Přihlásit

Pokus vyšel. Les se po požáru uzdravil sám (MF Dnes)

U Jetřichovic v Národním parku České Švýcarsko skončil zajímavý experiment. Les, který zapálili neukáznění návštěvníci, ponechali pracovníci parku svému osudu. Vzpamatoval se sám.

JETŘICHOVICE Svou přirozenou sílu v plné kráse předvádí příroda v Národním parku České Švýcarsko. Po dvojici požárů poblíž Jetřichovic před deseti lety se vedení parku rozhodlo, že zničenou plochu nebude obnovovat. Vypálený les nechalo, ať se s následky ohně vyrovná sám. Experiment dopadl nad očekávání dobře, místo se zazelenalo a nyní je zde opět les.
„Když se něco takového jako požár stane v hospodářském lese, tak se to dokácí a poté něčím zalesní. My jsme si řekli, že jsme národní park, který je jak dělaný na to, abychom to nechali a sledovali vývoj. Čekali jsme, jak ta sukcese, tedy náhrada lesa, bude probíhat samovolně. A je to nad naše očekávání," vypráví vedoucí lesní správy parku Robert Mareš o úspěšném projektu, na který upozornila Česká televize.
Les v okolí Mariiny vyhlídky zachvátily dva požáry. Nejprve v roce 2005 hořela kvůli zapálené svíčce dvou turistů samotná dřevěná stavba na vyhlídce, jež se zřítila a od ní se vzňal les. O rok později se oheň rozšířil z táboráku jiných nezodpovědných návštěvníků. Oba požáry stály park 18 hektarů lesa. „U druhého požáru byl problém způsobený tím, jak se ohniště nacházelo nízko, tak oheň postupoval po svahu výš," popsal mluvčí správy parku Tomáš Salov.
Že člověk stojí na někdejším spáleništi, toho si už dnes nevšimne. Naopak se může kochat mladým lesem s až desetimetrovými stromy. „Příroda je na to ze své podstaty zařízená, oheň se v ní vyskytoval odedávna, každá větší bouřka je potenciální možnost, jak vnést do lesa oheň. A některé druhy stromů jsou specializované na popožárové události," vysvětlil Salov, jak se příroda dokázala vzpamatovat.
Ochránce přírody na pozoruhodném příběhu obnovy lesa fascinuje rychlost, čekali pomalejší regeneraci. „Mě zaujalo, jaké druhy dřevin se tam objevily a jak ten les velmi rychle roste," podotkl ředitel parku Pavel Benda. Původně se předpokládalo, že dříve než za dvacet let se příroda sama nezotaví. „Je obdivuhodné, jak se to krásně všechno zmátořilo," poznamenal vedoucí lesní správy Mareš.
Dnešní les má přitom jiný charakter než ten, jenž před deseti lety vzplál. Původní byl totiž mezi válkami založen jako hospodářský, člověk tam vysázel smrky a borovici vejmutovku. Dnes ale na místě rostou především břízky, jeřáby a zčásti i borovice lesní. „To území je totiž přirozeně disponované pro úplně jinou výbavu z hlediska dřevin, než tam tehdy přinesl člověk," vysvětlil druhovou obměnu Salov.
Jakkoliv lidé z parku v obnovu lesa věřili, přírodu nenechali svému osudu bez obav. „Báli jsme, jak byla půda po požáru bez vegetace. že nastane problém s erozí. Ale to se v podstatě vůbec nestalo, vegetace to velmi rychle zatáhla," oddechl si ředitel Benda. A ještě něco, les doslova a do písmene ožil. „Skoro nic tam nežilo. A teď se tam ve velkém množství objevili drobní savci jako rejskové, myšice a norníci. To jsem nečekal," dodal ředitel.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

Lesnictví

Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Lesnictví

Hlasujte v anketě uvnitř článku! 17. listopad 1989 odstartoval svobodný vývoj naší společnosti a změny se projevily všude, tedy i v lesním hospodářství. U příležitosti...

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Lesnictví

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby