Přihlásit

Podvodníky lákají cizí lesy (Šumperský a jesenický deník)

Hana Kubová

Dřevo je výhodný artikl. Podvodníci skoupí les, vytěží ho, ale majetek nepřevedou na katastru nemovitostí. Původní majitel pak musí pozemek znovu zalesnit

 

Šumpersko - Dřevo je výhodný artikl, svědčí o tom zájem firem, které chtějí lesy kupovat. Z napohled oboustranně výhodné transakce se může vyklubat podvod. Některé obce na Šumpersku vlastníky lesů na svých vývěskách varují. Upozornění občanům například adresovala obec Bludov.

Podstata většiny podvodů totiž spočívá v tom, že firma či fyzická osoba neučiní takzvaný vklad vlastnického práva na příslušném katastrálním úřadu. Mezitím ovšem dřevo vytěží.

Jenže při nepřepsání vlastníka na katastru je smlouva o prodeji lesa neplatná a zákonná povinnost obnovit les zůstává na původním majiteli. Navíc původní majitel musí dál o pozemek dlouhá léta pečovat, což je velice nákladné.

„Občany, především z řad seniorů, jsme na možná rizika upozornili, nabízíme jim při prodeji konzultaci na obecním úřadě, kde s nimi probereme postup a poučíme je o všech potřebných náležitostech,” sdělil tajemník Obecního úřadu Bludov Zdeněk Kolínek.

Ani krádeže dřeva nejsou na Šumpersku nic neobvyklého, zloději ale zpravidla přicházejí k hotovému. Naposledy policisté vyšetřovali krádež v lesním porostu v katastru města Štíty, odkud zmizelo více než deset kubíků smrkové kulatiny.

            Tu měl již majitel připravenou k odvozu, zloděj byl ale rychlejší. „Krádeží pachatel způsobil škodu za čtrnáct tisíc korun,” sdělila mluvčí olomouckého krajského policejního ředitelství Marta Vlachová. Lesy České republiky, které na Šumpersku a Jesenicku vlastní většinu lesních porostů, ročně evidují kolem desítky větších krádeží. „Pachatelé mají zájem o vytěžené dřevo, s nezákonným kácením se setkáváme zřídka. Počet těchto případů na Šumpersku nijak nevybočuje oproti ostatním regionům. Samozřejmě se snažíme lesy hlídat a porosty monitorujeme. Někdy i ve spolupráci s policií,” sdělil Pavel Indra ze šumperského krajského ředitelství Lesů České republiky Šumperk.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Nové OOP plošně prodlužuje povinnost zalesnění na 5 let, přináší další změny

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) 3. 4. 2020 vydalo nové opatření obecné povahy, kterým prodlužuje lhůty k zalesnění kalamitních holin a uvolňuje pravidla přenosu sadebního materiálu na...

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava prudce stoupá

Lesnictví

Počet mladých smrků v Národním parku Šumava (NP) prudce stoupá. Zatímco v roce 2002 jich připadalo na jeden hektar 3700, nyní je jich na stejnou...

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesy ČR zahajují podcastový kanál Uchem v mechu

Lesnictví

Vlastní podcastový kanál UCHEM V MECHU mají od dubna jako první státní podnik v zemi Lesy České republiky. Odstartoval rozhovorem s generálním ředitelem Josefem Vojáčkem.

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Na ošetřovné mají nárok i živnostníci v zemědělství a lesnictví

Lesnictví

Nárok na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) v rámci programu na podporu malých podniků postižených šířením koronaviru mají nově také zemědělci a lesníci...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby