Přihlásit

Po dešti žízní lesy i sady. Sucho je horší než v létě (Mladá fronta DNES)

Konečně. První čtyři dny v prosinci se obloha změnila v deštivou černošedou deku. Kdo si přál, ať se rychle vrátí slunce, nevěděl, co dělá. V Libereckém kraji je totiž na začátku prosince ještě mnohem větší nedostatek vody než v létě.

LIBERECKÝ KRAJ Jablonecká přehrada ve Mšeně je zaplněná z necelé čtvrtiny. Ještě nikdy v ní nebylo tak málo vody – tedy s výjimkou období, kdy se nádrž vypouštěla kvůli opravám.
Přehrada Souš, odkud bere pitnou vodu Jablonecko a také Liberec, je z téměř tří pětin prázdná. Voda z přírody chybí v zoologické zahradě v Liberci. Kromě jiného tam musejí zvířata a jejich pavilony umývat drahou pitnou vodou. Sadaři v Českém ráji museli na podzim zalévat vysázené stromky.
„Příroda je i na začátku prosince v kritickém stavu," tvrdí Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů České republiky. Do poloviny letošního roku pršelo na severu Čech ještě jakž takž. Od července však udeřila vlna veder doprovázená velkým nedostatkem dešťových srážek. Sucho ale pokračovalo. V současné době trvá už pět měsíců.
Co se týká srážek, z posledních pěti měsíců se přiblížil dlouhodobému průměru pouze říjen. V desátém měsíci roku spadlo v Libereckém kraji průměrně 44 litrů vody na metr čtverečný. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu šlo však jen o 80 procent toho, co v říjnu obvykle naprší. Červenec a srpen se dostaly na 33 procent, září na 58 procent. Hluboko pod 100 procenty se pohyboval také listopad. Úmorné sucho ohrožuje lesy a v nich hlavně smrky. Oslabilo je natolik, že se staly snadnou kořistí pro lýkožrouty smrkové – kůrovce. V Libereckém kraji museli lesníci letos pokácet zhruba dvaapůlkrát víc smrků napadených lýkožroutem, než v roce 2015, který byl také mimořádně teplý a suchý. „Jsme rádi za každou kapku vláhy, jež se vsákne do země," upozornil Řičář. „Potřebovali bychom, aby v prosinci pršelo ještě dlouho a alespoň tak vydatně jako od soboty do úterý. Jestli znovu přijdou celodenní deště, půjde o nejlepší počasí, jaké si umíme pro záchranu lesů představit. Kdyby nastaly silné mrazy a sněžení, vláha by se do půdy nedostala."
Co nejvíc deště a sníh až na Vánoce si přeje také Miloš Thoř z ovocnářské farmy v Pěnčíně u Turnova. „Vody v půdě je pořád málo. My jsme nové stromky naštěstí nesázeli. Ale kolegové, kteří to udělali, je museli i na podzim zalévat, jinak by jim nevydržely," dodává Thoř.
Dopady sucha vidí každý den hrázní na přehradách. „U nás v Jablonci klesla hladina už šest metrů pod nejvyšší možnou úroveň," říká hrázný Patrik Kadleček. „V historii nic podobného nepamatujeme. V nádrži teď máme 450 tisíc metrů krychlových vody. Když je přehrada plná, nachází se v ní skoro dva miliony metrů krychlových vody."
Hladina liberecké přehrady se ocitla o více než tři metry pod nejvyšší možnou úrovní. Je prázdná skoro ze tří čtvrtin. Souš z 57 procent a hladina tam sjela zhruba čtyři a půl metru pod nejvyšší možnou úroveň.
„Na Souši jsem dvacet tři let a tak nízkou hladinu nepamatuji," uvádí hrázný Stanislav Senohrábek. „Zásobování obyvatel pitnou vodou ale zatím ohroženo není." Souši a celému Libereckému kraji pomohly alespoň trochu sněhové a dešťové srážky v prvních čtyřech prosincových dnech. U Souše spadlo 38 litrů vody na metr čtverečný. Od 3. prosince do včerejška hladina přehrady stoupla o dvanáct centimetrů.
Ode dneška předpovídají meteorologové čtyři dny deště a pak tři dny sněžení. Vícedenní prognózy jim ale letos příliš nevycházely.
Sucho sužuje celou druhou polovinu roku libereckou zoo. Dokládají ho drasticky obnažené břehy labutího jezírka.
„Od přítoku do jezírka směrem k hrázi se vytvořil asi osmdesát metrů dlouhý bahnitý pruh bez vody," říká ředitel zoo David Nejedlo. „Hladina v jezírku může být zhruba o metr a půl nižší než jindy na začátku prosince."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Lesnictví

Kraj Vysočina hodlá letos dát na opatření související s kůrovcovou kalamitou v lesích a suchem ze svých rezerv 100 milionů korun. Krajská rada 16. 4...

LOS: Situace s kůrovcem je extrémně složitá, rezignovat však nesmíme

LOS: Situace s kůrovcem je extrémně složitá, rezignovat však nesmíme

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dosáhla v roce 2018 zcela extrémního rozsahu a rovněž prognóza pro rok 2019 je nepříznivá. Hlavní prioritou pro zpomalení šíření kůrovce musí být...

KŮROVCOVÉ INFO pro rok 2019 spuštěno, přidejte se i vy!

KŮROVCOVÉ INFO pro rok 2019 spuštěno, přidejte se i vy!

Lesnictví

Sezóna aktivní ochrany proti kůrovcům a dalším hmyzím škůdcům právě začíná. Projekt KŮROVCOVÉ INFO (www.kurovcoveinfo.cz) vstupuje do čtvrtého roku provozu. Aplikace je již připravena na...

Aktuální stav kůrovcové kalamity pohledem lesníků v regionech

Aktuální stav kůrovcové kalamity pohledem lesníků v regionech

Lesnictví

Aktualizováno. Jaro, jehož se letos většina lesníků obává, je na většině území Česka v plném proudu. Hrozba sucha je bohužel opět aktuální a rojení kůrovců...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby