logo Silvarium tisk

- pcl -

Neobvyklý plán boje s nezaměstnaností má ministerstvo práce a sociálních věcí. V jednom z nejpostiženějších regionů, Ústeckém kraji, mimo jiné chce z lidí bez práce udělat lesní dělníky. Vyplývá to z materiálu, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.

Neobvyklý plán boje s nezaměstnaností má ministerstvo práce a sociálních věcí. V jednom z nejpostiženějších regionů, Ústeckém kraji, mimo jiné chce z lidí bez práce udělat lesní dělníky. Vyplývá to z materiálu, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici.

Dvanáctibodový plán ministerstva na zlepšení aktivní politiky nezaměstnanosti mimo jiné obsahuje obnovu lesů v Krušných horách, na kterých chce spolupracovat se státním podnikem Lesy ČR a ministerstvem zemědělství. "Lesy ČR mají v úmyslu započít jednotlivé aktivity na jaře 2014," konstatuje se mimo jiné v plánu s tím, že Úřad práce požádal Krajské ředitelství Lesů ČR o upřesnění, odkud budou jezdit do hor svozové autobusy. Plán má ovšem jednu slabinu. Lesy ČR takto hodlají předběžně zaměstnat pouze 30 lidí. Těm to v jejich situaci určitě uleví, pro region s téměř 67 tisíci lidí bez práce je to však málo.

Návrat agentur práce

Ministerstvo tak navrhuje i další nástroje, kterými chce snížit počet lidí evidovaných na úřadech práce. Mimo jiné se do hry vrací poněkud přepracovaný návrh bývalého ministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09). Ten chtěl řešit problém tím, že by dlouhodobě nezaměstnaným hledaly místo agentury práce. Ty za to měly dostat zaplaceno. Nyní ministerstvo plánuje něco, co nazývá individuální coaching pro uchazeče o zaměstnání. "Cílem je postupné obnovování pracovních návyků, obnovení běžné struktury pracovního dne a v konečném důsledku návrat uchazeče o zaměstnání na primární trh práce," odůvodňuje svůj návrh ministerstvo.

Vzdělávací zařízení, respektive agentura práce podle něj obdrží příspěvek na aktivity spojené s "přípravou" uchazeče o zaměstnání na trh práce - menší část při zařazení uchazeče do programu, zbývající část po zprostředkování zaměstnání v pracovním poměru u zaměstnavatele, které si uchazeč o zaměstnání udrží nejméně půl roku. Co se míní těmi aktivitami, ministerstvo v materiálu nespecifikuje.

Sto milionů na pracovní návyky

Boj proti nezaměstnanosti má přinést peníze Fondu dalšího vzdělávání, který spadá pod ministerstvo práce. Konkrétně má přijít na to, jakým způsobem se dají obnovit u dlouhodobě nezaměstnaných pracovní návyky. "Pilotně ověřit způsob komunitní spolupráce při řešení dlouhodobé nezaměstnanosti, zejména u osob, které jsou v evidenci uchazečů o zaměstnání vedeny v pásmech: 1-2 roky (25 procent účastníků), 2-5 let (25 procent účastníků) a déle než 5 let (50 procent účastníků), a to včetně identifikace místního rozvojového potenciálu ke generování pracovních míst pro dlouhodobě nezaměstnané," popisuje resort ministryně Michaely Marksové Tominové (ČSSD), co je cílem projektu. Fond dalšího vzdělávání má pro tyto účely dostat 110 milionů.

Pracovní návyky dlouhodobě nezaměstnaných mají podpořit také krátkodobé zaměstnávání lidí, kteří jsou v evidenci úřadu práce delší dobu. Ti by měli být finančně motivováni tím, že by vykonávali krátkodobé práce, aniž by přišli o výhody, které jim skýtá registrace na úřadu práce. Ministerstvo chce do tohoto projektu vložit 1,3 miliardy korun.

Mezi další body boje s nezaměstnaností patří podpora zaměstnanosti u státních podniků a jejich dodavatelů mzdovými příspěvky a příspěvky na rekvalifikace, podpora odborných praxí pro mladé lidi do 30 let či finanční příspěvek pro ty, kteří si najdou práci, ale musejí do ní dojíždět.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě