry," popsal tehdejší výsadbu hájů Petr Kremz z Lesní správy Bučovice. Součtem všech sazenic vyšlo číslo 58, které odpovídalo tehdejšímu věku knížete.
O deset let později, při příležitosti padesátiletého výročí vlády knížete Jana II., tedy v roce 1908, byly na pokyn vrchního lesního rady Julia Wiehla některé pamětní desky doplněny dodatkovou tabulkou s odkazem na toto jubileum. Do skupiny dubů bylo současně s tím vždy dosázeno dalších deset sazenic, z toho pět dubů zimních a pět dubů letních.
„S odstupem více než sta let na území Lesní správy Bučovice nacházíme už jen zbytky výsadby těchto dubů. Stejně tak z pamětních kamenů zůstala mnohdy jen torza bez znatelných nápisů. Vybrali jsme proto tři nejvhodnější památníky a převezli je k restaurování do Národního památkového ústavu, abychom je uchovali i pro následující generace," vysvětlil Kremz. Lesy ČR pak následně rozhodly i o obnově dalších deseti.
Přestože památníky vznikaly při stejné příležitosti, každý z nich je v podstatě originál. Neexistovala totiž žádná šablona, které by se tvůrci drželi. „Při putování po turistických trasách, kterými jsou protkány lesní porosty v oblasti od Ždánského lesa po Drahanskou vrchovinu, proto nenajdete nikdy dva stejné památníky," ujistil Kremz.
Záměrem obnovy není podle Lesů ČR jen zvýšit turistickou atraktivitu lesů v oblasti Lesní správy Bučovice, ale také prezentovat odkaz tradic a zkušeností odborníků v oblasti hospodaření v lesích z doby ještě před vznikem samostatného československého státu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě