logo Silvarium tisk

Radnice: Lesnímu úřadu musíme definovat,
jak má nakládat s městskými lesy

Děčín – Zastavit holoseče, lesy jsou určené ve městě především pro rekreaci a těžbu provádějte citlivě. To požaduje internetová petice, pod kterou se do včerejška podepsalo několik desítek lidí. Podle vedení děčínské radnice je ale nutné Lesnímu úřadu, který spravuje městské lesy, jasně určit, jak se má v lesích chovat. To prý doposud chybělo, a Lesní úřad se tak choval jako běžný hospodář v lesích.
„Dnes jsou v děčínských příměstských lesích při obnově používány zcela běžně i velkoplošné holosečné prvky, které degradují lesní prostředí, z něhož postupně mizí řada významných druhů rostlin a zvířat a dochází k pozvolnému ochuzování lesních půd. Minimálně je využíváno přirozené zmlazení těžených porostů, které genetickým původem zvyšuje odolnost vůči negativním vlivům a snižuje ekonomickou nákladnost hospodaření," tvrdí petice. Podle petentů by měla být rekreační funkce lesa nadřazena té produkční. Petice reaguje na to, že se v minulých letech objevilo v Děčíně několik holin, některé jsou viditelné z celého města. Ta nejznámější, v Přípeři a Horním Žlebu, ale patří státním Lesům ČR. Z městských jsou takto pojímány lesy v oblasti Stoličné hory, Červeného vrchu, Pastýřské stěny, Písečného vrchu a Popovického vrchu.
„Bohužel, Lesní úřad nemá od města zadání, co se po něm chce. V současné době se zpracovává lesní a pěstební plán a my musíme říct, co od lesů chceme. Aby Lesní úřad nezpracoval nějaký plán a my jsme pak po něm nechtěli něco úplně jiného. Následně bude plán schvalovat chráněnka. Žádné masivní těžby by ale už neměly probíhat," říká náměstek primátorky Valdemar Grešík. Právě o takovou změnu politiky petice, kterou do čtvrtka podepsalo téměř sedmdesát lidí, žádá.
„Žádáme radu města, aby ji uvedla v soulad s jemnějšími a citlivějšími způsoby hospodaření, zejména v lesích zvláštního určení s příměstskou rekreační funkcí, protože stávající správce městských lesů, Lesní úřad, tuto filozofii nesdílí," píše se dále v petici.
Velmi často se přitom jedná o přestárlé stromy, v mnoha případech i o téměř dvousetleté. Podle primátorky Marie Blažkové jsou možné oba způsoby využití lesa. Jak ten produkční, tak i ten rekreační. A je na majiteli, v tomto případě na městě, aby si stanovilo své priority.
„Samozřejmě nechceme chodit po holinách. Na druhou stranu jsou některé stromy za hranicí svého života. A nemůžeme riskovat, že by takový strom na někoho spadl," říká Blažková.

Změna způsobu těžby by ale mohla přinést zvýšené náklady pro městský rozpočet. V současné době si Lesní úřad na svůj chod vydělá právě prodejem dřeva, a byl tak nezávislý na rozpočtu města. Získané peníze pak mířily i do obnovy lesa.
„Pokud chceme, aby lesy byly součástí městské zeleně, a ne městských holin, tak musíme také zohlednit to, že holoseč je pro ně neskonale levnější. A pokud budeme chtít selektivní těžbu, tak se dostáváme na úplně jiné náklady. A my takové náklady té firmě musíme pokrýt. Třeba z rozpočtu," vysvětluje náměstek primátorky Jiří Anděl.
V minulosti se podařilo Děčínu získat dotace na zalesnění například na Klobouku. To se ale netýkalo lesů přímo v městě nebo příměstských lesů.

„Bohužel, Lesní úřad nemá od města zadání, co se po něm chce. V současné době se zpracovává lesní a pěstební plán a my musíme říct, co od lesů chceme." Valdemar Grešík, náměstek primátorky.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou stranu, uskupení či koalici budete v eurovolbách 2024 volit?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě