logo Silvarium tisk

ROSTISLAV KUTĚJ

Klatovsko – Spaní pod širákem nebo ve stanu patří mezi romantické zážitky. Není však možné rozbalit si stan, kdekoli nás napadne.

Doby, kdy si každý mohl postavit stan kdekoliv, jsou nenávratně minulostí. Tenkrát patřilo všechno všem a nic nikomu, takže se „čundrákům” dobře přespávalo. Dnes už ale stanovat v lese takzvaně „nadivoko” můžeme jen s pevnými nervy a peněženkou připravenou na placení pokut. Podobnou zkušenost má Roman Havel ze Sušicka. „Ještě v osmdesátých letech jsem jezdil v létě pod stan každý týden. A mnohdy jsem ani ten stan nemusel mít, stačila celta. Dneska je to problém, ne každý majitel vám povolí přespání. O rozdělání ohně ani nemluvím,” podělil se o zkušenosti Havel.

Většina lesů nebo jiných pozemků má soukromé majitele. Podle zákona si dnes stan na soukromém pozemku můžeme postavit jen se souhlasem majitele pozemku. A není žádnou povinností majitele nás o zákazu táboření informovat pomocí nějaké značky. Je povinností každého táborníka zjistit si, komu pozemek patří a zeptat se, zda dotčený vlastník dovolí na jeho pozemku stanovat. Žádný táborník se nemůže vymlouvat, že nevěděl nebo myslel. Neznalost zákona, podobně jako v jiných případech, neomlouvá.

„Problém je v tom, že když jedu do lesa, nevím, kde přesně budu chtít spát. Někdy ujdu za den 15 kilometrů, jindy 60. Dost špatně se tedy plánuje. Katastrální mapu s sebou člověk nenosí a na místě mnohdy není koho se zeptat. Na malých vesnicích člověk nezastihne starostu, obvykle úřadují až večer, a kolemjdoucí nemusejí nic vědět. Přitom podle mého názoru člověk, který v lese přespí, po sobě nepořádek nenechá. Po mně nikdo nepozná kde jsem spal, veškeré odpadky odnesu s sebou,” konstatoval Havel.

Soukromý vlastník lesa „čundrákovi” pokutu nedá, spokojí se s tím, že jej vykáže z pozemku. Do křížku se zákonem se ale mohou lidé dostat v oblastech, které podléhají ochraně přírody. Rozbalit si stan v chráněné krajinné oblasti nebo v národním parku je risk. Nocležník takovým jednáním riskuje velmi vysokou pokutu. V chráněných oblastech lze nocovat jen na nocovištích, která zřizuje jejich správce. Přičemž ten nemá žádnou povinnost je zřídit.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě