logo Silvarium tisk

Severní Čechy – S přicházejícím jarem máte možnost přihlásit svůj oblíbený strom do celostátní ankety Strom roku, kterou letos již po čtrnácté vyhlašuje Nadace Partnerství. Regionální Deník je mediálním partnerem ankety, která hledá stromy se zajímavým příběhem nebo historií.

Šance na odborné ošetření či výsadbu

Dvanáct finálových stromů pak bude mít díky zpoplatněnému hlasování skvělou příležitost získat peníze například na odborné ošetření nebo výsadbu nových dřevin. Vítěz navíc postoupí do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku. Uzávěrka nominací na Strom roku 2015 je 30. dubna. Podrobnosti o tom, jak strom přihlásit, jsou od 21. března dostupné na www. stromroku.cz.

Zlepšit jejich zdravotní stav

„V každé obci určitě roste alespoň jeden strom, který místní lidé považují za neodmyslitelnou součást svého prostředí, historie nebo i vlastního života. Právě tyto stromy se snažíme zviditelnit a skrze anketu jim pomoci získat prostředky na odbornou péči," vysvětluje cíl ankety její koordinátorka Andrea Krůpová.

Účast motivuje a stmeluje

Díky hlasování v anketě mohly být například v loňském roce ošetřeny čtyři stromy, čímž se dosáhlo zlepšení jejich zdravotního stavu a vitality. V blízkosti tří finálových stromů proběhly nové výsadby. Další navrhovatelé se zase rozhodli využít získané peníze k propagaci stromu ať už formou pohlednic, naučné tabule nebo jiných tematicky zaměřených vzdělávacích pomůcek. Účast stromu v anketě navíc pomohla stmelit komunitu a motivovala obyvatele, aby se více zajímali o přírodu ve svém okolí.
Navrhnout kandidáta na Strom roku 2015 může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sousedé, učitelé se školáky, spolky, sdružení i celé obce. Z došlých přihlášek odborná porota vybere 12 finalistů, kteří budou několik měsíců soutěžit o přízeň veřejnosti ve zpoplatněnémhlasování. Vítězný strom Nadace Partnerství ocení 20. října, kdy se v České republice slaví Den stromů.

Jak dopadl loňský ročník?

Loňský ročník celostátní ankety Strom roku se stal druhým nejúspěšnějším v historii. Celkový počet hlasů dosáhl bezmála 60 tisíc, z nichž skoro polovinu (24 834 hlasů) získala vítězná borovice z Velkých Opatovic na Blanensku. Druhé místo obsadil s 8088 hlasy Skomelský dub z Rokycanska, třetí skončil s 6714 hlasy Dub rodiny z Pitína na Uherskohradišťsku.
Do dvanáctičlenného finále postoupily i dva stromy z Libereckého kraje, když Ústecký kraj v něm po dlouhé době zastoupení neměl. Desátá skončila lípa ze Lhotky u Zlaté Olešnice s 510 hlasy a dvanáctý šimonovický javor klen, jemužpřišlo 266 hlasů.

Minule rozděleno 185 tisíc korun

Hlasování v soutěži bylo jako vždy zpoplatněné a výtěžek, který si mezi sebe jednotliví finalisté rozdělili, činil 185 tisíc korun. Absolutního vítěze měly severní Čechy v roce 2013, kdy zvítězil 150 let starý Dub ochránce z Vísky u Frýdlantu, který při povodni zachránil domy i dva lidské životy, když kmenem zastavil naplavený materiál valící se na vesnici.

***

Dosavadní finalisté z Ústeckého a Libereckého kraje a jejich umístění v celostátní anketě:

2002 2. místo: Nepomyšlská lípa (lípa srdčitá), obec Nepomyšl, stáří 320 let 7. místo: Kotelské lípy (lípa velkolistá), osada Kotel u Osečné, 400­ 550 let 2003 5. místo: Chlumecký dub (dub), Chlumec u Ústí nad Labem, 100 let 12. místo: Těpeřské lípy (lípa malolistá), Těpeře u Železného Brodu, 300 let 2004 7. místo: Buk v Budlíně (buk lesní), Žerotín u Loun, 150 let 9. místo: Rohanův buk (buk lesní kultivar Rohan), Turnov, Maškova zahrada, 120 let 2005 5. místo: Největší jilm (jilm vaz), osada Poustka u Višňové, 200 let 12. místo: Lípa v Radonicích (lípa malolistá), náměstí v Radonicích, 200 let 2006 11. místo: Varnsdorfská hruška (hrušeň obecná), Truhlářská ulice ve Varnsdorfu, 100 let 2007 4. místo: Školní buk v Jablonci nad Nisou (buk lesní červenolistý), Mšeno nad Nisou, zahrada školy na Průběžné ulici, 80 let 2008 4. místo: Schillerův dub (dub zimní),

Stráž nad Nisou na Liberecku, 108 let 2009 1. místo: Lípa v obci Kotel Osečná (lípa velkolistá), 950 let 10. místo: Žeberská lípa (lípa velkolistá), nedaleko Kundratické myslivny u Vysoké Pece na Chomutovsku, 700 let 2010 5. místo: Borovice v blízkosti ZŠ v Duchcově na Teplicku, 60 let 12. místo: Přáslavický dub (dub letní), Přáslavice na Semilsku, 600­700 let 2011 12. místo: Alej na Kamenném vrchu v Chomutově (37× dub letní, 2× lípa malolistá), vše 70­200 let 2012 7. místo: Dub letní v Proboštově na Teplicku, 300 let 2013 1. místo: Dub ochránce (dub letní) ve Višňové­Vísce na Liberecku, 150 let 9. místo: Lípa v Krupce Unčíně (lípa malolistá), 300 let 2014 10. místo: Lhotecká lípa (lípa malolistá) ve Lhotce u Zlaté Olešnice na Jablonecku, více než 500 let 12. místo: Klen „U Gavora" (javor klen) v Šimonovicích na Liberecku, 135 let

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě